Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

POWERFORD

Original poster
Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
Εδώ και καιρό έχω διαπιστώσει ότι σε περίπτωση που βρέχει ή όταν πλένω το αμάξι ή όταν πέσει νερό τέλος πάντων στο παρμπρίζ, ο νεροχύτης στο μέσο του στάζει νερό με αποτέλεσμα να πέφτει στο καπάκι του κινητήρα πάνω όπου είναι και τα μπουζί και ως αποτέλεσμα να έχει μια μικρή ποσότητα νερού. Από ότι το έψαξα είδα ότι στην δεξιά άκρη από το καπάκι του κινητήρα έχει μια τρυπούλα λογικά για να φεύγουν τα νερά..
Είναι φυσιολογικό να στάζει ο νεροχύτης νερό μέσα στο χώρο του κινητήρα? Έχει Συμβεί σε κανένα άλλο μήπως?
Προσωπικά δεν το βλέπω να είναι φυσιολογικό  :(
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν είναι φυσιολογικό κατά τη γνώμη μου. Σε μένα δε στάζει και ούτε το έχω δει να συμβαίνει σε άλλο αυτοκίνητο...
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Δες μηπως εχει τρυπησει καπου η' απο καποιο λαστιχακι που οδηγει τα νερα κατω..
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Και σε μενα το κανει αλλα μονο οταν το πλενω... Μετα καθομαι και μαζευω τα νερα...
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο ούτε και στο πλύσιμο....
 

POWERFORD

Original poster
Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
Παιδιά Πήγα Σήμερα σε αντιπροσωπεία και τους το είπα, ειδοποίησαν τον φανοποιό και το είδε, Μάλιστα του έριξε και αυτος νερό για να το δεί και ο ίδιος απο που στάζει.
Το πρόβλημα διορθώθηκε, έβγαλε τα 5 λαμάκια που σφίγγουν τα δύο μέρει του "νεροχύτη", ανασήκωσε λίγο το πάνω κομμάτι  τον έλεγξε για τυχόν κάποιο σπάσιμο οπου και δεν είχε, και αυτο που έκανε ηταν να σφίξει τα λαμακια και να τα τοποθετήσει πάλι. Από οτι μου είπε τα είχανε βγάλει για να περάσουν τον συναγερμό (πράγματι είναι βιδωμένη η σειρήνα πάνω σε ένα σημείο του νεροχύτη) και τα είχαν λασκαρι με αποτέλεσμα να μήν σφίγγουν αρκετά τα δύο μέρη του νεροχύτη. Μετά το δοκιμάσαμε ρίχνοντάς και πάλι νερό και το αποτέλεσμα ούτε σταγόνα μεσα  biggrin
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Επειδη δεν καταλαβα ποιο ακριβως μερος σου πειραξε, μπορεις να ανεβασεις μια φωτο που να το δειχνει??
 

POWERFORD

Original poster
Rookie
Mar 23, 2011
41
0
6
38
Παιδιά έβγαλα φώτος :
Εδώ είναι τα λαμάκια που έβγαλε τα έσφιξε και τα ξανατοποθέτησε . η φωτο δείχνει μόνο 2 , έχει άλλα 4 απο αριστερά:
http://imageshack.us/photo/my-images/195/l1new.jpg/

και εδώ είναι το σημείο που Έσταζε νερό και έπεφτε πάνω στο καπάκι μηχανής :

http://imageshack.us/photo/my-images/231/l2new.jpg/

Ελπίζω να βοήθησαν οι φώτος  :)
 

grigoris mk7

Hero Member
Oct 12, 2010
1,214
0
0
34
Λαμία
Ωραιος, να παω να ριξω μια ματια κ στο δικο μου αυριο να δω αν οφειλεται απο αυτο το πλαστικο...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread