Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ge0 mk8

Original poster
Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα , είμαι κάτοχος ενος mk8 st line diesel ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανένας πρόβλημα με τον δείκτη αυτονομίας καυσίμου? Σε εμένα έχει μεγάλες αποκλίσεις μπορεί εκεί που δείχνει 550 εναπομείναντα να κάνω 10-15 χλμ να σβήσω το αμάξι και μόλις το ξαναχρησιμοποιησω να λέει 340 εναπομείναντα με σχεδόν  γεμάτο ρεζερβουάρ ! Μου το έχει κάνει 3-4 φορές αυτό. Βάζω πάντα από το ίδιο πρατήριο καύσιμα και πάντα v power έχω 5000 χλμ. Προσπάθησα να το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ . ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

johnD

Member
Dec 15, 2017
150
4
18
Ως προς το Vpower από προσωπική (καθαρά ερασιτεχνική) εμπειρία έχω πολύ κακή εντύπωση. Κυρίως λόγω του πολύ εντόνου κροταλίσματος που δημιουργούσε σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα πετρέλαια που δοκίμασα.
Βέβαια αυτό δεν νομίζω οτι έχει σχέση με το "πρόβλημα" σου.  

Αρχικά η ένδειξη στο ντεπόζιτο επηρεάζεται από το αν παρκάρεις σε δρόμο με κλίση.
Και κατά μήκος αλλά κυρίως εγκάρσια κλίση.
Οπότε στην αρχή όταν βάζεις μπροστά, μετράει λάθος ποσότητα.

Μια δευτερη εξήγηση είναι οτι όταν το χρησιμοποιείς κρύο καίει παραπάνω καύσιμο, οπότε ξεκινάει από μικρή ένδειξη και σιγά σιγά αυξάνει.

Όταν δείχνει 340 για πόση ώρα το δείχνει ? Αυξάνει μετά το νούμερο ?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Αν μηδενίζεις το trip κάθε φορά που βάζεις βενζίνη ή πετρέλαιο (το ίδιο είναι), τότε λογικό στην αρχή οι ενδείξεις να έχουν πολύ μεγάλη διακύμανση. Όπως έχω καταλάβει (σε βενζίνη αλλά λέω ότι είναι το ίδιο με το πετρέλαιο) πρέπει να χρησιμοποιήσεις τουλάχιστον το 1/4 ή και το 1/3 του ντεπόζιτου ώστε η ένδειξη να μην επηρεάζεται τόσο άμεσα και απότομα όπως αναφέρεις.
 

ge0 mk8

Original poster
Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Όσες φορές το έχω παρατηρήσει ήμουν παρκαρισμενος σε ευθεία , συνήθως τα χλμ παραμένουν σταθερό άντε να ανέβουν λίγο .το τριπ δεν το μηδενίζω όταν κάνω γέμισμα,σκεφτομαι μηπως επηρεάζει η εναλλαγή από eco σε κανονικό τον αλγόριθμο του τριπ.?
 

Θανος68

New member
Oct 3, 2018
97
1
8
ge0 mk8 said:
Καλησπέρα , είμαι κάτοχος ενος mk8 st line diesel ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανένας πρόβλημα με τον δείκτη αυτονομίας καυσίμου? Σε εμένα έχει μεγάλες αποκλίσεις μπορεί εκεί που δείχνει 550 εναπομείναντα να κάνω 10-15 χλμ να σβήσω το αμάξι και μόλις το ξαναχρησιμοποιησω να λέει 340 εναπομείναντα με σχεδόν  γεμάτο ρεζερβουάρ ! Μου το έχει κάνει 3-4 φορές αυτό. Βάζω πάντα από το ίδιο πρατήριο καύσιμα και πάντα v power έχω 5000 χλμ. Προσπάθησα να το εξηγήσω όσο καλύτερα μπορώ . ευχαριστώ εκ των προτέρων

κι εμενα το κανει σε Titanium 100ps και σκεφτομουν μηπως ειχε προβλημα
λογικο ειναι να αλλαζει  αναλογα με την οδηγηση η την κινηση αλλα αποτομα πχ σημερα πηγε απο 306 χλμ υπολοιπο στα 250 με καταναλωση σταθερη 8,6 κανοντας μια αποσταση περιπου 6 χλμ εντος Αθηνας
 

ge0 mk8

Original poster
Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Σίγουρα είναι λογικό να αλλάζει ανάλογα με την οδήγηση απλά μου έκανε εντύπωση που ήταν μεγάλη η διαφορά (200χλμ) με σταθερή κατανάλωση 6,3 σε πόλη αν ήταν 50 δεν θα του έδινα τόση σημασία. Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας !
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εμένα πάντως που έχω πιο παλιό μοντέλο βενζινοκίνητο, τέτοιες αποκλίσεις στην αυτονομία που δείχνει το trip computer, μου τις έχει κάνει μετρημένες φορές και όταν έβαζα βενζίνη (μάπα προφανώς) εξ ανάγκης σε πρατήριο που δεν γνώριζα. Τελευταία φορά ήταν πριν κανένα 3μηνο που νόμιζα ότι θα μείνει το αυτοκίνητο, από 200mk πήγαινε στο 60km (άναβε λαμπάκι) και μετά από λίγα δευτερόλεπτα έδειχνε 180km. Το έφερα στα ίσια του σιγά σιγά βάζοντας ξανά βενζίνη από πρατήριο που γνωρίζω και αλλάζοντας ταυτόχρονα το φίλτρο βενζίνης για σιγουριά.
 

ge0 mk8

Original poster
Member
Oct 15, 2018
116
33
28
Μοντέλο
MK8
Γενικά άλλη διαφορά πέρα από το τριπ δεν βλέπω ούτε λαμπάκια ούτε διάφορα συμπεριφοράς ούτε ήχο κινητήρα τίποτα.απλα είναι λες και ο αλγόριθμος μερικές φορές παίζει ζάρια ο δείκτης και η πραγματική αυτονομία δεν αλλάζουν μόνο το νούμερο του τριπ
 

Diamapa

Rookie
Nov 15, 2017
23
0
0
Για αρχή σταματά να βάζεις από shell πετρέλαιο. Δούλευα 2 χρόνια ταξιτζής και όσοι βάζαν από εκεί βάρεσαν μπεκ.
 

spyrossss

Rookie
Jun 25, 2016
11
0
1
Ισχύει ότι είναι λίγο για τα πανυγηρια το τριπ του φιέστα όπως και ο δείκτης!
Όταν είναι γεμάτο από καύσιμα μέχρι εκεί που έχω βάλει το βελάκι κατεβαίνει πολύ γρήγορα και μετά κατεβαίνει κανονικά.
09HugAs.jpg
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread