Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Δυστυχώς ενώ το αυτοκίνητο είναι πολύ καλο, έχει διαφορα θεματάκια κατασκευαστικής ποιότητας και το χειρότερο όλων έχει απίστευτα χαλια παρακαταθήκη ανταλλακτικών. Μετά από 4000 χλμ περίπου, σταμάτησε το κλίμα να βγάζει κρύο αέρα και άρχισε να κάνει έναν περίεργο θόρυβο. Αποτέλεσμα. Τρύπιο σωληνάκι του κυκλώματος του a/c με αποτέλεσμα να χάσει όλο το φρέον. Το θέμα δεν είναι ότι τρύπησε και μέσα στο κατακαλόκαιρο δεν έχει κλιματισμό το αυτοκίνητο και ότι το ανταλλακτικό κανένας δεν ξέρει ποτε θα έρθει. Επίσης απ τον Μάρτιο περιμένω να έρθει ανταλλακτική βάση φαναριου ( ελαττωμα στο φανάρι τη. Δεύτερη εβδομάδα που πήρα το αυτοκίνητο ) και ακόμα δεν είναι διαθέσιμο ούτε απ το εργοστάσιο. Δλδ 5 μήνες με σπασμένη βάση φαναριού!!! 

Υγ ρε παιδιά αν γίνεται κάποιος mod φτιάξτε μια καινούργια κατηγορία με το νέο μοντέλο να υπάρχουν όλα μαζεμένα εκεί
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
παιδία συμφωνώ φτιάξτε μια καινούργια κατηγορία με το ΜΚ8 να υπάρχουν όλα μαζεμένα εκεί γιατί όσο περνάει ο καιρός γινόμαστε όλο και περισσότεροι κάτοχοι του ΜΚ8
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Θα γίνει παιδιά από Σεμπτέμβρη
Όσο αφορά το κομμάτι του ανταλλακτικού όταν υπάρχει στο εξωτερικό διαθέσιμο κάνει 10 εργάσιμες να έρθει χωρίς επιβαρύνσεις οικονομικές.Έρχεται και πιο σύντομα με επιπλέον χρέωση λόγω αεροπορικών
Αν δεν υπάρχει έξω κάνεις υπομονή....
Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον καλό είναι όλοι μας να περιμένουμε 6 μήνες από την κυκλοφορία του κάθε μοντέλου ώστε να έχει προλάβει να διορθώσει η κάθε εταιρία τα λάθη της
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Το θέμα είναι ότι το αυτοκίνητο βγήκε το 2017 και  εγώ το πήρα τον Μάρτιο του 2018. Υποτίθεται αυτό με τα φανάρια το γνωρίζουν από τα πρώτα κιόλας αυτοκίνητα και η φορντ έβγαλε οδηγία να αντικατασταθούν οι βάσεις ( όχι όλο το φανάρι) αλλά δεν φρόντισε να βγάλει ανταλλακτικό. Από τον Μάρτιο Λοιπον το ανταλλακτικό ήρθε την προηγούμενη Παρασκευή!! Τώρα όσο για το σωληνάκι, ήδη  πέρασαν δυο βδομαδες και ακόμα σε αναμονή!!αυγουστος χωρίς a/c!!!!!
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Φίλε μου το πρόβλημα με το φανάρι πως το κατάλαβες; ετριζε; σε ποιο φανάρι το έπαθες;
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Εγώ το έπαθα στο δεξί φανάρι. Σπάει η μπροστά βάση αυτή που πιάνει στη μετωπη. Δεν τρίζει το φανάρι  απλά αν το πιάσεις από μπροστά και το κανεις μέσα έξω στην πλευρά προς τις γρίλιες του προφυλακτήρα, κουνιέται όλο το φανάρι .
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Μάλιστα! Ελπίζω να τελειώσουν οι ταλαιπωρίες σου φίλε μου και να μην έχεις άλλα τρεξίματα.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Μετά από 1,5 μήνα ήρθε Λοιπον το ανταλλακτικό σωληνάκι ( έφαγε όλο τον Αύγουστο και μισό Σεπτέμβρη χωρίς a/c στο αυτοκίνητο). Το πήγα το τοποθέτησαν αλλά επειδή τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν το νέο freon 1234 το οποίο είναι πανάκριβο και σαν Freon και σαν μηχάνημα για να τοποθετηθεί , δεν είχαν να το γεμίσουν. Όποτε πήραν το αμάξι και το πήγαν σε άλλη αντιπροσωπεία (έτσι είπαν τουλάχιστον) για να το γεμίσουν. Από τότε ναι μεν δουλεύει αλλά και στο ξεκίνημα και στο σβήσιμο και στην λειτουργία του εν κινήσει, ακούς ένα σφύριγμα σαν να ξεφυσαει.  Ειδικά στο ξεκίνημα η στο σβήσιμο ακούγεται έντονα. Αυτό είναι ένδειξη χαμηλής πίεσης Freon λογικά η κάτι άλλο το οποίο θα πρέπει να το πάω τώρα στην άλλη αντιπροσωπεία που υποτίθεται ότι έχει το νέο freon ώστε να το τσεκάρουν. Γενικά έχω μπλέξει με αντιπροσωπείες και να με τρέχει ο ένας στον άλλον. Δυστυχώς θεσσαλονικη που είμαι τα συνεργεία της φορντ είναι αλλά αντι άλλων , για να μη πω τπτ χειρότερο........
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Είναι καλύτερο το παλιό από άποψη απόδοσης ,θα βγάζει πιο κρύο αέρα,το θέμα είναι αν λειτουργεί το ac αυτό με παλιό φρεον
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
zisis said:
Είναι καλύτερο το παλιό από άποψη απόδοσης ,θα βγάζει πιο κρύο αέρα,το θέμα είναι αν λειτουργεί το ac αυτό με παλιό φρεον

Διορθωστε με αν κανω λαθος φιλοι μου αλλα απο οσο ξερω το καινουργιο φρεον σε σχεση με το παλιο ειναι οτι το αναβαθμισανε γιατι το φρεον το παλιο ειχε κακες και καρκινογονες ουσιες σε σχεση με το καινουργιο που δεν εχει..δεν νομιζω οτι εχει σχεση με την αποδοση η οτι δεν θα σου δουλεψει αν βαλεις παλιο η καινουργιο...
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Χωρίς να είμαι ειδικός και θα ήθελα να πεις κάποιος που να ξέρει εάν κάνουμε κάπου λάθος.... το καινούργιο λέγεται R32 και όπως είπε ο Βαγγέλης έχει να κάνει με το ότι το παλιό είναι και ποιο ανθυγιεινό... ΑΛΛΑ εάν δεν έχεις διαρροή,το φρεον μένει στο κύκλωμα και δεν έρχεται σε επαφή με τον άνθρωπο!!! Άρα εάν δουλεύει κανονικά και δεν χάνει,Εγώ θα έβαζα το παλιό και τέλος!! Ούτε τελείωσε ούτε τίποτα...
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Το καινούργιο φρέον λέγεται 1234 και όπως αναφέρθηκε πιο πάνω είναι οικολογικό. Απ ότι μου έχουν πει δεν έχει κανένα θέμα με το να βάλεις το παλιό, δουλεύει κανονικά. Αλλά πιστεύω ότι μακροχρόνια ίσως να βγάλει κανένα κουσούρι, όποτε αφού είναι και στην εγγύηση γιατί να βάλω κάτι άλλο;
 

zisis

Hero Member
May 10, 2010
1,249
1
38
34
Ναι η αλλαγή έγινε για λόγους υγείας,απλά με τα και ουγγιά στάνταρ δν αποδίδει το ίδιο καλά με το παλιό φρέον ,μουντό είπαν σε αγορά κλιματιστικού σπιτιού
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
Σε ότι αφορά τα οικιακά κλιματιστικά, ναι ισχύει. Αποδίδουν λιγότερο απ ότι τα παλιά. Στο αυτοκίνητο να πω την αλήθεια δεν ξέρω και ούτε έχω διαπιστώσει κατι
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορεί όμως να έχει να κάνει με την λίπανση του κομπρέσορ ή να βγάλει κουσούρια με τα λαστιχάκια/ενώσεις του κυκλώματος. Κατά τη γνώμη μου μη ρισκάρεις και βάλεις παλιό φρέον. Μπορεί να έχει διαφορές που δεν τις γνωρίζουμε...
 

andrnith

Member
May 17, 2018
106
1
18
32
Αθήνα
Εφόσον είσαι στην εγγύηση δεν υπάρχει λόγος να βάλεις κάτι άλλο εκτός από αυτό που ορίζουν οι προδιαγραφές. Και αν δεν έχουν όπως σου είπαν να κόψουν το λαιμό τους να βρουν.
 

gyiama

Original poster
Member
Nov 30, 2017
141
5
18
καλα αυτό εννοείται ότι δεν παιζει να βαλω κατι άλλο περα από αυτό που πρεπει,ειτε είναι στην εγγύηση ειτε όχι. απλα ποτε δεν ξερεις σ αυτές τις περιπτώσεις τι μπορει να σου βαλουν μεσα. αν και δεν πιστευω ότι αντιπροσωπεία θα κανει τετοια χαζομαρα
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
gyiama said:
καλα αυτό εννοείται ότι δεν παιζει να βαλω κατι άλλο περα από αυτό που πρεπει,ειτε είναι στην εγγύηση ειτε όχι. απλα ποτε δεν ξερεις σ αυτές τις περιπτώσεις τι μπορει να σου βαλουν μεσα. αν και δεν πιστευω ότι αντιπροσωπεία θα κανει τετοια χαζομαρα

Καλησπερα
Αντιπροσωπεια με αντιπροσωπεια εχει διαφορα οποτε μην ηρεμεις γιατι μπορει να εκπλαγεις.
Υπαρχουν πολλοι που λασπωνουν το ονομα μιας αντιπροσωπειας για το κερδος.
Θα σε συμβουλευα να κοιταξεις παρομοια posts τουλαχιστον στο μηχανικο κομματι απο παλια μελη που πηγαινουν. Οταν λενε καλα λογια για εναν αρκετα μελη...κατι θα ξερουν
Αυτα απο εμενα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread