Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Aristidis said:
:) τα φώτα σας παίδες.

στο όχημα είναι συνεχεία αναμενα!

στο μανουαλ γραφει>

(Προειδοποιητική λυχνία για ανοιχτή πόρτα
 Ανάβει όταν ενεργοποιείται η ανάφλεξη
και παραμένει αναμμένη όταν κάποια πόρτα, το καπό ή ο χώρος αποσκευών δεν έχουν κλείσει κανονικά.)

μαλλον για το καπο το κοβο ελεγξα ολες τις πορτες και το πορτ παγκαζ και τις ειδα νορμαλ.

καμιά ιδέα πως μπορώ να ελέγξω ποιο διακοπτακη είναι?
είναι δύσκολο να το αλαξω εγω? ::)
το διακοπτακι απο τις πορτες ειναι ενσωματωμενο με τις κλειδαριες παει πακετο ολο αλλα πρεπει να βρεις ποια πορτα στο κανει νομιζω καποιος απο εδω μεσα ειχε αναφερει κατι παρομοιο παλιοτερα. off topic ποιο κοντερ εχεις το απλο με τα 2 κουμπακια πανω η με τον υπολογιστη και την εξωτερικη θερμοκρασια που εχει στη φλασιερα το κουμπι reset και στην θεση των κουμπιων εχει ενα ledaki?
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
Αδερφέ ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση . το Απλό έχω με 2 κουμπακια.


Αν και με ξενερωσες λιγο με το σετ που μου ειπες. νομιζα ηταν μονο ενα διακοπτακη :D

Οι μηχανικοί, σχεδιαστές  τις ford  είναι τρελά Αλάνια χαχα..

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1457256516[/time]
manos.m said:
Sorry αλλά δεν κατάλαβα...
Σου ανάβει η ένδειξη ανοιχτής πόρτας ενώ είναι όλες κλειστές?
Ναι φίλε μου . από την πρώτη μέρα που το πήρα.
νομίζω πρέπει να ειναι το καπο , γιατι κουμπώνει με δυσκολεια. και οταν τρεχω το βλεπω να χοροπηδάει λιγο χαχα.. 
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Το καπό να το κοιτάξεις μην σου ανοίξει και έχεις άλλα!
Πιθανότατα είναι κάποιος ηλεκτρομαγνήτης σε κάποια πόρτα αυτό που σου κάνει, είναι ευαίσθητα αυτά. βρες αρχικά ποια πόρτα είναι!
Νομίζω ότι δεν ανάβει η ένδειξη όταν έχεις ανοιχτό καπό!
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
manos.m said:
Το καπό να το κοιτάξεις μην σου ανοίξει και έχεις άλλα!
Πιθανότατα είναι κάποιος ηλεκτρομαγνήτης σε κάποια πόρτα αυτό που σου κάνει, είναι ευαίσθητα αυτά. βρες αρχικά ποια πόρτα είναι!
Νομίζω ότι δεν ανάβει η ένδειξη όταν έχεις ανοιχτό καπό!
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!
καμιά ιδέα πως να το δοκιμάσω. απο μονος μου? η χρειαζετε διαγνωστικό η κανα πολυμετρο?  λες να ειναι και καμια ασφαλεια? η ειπα βλακεια lol.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
είναι μόνιμα αναμένω ή ανάβει που και που?
αν είναι αναμένω πως κλειδώνεις το αυτοκίνητο?
αν ανάβει μόνο του ,δοκίμασε τις πόρτες. όταν έχει σβήσει άνοιξε μια μια τις πόρτες και κλείστε πάλι να δεις σε πια θα μείνει αναμένω... σε αυτή που θα μείνει αναμένω αυτή έχει πρόβλημα αν σε καμία πάλι απ την αρχή!
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
manos.m said:
είναι μόνιμα αναμένω ή ανάβει που και που?
αν είναι αναμένω πως κλειδώνεις το αυτοκίνητο?
αν ανάβει μόνο του ,δοκίμασε τις πόρτες. όταν έχει σβήσει άνοιξε μια μια τις πόρτες και κλείστε πάλι να δεις σε πια θα μείνει αναμένω... σε αυτή που θα μείνει αναμένω αυτή έχει πρόβλημα αν σε καμία πάλι απ την αρχή!
Δυστυχώς είναι μόνιμα αναμενο . κλειδωνει κανονικα με το κλειδι. μηπως απο ακινησεια  οφείλετε ?
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
manos.m said:
περίεργο γιατί με ανοιχτή πόρτα δεν θα έπρεπε να κλειδώνει κανονικά!
;) Ασε φιλε μου,To Δικό μου είναι  ειδική περίπτωση χαχα.. ειδικά στα ηλεκτρονικά του. Αλλα που θα πάει θα το στρώσουμε..  ;D :D
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Απο τι στιγμή που κλειδώνει κανονικά και με το σηματάκι ενώ δεν πρέπει, δεν ξέρω τι άλλο να μπορεί να είναι...
Να ξέρεις μόνο γιατί το δοκίμασα ότι με το καπό ανοιχτό δεν ανάβει. Μόνο με το παρτ μπαγκαζ και οι πόρτες ανοιχτές ανάβει..
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
stathis M said:
ισως ενα καθαρισμα στις επαφες να βοηθουσε
τις βλέπω καθαρες αλλα θα δοκιμάσω με WD40 ενοεις μέσα στις κλειδαριές έτσι?.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]06, Μαρτίου, 2016, 22:18:01[/time]
manos.m said:
Απο τι στιγμή που κλειδώνει κανονικά και με το σηματάκι ενώ δεν πρέπει, δεν ξέρω τι άλλο να μπορεί να είναι...
Να ξέρεις μόνο γιατί το δοκίμασα ότι με το καπό ανοιχτό δεν ανάβει. Μόνο με το παρτ μπαγκαζ και οι πόρτες ανοιχτές ανάβει..
χμμ... λες να ειναι το πορτ μπαγκαζ 17xxx thanks θα το ψαξω.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1457298463[/time]
λοιπόν  πήγα βραδιάτικα με τον φακό να δω ξανά τις κλειδαριές χαχα. :D

βρήκα 2 προβληματακια .

1)την φυσα του πορτ μπαγκαζ λιγο χαλαρη. την εσπροξα και κούμπωσε.
αλλα τελικα δεν ηταν αυτο. ακομα αναβει

2) την πόρτα του συνοδηγού οταν την άνοιξα ακουγωταν σαν μπουκάλι νερού
ειχαν βουλωσει οι τρυπες κατω απο την πορτα τις ανοιξα και ετρεχε το νερο σαν Νιαγάρας! :D :D

Οποτε η βραδινη εξωρμηση δεν ηταν τελιος τζαμπα.

οπότε ok234  συνεχισουμε ;D
 

drakos13

Newbie
Feb 6, 2012
5
0
0
Χαιρετιζω το φορουμ και θα ηθελα τα φωτα σας.
Εχω 156.000 κμ στο 1.6 μκ6 (10ετιας) . Σημερα αναψε το λαμπακι που δειχνει οτι καποια πορτα ειναι ανοιχτη και παρολο που τσεκαρα δεν εσβησε ποτε. Επισης δεν εσβηνε το φως καμπινας οταν κλειδωσα, ενω παλι κατα το κλειδωμα δεν αναβοσβηνουν τα φωτα του αυτοκινητου.. Κατα τα αλλα επειδη μολις ηρθα απο ταξιδι η οδηγικη συμπεριφορα ειναι μια χαρα. Τι να περιμενω?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ο αισθητηρας καποιας πόρτας έχει χαλάσει και την βλέπει ανοιχτή συνεχώς το ταμπλώ. συνηθως με λιγο σπρευ επαφων πανω στον αισθητήρα και στην φίσα του, φτιάχνει.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι πρόβλημα κάποιας ηλεκτρομαγνητικής κλειδαριάς. Είχε παρουσιαστεί και στο δικό μου.
 

drakos13

Newbie
Feb 6, 2012
5
0
0
Ευχαριστω. Τελικα ηταν η κλειδαρια του πορτπαγκαζ. Το θεμα ηταν οτι εμενε και το λαμπακι του πορτπαγκαζ αναμενο και ευτυχως δεν εμεινα απο μπαταρια.  ;)
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
μια εβδομάδα πριν το Πάσχα παρέδωσε πνεύμα το βαρελάκι γρύλου του παραθύρου . Με τα πολλά άλλαξα όλο το μηχανισμό και το γρύλο και απο τότε δεν έχει ανοίξει μόνο ξανά η ένδειξη για ανοιχτές πόρτες και κλειδώνει κανονικά .Σαν να φτιάχτηκε η ηλεκτρομαγνητική μόνη της σχετίζεται?
 

kostadan3d

Rookie
Aug 23, 2011
10
0
1
43
ΧΑΙΔΑΡΙ
Καλησπέρα σε όλους. Άλλο ένα πρόβλημα με το fiestaκι μου. Μόλις χθες ξεκίνησα για διακοπές, σε  μια μικρή μου στάση για τα ''αναγκαία'' διαπίστωσα ότι δεν κλειδώνουν οι πόρτες, δηλαδή πατάω κλείδωμα από το κλειδί ή συναγερμό και απλά ανοιγοκλείνουν οι κλειδαριές και τπτ περισσότερο. Φυσικά και το λαμπάκι στο ταμπλό είναι αναμμένο παρόλο που όλες οι πόρτες ειναι κλειστές αλλά ΟΧΙ κλειδωμένες. Έχω καταλάβει οτι εχω θεμα με την πορτα του συνοδηγού γιατι αν την ανοιγοκλεισω καμμιά 5-6φορες το αμαξι τελικα κλειδωνει. Τα φωτα του κανένας γιατι φοβαμε οτι καποιο βραδυ θα μεινω ξαγρυπνος... Ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι σε ολους μας
 

eveles

New member
May 15, 2011
79
0
6
41
Αθήνα
Εμενα παλι παρουσιασε κατι διαφορετικο. Η πορτα του συνοδηγου δεν κλεινει σαν να ειναι το χερουλι απεξω τραβηγμενο. Αρχικα ειδα οτι οντως ειχε σκαλωσει ανοιγμενο το εξωτερικο χερουλι και σκεφτηκα οκ θα ριξω λιγο wd40 και ολα καλα, αλλα την επομενη φορα το εξωτερικο χερουλι ειχε επαναφερει κανονικα αλλα η πορτα παλι δεν εκλεινε... Ειναι το ιδιο προβλημα με αυτο που περιγραφετε στα προηγουμενα ποστ ή κατι αλλο??
 
Aug 7, 2014
53
0
6
40
λοιπόν ,αφού εχθές πέρασαν 15 λεπτά για να κλειδώσει το fiestaki. σήμερα πήγα από τον μηχανικό μου και μου ευχήθηκε καλό μήνα με 310 ευρώ για την αντικατάστασή της κλειδαριάς  του συνοδηγού! ελπίζω να ταιριάζει μια μεταχειρισμένη από μοντέλο 2005 γιατί δύσκολα τα πράγματα! 
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread