Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Καλησπέρα,

Σήμερα προσπάθησα από τον περιστροφικό διακόπτη να αλλάξω την κατεύθυνση του αέρα και είδα οτι ο διακόπτης "κολλάει" και έχει κάποια επαναφορά. Σαν αποτέλεσμα δεν αλλάζει η κατεύθυνση του αέρα. Έχει μείνει στην τελευταία θέση και όπου και να γυρνάω τον διακόπτη δεν αλλάζει τίποτα.

Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον; Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου;

Ευχαριστώ
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Ισως εχει κοπει η ντιζα απο μεσα..δεν ειναι κατι..μπορεις να πας σε καποιο συνεργειο που εχεις εμπιστοσυνη και να στο φτιαξουν..μην ανυσηχεις λυνεται ευκολα το προβλημα αυτο..
 

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Έχει ντίζα αυτό από μέσα; Και βγαίνει εύκολα; Ρωτάω για να δω αν θα γλυτώσω την αντιπροσωπεία. Μην μου κάνουν καμιά ζημιά στο ταμπλό.
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Δεν το εχω δοκιμασει μονος μου γιατι φοβαμαι μην σπασω κάποιο κλιψακι..
 

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Και εγώ δεν θα το δοκιμάσω. Ρωτάω αν είναι εύκολο να γίνει σε κάποιο συνεργείο και όχι στην αντιπροσωπεία. Μη μου κάνουν ζημιά εκεί εννοώ
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Δεν θα πηγαινα σε αντιπροσωπεια για τιποτα εκτος αν υπηρχε εγγυηση..και παλι με βαρια καρδια..εξαλλου στην αντιπροσωπεια θα σου παρουν παρα πολλα..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Υπάρχουν οδηγοί στο youtube:

https://youtu.be/j1eZvobdqvo
https://youtu.be/EMzVcGJXK3w

Είναι χρονοβόρα διαδικασία απ' ότι φαίνεται. Λογικά ξεκινάς από το κάλυμμα του λεβιέ ταχυτήτων και "ανεβαίνεις" στο ξήλωμα. Ίσως χρειαστεί να βγάλεις και το ηχοσύστημα, ίσως όχι, δεν το έχω δοκιμάσει και δεν καταλαβαίνω στα σίγουρα από τα videos. Βλέποντας και κάνοντας.
Μάλλον η ντίζα από μέσα έχει βγει ή κολλήσει ή σπάσει. Αν έχει σπάσει είναι το χειρότερο σενάριο γιατί θα πρέπει να κάνεις πατέντα ή να ψάξεις για ανταλλακτικό.
Αντιπροσωπεία όχι, για κανένα λόγο, για να χρεώνουν χρυσή εργατοώρα τον κάθε βοηθό άσχετο υπάλληλο; DIY.
 

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Δίκιο έχετε αλλά σίγουρα το έχουν κάνει αρκετές φορές. Πήρα τηλ σε δύο για να δω τι θα πούν και αμέσως και οι δύο ήξεραν ακριβώς τι γίνεται. Ο ένας μάλιστα νόμιζε οτι είμαι κάποιος που μίλησε πριν μερικές ημέρες για το ίδιο θέμα. Μάλλον δεν είναι κάτι σπάνιο. Ίσως ντίζα ίσως χρειαστεί ανταλλακτικό ήταν η απάντησή τους. Θα ρωτήσω και στο συνεργείο που πάω το αυτοκίνητο για τα service να δω αν το κάνει. Θέλω να είμαι σίγουρος οτι δεν θα γίνει κάποια ζημιά στα πλαστικά.
 

soultakis

Original poster
New member
May 10, 2016
63
1
0
Τελικά λύθηκε το θέμα με ρύθμιση της ντίζας με τη βοήθεια του μέλους NickMrg.
Ευχαριστώ πολύ
 

severoth

Newbie
May 23, 2012
5
0
1
Καλημερα,

δυστυχως διαπιστωσα και εγω το ιδιο προβλημα στο χειριστηριο πριν λιγες μερες.Συγκεκριμενα οταν προσπαθω να επιλεξω την τελευταια ρυθμιση,ειτε προς τα δεξια ειτε προς τα αριστερα,το χειριστηριο δεν σταματαει αλλα κανει κινηση προς την αντιθετη φορα.Μηπως μπορειτε να μου δωσετε καποιες οδηγιες πως λυσατε το προβλημα;
Ευχαριστω!
 

asthenosphere

Rookie
Jul 24, 2012
15
0
1
Ειχε σπασει ενα πλαστικό που ενωνει και δινει κινηση το συρματοσχοινο στην πεταδουδα σε εμενα , το βρηκε δεξια απο το πεταλ γκαζιου, κοστος 5,90 κ 4 εργατικά
 

severoth

Newbie
May 23, 2012
5
0
1
Ευχαριστω για την απαντηση!θα το κοιταξω και εγω οταν εχω χρονο!
 

severoth

Newbie
May 23, 2012
5
0
1
Το προβλημα λυθηκε,ειχε στραβωσει η ντιζα και την αλλαξα.κοστος 8 ευρω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τέλεια!
Αυτά τα συστήματα με τις ντίζες ωραία είναι, αλλά μερικές φορές προβληματικά. Και το mk7 το έχει αυτό το θέμα εκ κατασκευής, δυστυχώς...
 

dimos

New member
Oct 29, 2010
58
1
8
Καλησπερα.Εχω προβλημα με το χειριστηριο των αεραγωγων.Οπου κ να το βαλεις πεταει αερα μονο στο προσωπο.Τι γνωμη εχετε για επισκευη?
 

Redgeo

Rookie
Aug 10, 2019
12
0
1
Καλησπέρα έχω και εγώ το πρόβλημα με την κατανομή του αέρα όπου και να το γυρίσω δεν αλλάζει έχετε κάποια λύση? Τι πρέπει να ελέγξω?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Θα πρέπει να λύσεις σιγά σιγά την κονσόλα και να δεις τι συμβαίνει με το μηχανισμό από πίσω. Πολλά μπορεί να είναι για να μιλήσουμε θεωρητικά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread