Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pantazisioannis

Original poster
Rookie
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Καλησπέρα αγόρια και κορίτσια!
Εδω και καιρό διαπίστωσα ένα θόρυβο στην πόρτα του οδηγού οταν έπεφτα σε λακκούβες ή έκλεινα λίγο ποιο δυνατά την πόρτα και κυρίως με κατεβασμένο παράθυρο.
Μιας και βρίσκομαι Αθήνα για κάποιες δουλειές, πάω απο τον Παζαρόπουλο στην Πετρου Ράλλη εχθές οπου και κρατάνε το αυτοκίνητο μέσα για να εντοπίζουν από πού προέρχεται ο θόρυβος. 
Σήμερα στις 16:30 με παίρνουν και με ενημερώνουν οτι στην πόρτα έχει ξεκολλήσει η προστατευτική μπάρα με αποτέλεσμα να χρειάζεται νέα πόρτα. Το αυτοκίνητο το έχω 2,5 χρόνια με επέκταση εγγύησης +3 απο την εργοστασιακή.
Με ενημερώνει ο υπάλληλος οτι θα μάθουμε αύριο αν καλύπτεται απο την εγγύηση, διότι η εγγύηση αμαξώματος είναι 2 χρόνια. Ωστόσο και για την ταπετσαρία με είχε ενημερώσει οτι αν ήταν εκεί το πρόβλημα δεν θα το κάλυπτε η εγγύηση έτσι κ αλλιώς γιατί θεωρείται διακοσμητικό στοιχείο.
Αυτή η επέκταση εγγύησης ρε παιδιά, για πείτε μου για τί πράγμα ισχύει????? Τσάμπα την πληρώσαμε?
Και για ένα τρίξιμο στις πολύ χαμηλές στροφές οταν αφήνω δηλαδή μόνο συμπλέκτη μου είπαν οτι το έχουν πολλοί αλλα δεν έχουν βρει απο που το κάνει σε κανέναν μέχρι τώρα και καλο θα ήταν να το αφήσουμε ως έχει και να μην αρχίσουμε να ξηλώνουμε ταμπλό
Ευχαριστώ!
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Η προστατευτική μπάρα δεν έχει καμία σχέση με ταπετσαρία. Κανονικά θα πρέπει να στο καλύψει η επέκταση της εγγύησης, μιας και ουσιαστικά είναι θέμα που επηρεάζει την παθητική ασφάλεια του αμαξιού.
Προσωπικά όμως, βρίσκω πολύ περίεργο να έχει ξεκολλήσει η μπάρα από μόνη της, εκτός αν είχες κανένα ατύχημα στην πόρτα.
Μήπως ο θόρυβος που ακούς προέρχεται από τον γρύλο του παραθύρου? Αυτό το θέμα το έχεις διαβάσει μήπως είναι ίδια περίπτωση? http://www.fiestamaniacs.gr/forum/http://fiestamaniacs.gr/phpbb5/viewtopic.php?t=0
 

pantazisioannis

Original poster
Rookie
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Ναι δεν εχει σχέση η ταπετσαρία με την μπάρα... σας μπέρδεψα μάλλον γιατί τα είπα όλα μαζί.

Δεν πήγα απο εκεί για να δω την μπάρα αν όντως είναι σπασμένη. Και εμένα περίεργο μου φάνηκε αυτο που μου είπαν.

Μου είπε αυτολεξεί οτι εχει ξεκολλήσει η προστατευτική μπάρα της πόρτας και οτι χρειάζεται καινούρια πόρτα.

Και εγω νομίζω οτι πρέπει να φταίει ο γρίλος γιατι οταν ειναι τελείως κλειστό δεν ακούγεται.

Όμως όταν είναι τελείως κλειστό το παράθυρο και κλείσω την πόρτα με λίγο παραπάνω δύναμη, ακούγεται σαν μεταλλική ταλάντωση που μεταφέρεται και στην εσωτερική χειρολαβή.

Ατύχημα δεν είχε ποτέ το αυτοκίνητο.
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Θα σου έλεγα σε πρώτη φάση, να δεις από κοντά την βλάβη, αν όντως δηλαδή έχει ξεκολλήσει η μπάρα, και να ρωτήσεις πως θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο από μόνο του. Μιλάμε μάλλον για κατασκευαστική αστοχία αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο, το οποίο θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να καλυφθεί από την εγγύηση.
 

pantazisioannis

Original poster
Rookie
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Ναι αύριο θα πάω από εκεί να μου το δείξουν. Γιατί σε ξένα φόρουμ διαβάζω ότι είναι ο γρίλος του παραθύρου.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Φιλαρακο σε δουλευουν.
Ολα τα ford εδω και 3 χρονια εχουν ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ  για 5 χρονια.
Οχι επεκταση η αλλο ασφαλιστικο προγραμμα.
Η FORD ΔΙΝΕΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΗ ΕΓΓΥΗΣΗ ΓΙΑ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΩς.
Αν λοιπον ειναι η μπαρα ασφαλειας στην πορτα ,ΘΑ ΑΠΑΙΤΗΣΗΣ ΝΑ ΑΛΛΑΧΤΕΙ Η ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Η ΒΑΦΗ ΤΗΣ.
Ειναι κατασκευαστικο το προβλημα και φαινεται.
Βαλε τις φωνες και απειλησε τους με ανακοινωσεις στον ειδικο τυπο.
Ειναι παγια τακτικη ολων των ΦΟΡΤΑΙΩΝ ωα κανουν το κοροιδο στις εγγυησεις.
Και εγω ειχα καποια θεματα ΑΛΛΑ ΕΡΙΞΑ ΚΑΥΓΑΔΕς ΚΑΙ ΟΛΑ ΛΥΘΗΚΑΝ.
Δεν θα βρεις ακρη ,μονο αν δεν εχεις κανει ολα τα προβλεπομενα σερβις και ελενχους σε εξουσιοδοτημενα ανα ετος ελενχου.
Κακως βεβαια γιατι η κοινωτικη οδηγια λεει αλλα ,αλλα μην το παμε εκει.
Και τελος αν εχεις τρακαρη εστω και λιγο την πορτα τοτε ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ.
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ ότι πρέπει να τους πιέσεις για εγγύηση. Εγώ είχα τριγμό στο κάθισμα (μη φανταστείς τρελό τριγμό αλλά αρκετό για να ασχοληθώ) και μου πέρασαν σε εγγύηση την βάση του καθίσματος. Εφόσον για κάτι τόσο απλό σε μένα ασχολήθηκαν χωρίς να πληρώσω φράγκο, θεωρώ ότι και σε σένα πρέπει να γίνει το ίδιο.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αντί να συγχιστείς με τους συγκεκριμένους δεν πας καλίτερα σε άλλον εξουσιοδοτημένο.
 

pantazisioannis

Original poster
Rookie
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Δηλαδη η ford Ελλάδος μας κλεβει 3 χρονια εγγυηση;;;;
 

pantazisioannis

Original poster
Rookie
Oct 29, 2014
32
0
6
39
Εμένα  ηταν ενα νεύρο  ας πούμε στην πορτα που ηταν απο την μανα του κολλημενο με κόλλα αλλα στην μεση ειχε ξεκολλήσει. Εβγαλαν την παλια κολλα εβαλαν καινουρια και σταματησε ο θόρυβος. Ηδη εκανα 500χιλιομετρα χωρις να κανει το παραμικρο. Μου ζητησαν συγνωμη που δεν το καλυπτει η εγγυηση και οτι κατανοούν πως δεν το προκαλεσα εγω. Γιαυτο και δεν μου ζητησαν χρηματα. Αυτα. Αν ξανα ακουσω θορυβο θα παω στα Γιαννενα να δω τι θα γινει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread