Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

yannis_s

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
με την πρωτη παγωνια εσφιξαν οι ντιζες απο τις ταχυτητες στο φιεστακι μου και δεν μπαινουν ευκολα οι ταχυτητες. τις εχει αλλαξει καποιος η γνωριζει πως θα τις αλλαξω?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι οι ντίζες ή αρχίζει να τα παίζει ο συμπλέκτης σου; Και γιατί να τις αλλάξεις; Δεν παίρνουν γρασάρισμα ή κάποιο σπρέυ τέλος πάντων;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τις βαλβολίνες σου τις έχεις κοιτάξει?? Όταν ζεσταθεί το αμάξι και μετά από λίγη ώρα που θα έχεις κάνει λίγα χιλιόμετρα συνεχίζει να σου το κάνει??
 

yannis_s

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ειναι οι ντιζες. το κανει ακομα και οταν ζεσταθει το αυτοκινητο στο ρελαντι. ειναι αντοιστηχα με τις ντιζες χειροφρενου. αλλαγη μονο. 150 μου ειπαν καινουριες, θα δω τι παιζει και με μεταχειρα. το θεμα ειναι η αλλαγη τους ετσι πως ειναι περσμενες.
 

vlxpanagiotis

Newbie
Oct 5, 2012
6
0
0
Καλησπερα, ευχομαι στο site οτι καλυτερο καθως ειμαι νεος σ αυτο αφου εχω λιγο καιρο ενα μεταχειρισμενο ford fiesta του 2006.Θα ηθελα την γνωμη σας για τον επιλογεα μου που ειναι με τις ωρες του αλλες φορες ξαφνικα σκληραινει απιστευτα και αλλες φορες ειναι ολα κανονικα.Οταν σκληραινει φτανει σε σημειο να παλευω να αλλαξω ταχυτητα.Θορυβος δεν ακουγεται καθολου και ουτε το αυτοκινητο (πατιναρει) για να παει το μυαλο μου σε δισκο πλατω.το αμαξι εχει 450000 χλμ.Αλλος μου λεει ντιζες , αλλος βαλβολινες αλλος οτι θελω ακομα και σασμαν.Καμμια βοηθεια???Ευχαριστω πολυ :)

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1349530074[/time]
[επισης το κουμπωμα των ταχυτητων ειναι κανονικο χωρις να πεταει ταχυτητα .μονο το ζορι ειναι το προβλημα.
 

yannis_s

Original poster
Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ντιζες ειναι και εμενα το ιδιο εκανε απο την ωρα που αναγκαστικα να περασω 2-3 φορες απο ενα ποταμακι που ξεχειλιζε.
 

vlxpanagiotis

Newbie
Oct 5, 2012
6
0
0
μιλαμε για ζορι τρελο, να θελω σχεδον δυο χερια.Κοστος αλλαγης?


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]06, Οκτώβριος, 2012, 16:27:19[/time]
απο κατω απο το αυτοκινητο εχω προσβαση για να λιπανω τις ντιζες?που ειναι περιπου?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1349530042[/time]
υπαρχει περιπτωση προβληματος εσωτερικα του σασμαν?
 
Μόνο λάδωμα θέλουν αν είναι οι ντίζες. Το καλύτερο για τις ντίζες είναι το λάδι ραπτομηχανής για να εισχωρήσει παντού κ μετά γρασάρισμα για να κάνει ασπίδα για να μην εισχωρεί το νερό. Ακολούθα το σασμάν κ θα τις βρεις. Έχουν και κάλυμμα στο τελείωμα τους. Αν είναι οι ντίζες το πρόβλημά σου είναι μόνο εξωτερικά
 

vlxpanagiotis

Newbie
Oct 5, 2012
6
0
0
Φιλοι μου ευχαριστω πολυ το προβλημα λυθηκε!!!! biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin biggrin
Τελικα οι ντιζες ειχαν πιασει βρωμια και σκουρια.Με ενα σπρει wd40 το καθαρισα και μετα εριξα σπρει γρασσο που βαζω στην αλυσιδα της μηχανης.Θελει λιγο ακομα αλλα βελτιωθηκε απιστευτα.
 

georgee

Hero Member
Rookie
Feb 12, 2012
20
0
0
μου κόπηκε κάποια απο τις δυο..
λεω δύο γιατι εβγαλα τον λεβιε και το καπακι του και εχει δύο!!
Υπαρχει τροπος να κουμπωσω κάποια ταχυτητα?
γιατι τωρα εχει νεκρά μέσα!
 
Βασικα δες απο που σου εφυγε. Αν εχει σπασει απο την μερια επάνω στο κιβωτιου(οπως εχεις ανοιχτο το καπο και το βλεπεις) ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Αν εσπασε απο την μερια του σασμαν στο πλάι(ανάμεσα ψυγειο και σασμαν)...εκει πρεπει να λυθει το καπάκι το πλαστικό του κιβωτιου.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
κοίταξε και τα βίντεο σαν οδηγό:

http://www.youtube.com/watch?v=CAdyJbahD9U

http://www.youtube.com/watch?v=d7I3eKIpfqs

edit: μόλις τώρα βλέποντας τα βίντεο ζήλεψα και εγω εβγαλα  τη φούσκα του λεβιέ για πλύσιμο έβγαλε μαυρίλα από ξεκαπακωτους καφέδες. με την ευκαιρία πέρασα και ενα γρασσο JCB λιθιου κιτρινο στους συνδέσμους του λεβιε με την πρωτη ευκαιρία να δουμε αν αλλαξε η αίσθηση.
 

georgee

Hero Member
Rookie
Feb 12, 2012
20
0
0
Ειχε φύγει το λαστιχο απο την μια ντίζα και η ασφάλεια!!

Το επιασα με ενα δεματικο για να πάω στο συνεργειο!!!
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
georgee said:
Ειχε φύγει το λαστιχο απο την μια ντίζα και η ασφάλεια!!

Το επιασα με ενα δεματικο για να πάω στο συνεργειο!!!

Ωραίος, καλά ξεμπερδέματα.
Αν τα βρήκες μέσα στο καπάκι λαστιχάκι και ασφάλεια είσαι οκ γιατί σε καμιά φορντ  μπορεί να σου πουν πχ δε βγαίνει μόνο του. όλη η ντιζα αλλαγή...
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Όχι μπορει, σίγουρα θα του πουν όλη η ντιζα.  Το χω σπάσει κ εγώ κ εδώ κ χρόνια(5-6) κ είμαι με πατέντα του μηχανικού κ δεν έχω κάνε πρόβλημα.
 

Pa_Nos_1400cc

Pro Member
May 10, 2010
521
0
16
47
Αγρίνιο
Ναι έτσι είναι, την ξέρουμε τόσα χρόνια τώρα την αντιπροσωπεία. αλλά και ο Αμερικάνος που κάνει τη πατέντα με το σινεμποκ για λαστιχάκι πιο πάνω στο φοκους λέει η Ford του είπε όλη τη ντιζα αλλαγή στα 47$, όταν έχεις ένα αυτοκίνητο με 1000$ υπολλειματική αξία δεν είναι ότι καλύτερο. παντού τα ίδια δηλαδή   ;D
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Οι ντίζες δίνονται και οι 2 μαζί.
Η μια άκρη της δίνει ανταλλακτικό η ford αλλά αυτή δεν χαλάει σχεδόν ποτέ.Χαλάει η άλλη πλευρά που σε αναγκάζει να τις πάρεις καινούργιες και τις 2
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Οταν εχετε κουμπωμενη ταχυτητα ο λεβιες σας εχει μποσικα? παιζει δλδ μπρος πισω 1-2 εκατοστα και αριστερα-δεξια περιπου αλλο τοσο ? υποψιν εχω μαμα συμπλεκτη με 197χ.χλμ και φρεσκες βαλβολινες FORD περασμενες τον ιουλιο
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread