Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

geogiou

Original poster
MK7
Newbie
Jul 8, 2019
7
1
3
32
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα παιδιά έχω δυο προβλήματα και θέλω την βοήθεια σας έχω ενα ford fiesta mk7 2011 μοντέλο 1600 diesel econetic τις τελευταίες δύο τρεις μέρες ανάβω το καλοριφέρ και δεν ζεσταίνει καθόλου την καμπίνα βγάζει μόνο κρύο αέρα και έχω κάνει μισή ώρα διαδρομή όλες τις μέρες σκέφτηκα στην αρχή μήπως δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί αλλά δεν ισχύει γιατί άλλες φορές έβγαζε κανονικά ζεστό αέρα ξέρετε τι μπορεί να είναι; Ας πάμε στο δεύτερο πρόβλημα το καλοκαίρι Αύγουστο συγκεκριμένα έκανα service μου έβαλαν αντιψυκτικο έτσι λέει στο χαρτί που μου έδωσαν και μου το χρέωσαν 9 ευρώ δλδ ένα λίτρο πιστεύω ότι μου έβαλαν σήμερα μετά από 6 μήνες κοίταξα και έχει μόνο 100 200 γραμμάρια το πολύ είναι λογικό; Θεωρώ πως όχι ξέρει κάποιος τι αντιψυκτικο είναι αυτό το πορτοκαλί; Από όσο διάβασα είναι διαφορετικό για κάθε αυτοκίνητο το G που γράφει το κάθε αντιψυκτικο . Λέτε να έχει κάποιο κολάρο τρύπα ή το ψυγείο;
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Χαιρετε. Πολυ πιθανον εχει καποια διαρροη.
Το αντιψυκτικο ποτε να μην μενει στην σταθμη χαμηλοτερα του ελαχιστου-μινιμουμ.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Για το καλοριφέρ μπορεί να φταίει το κλαπέτο που επιτρέπει στον θερμό αέρα να περάσει στην καμπίνα, αλλά μπορεί να είναι γενικότερο πρόβλημα. Αν μάλιστα το αυτοκίνητο έχασε τόσο ψυκτικό υγρό μέσα σε έξι μήνες, σίγουρα θέλει κοίταγμα το κύκλωμα ψύξης γιατί δεν θα αργήσει να συμβεί κάτι σοβαρότερο
 

thanos13

Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,για το καλοριφέρ μπορεί να φταίει ο θερμοστάτης,για το ψυκτικό υγρό κοίταξε αρχικά για κάποια διαρροή.Δες το κέλυφος του θερμοστάτη,είναι κοινό πρόβλημα,μετά απο κάποια χιλιόμετρα να παρουσιάζει διαρροή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Konstantinos.p

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Χαιρετε. Πολυ πιθανον εχει καποια διαρροη.
Το αντιψυκτικο ποτε να μην μενει στην σταθμη χαμηλοτερα του ελαχιστου-μινιμουμ.
Το δοχειο διαστολης ειναι για να κανεις αναγνωριση οτι υπαρχει αντιψυκτικο στο κυκλωμα ψυξης! Δεν εχει σημασια που θα ειναι η σταθμη ΑΡΚΕΙ να βλεπεις μεσα αντιψυκτικο! Και βεβαια πρεπει να ειναι γεματο γιατι σε περιπτωση διαρροης θα σου δωσει περισσοτερη χρονοκαθυστερηση.. Για μενα περισσοτερο νοημα εχει να κοιταμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα τη σταθμη, να ειναι στο ιδιο σημειο!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread