Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Stan

Original poster
Rookie
Aug 27, 2013
22
0
1
Καλησπέρα παιδιά,
Εδώ και μερικές μέρες το f(t)usion κάνει το εξής:
μου δείχνει ότι η πόρτα του συνοδηγού είναι ανοικτή και μετά από 4-5
άνοιξε-κλείσε στρώνει.Φυσικά αν δοκιμάσω να κλειδώσω χωρίς να κάνω αυτό
το άνοιξε-κλείσε για να στρώσει ΔΕΝ κλειδώνει.Το έχει συναντήσει αυτό κάποιος και τι
άλλαξε;Ευχαριστώ
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Εγώ και όταν το πήγα συνεργείο μου είπαν αλλαγή κλειδαριάς... και δεν είναι και φθηνή... εγω δεν την έχω αλλάξει ακόμα να φανταστείς  :D
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Απο οσο ξερω το όλο προβλημα ειναι στα μαγνητακια τα οποια που ειναι στην κλειδαριά αυτα κάνουν την δουλεια να κλειδώνει η να ξεκλειδώνει..οταν αυτα απομαγνητιζονται τότε κανουν τα δικα τους...
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
σωστός ο angel ...αλλά και πάλι ... 200 ευρώ είναι αρνητικό ποσό  giggle ας ανοιγοκλείνω την πόρτα 4-5 φορές. By the way stan να ξέρεις πως θα στο κάνει με οτιδήποτε ηλεκτρονικό σύστημα του αμαξιού... υαλοκαθαριστήρες, φλας, παράθυρα... καλά να περάσεις  :D
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
mk1 Stelios said:
Κλασσική περίπτωση βλάβης. Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί. Κάπου σαν να μαγκώνει το χερούλι. Οταν το βαράει ο ηλιος στρώνει. Οταν δεν θα έχω τι να κάνω θα την ανοίξω και θα σας πω.
Η οπως ειπε ο Στέλιος το αφήνουμε στο ηλιο ώστε να φορτώνουν τα μαγνητακια και να δουλεύει κανονικά... tease
 
angel s said:
Η οπως ειπε ο Στέλιος το αφήνουμε στο ηλιο ώστε να φορτώνουν τα μαγνητακια και να δουλεύει κανονικά... tease
giggle giggle

.....ααα έχει χαλάσει και η πίσω μαγνητική αλλά δεν φτιάχνει ούτε με ήλιο ούτε με χιόνια...και συμπεριφέρομαι στις κλειδαριές πλεόν σαν να είναι το μκ1 μου  giggle
 

leon

New member
Aug 4, 2012
50
0
0
46
ΠΥΡΓΟΣ
Σε εμένα όταν το αυτοκίνητο μείνει αρκετή ώρα στον ήλιο και στη ζέστη, όταν βάζω το κλειδί στην πόρτα του οδηγού κλειδώνει μόνο αυτή και όχι του συνοδηγού. Όταν όμως το έχω στον ίσκιο κλειδώνουν κανονικά. Άρα η ζέστη και ο ήλιος επηρεάζουν τον μαγνητισμό του συστήματος ειδικά αν είναι και λίγο παλιό από τη χρήση
 

Stan

Original poster
Rookie
Aug 27, 2013
22
0
1
Όντως η ηλιοθεραπεία το επηρεάζει αρνητικά.Σήμερα που ήταν στον ήλιο όλη μέρα η ένδειξη για
ανοικτή πόρτα δεν έσβησε με 4-5 άνοιξε κλείσε αλλά με πάνω από 20.Το πρόβλημα είναι ότι δεν
σε αφήνει να κλειδώσεις καμία πόρτα.Βλέπω από τα νεύρα μου να ρίξω κανένα γαζί με την αργκόν γύρω γύρω στην πόρτα και να μπαίνουμε σαν τους dukes.Την Κυριακή θα του κάνω εγχείρηση και θα σας πω.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με που αναφέρθηκε με την πόρτα του οδηγού . Με την πρώτη δεν κλείνει σχεδόν (κλειδώνει) ποτέ . Με τον ήλιο δεν το εχω παρατηρήσει τι θα κάνει. μερικές φορές και όταν ανοίγω-κλείνω το  τζάμι του οδηγού μου βγάζει ένδειξη για την πόρτα! με αφορμή μια βόλτα στο γιατρό για 2-3 μαζεματάκια θα του πω να το δει. ξέρει κανείς τι φταίει και τι κόστος να περιμένω? Προς το παρών αυτό που κάνω είναι να κλείνω την πόρτα σπρώχνοντας την την άκρη της στο ύψος του τζαμιού και νομίζω ότι βοηθάει! (ή έτσι θέλω να πιστεύω :p)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kι εμένα το έβγαλε αυτό το πρόβλημα, αλλά στου συνοδηγού. Μερικές φορές θέλει πάνω από 5-6 άνοιξε κλείσε της πόρτας για να "καταλάβει" ότι είναι κλειστή και να κλειδώσει. Δεν το έχω "εγχειρήσει" ακόμη για να δω τι φταίει. Πάντως στο συνεργείο που ρώτησα, μου είπαν για κανένα 100άρι καινούρια ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά. Πολλά μου φάνηκαν..
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Μιάς και θα το πάω στον γιατρό του ,θα του πώ να ρήξει μια ματία και θα σου πω και απο εκεί μια άποψη ή λήση αν έχω... Απο λίγο googλάρισμα που έκανα είναι κλασικό πρόβλημα για τα ford και ιδικά για τα fiesta ακόμα και στα mk7.
 
Aug 7, 2014
53
0
6
40
εμενα παλι,δεν εμφανιζει πρόβλημα με την ενδειξη,αλλα στην αρχη οταν ηταν κλειδωμενο από μεσα και ανοιγα την ασφαλεια του οδηγου,δεν ξεκλειδωνε την πορτα του συνοδηγου( καποιες φορες).τωρα τελευταια κανει και το αντιθετο,οταν δηλαδή είμαι  μεσα και παω να κλειδωσω,κλειδωνει μονο την πορτα του οδηγου.....
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Σήμερα το Fiestaki μου πήγε μια βόλτα στο γιατρό του και ένα απο τα θέματα που ασχοληθήκαμε ήταν το πρόβλημα με την πόρτα! αφού το ψάξαμε στο διαγνωστικό και δεν βρήκαμε τίποτα  έλυσε τα πάντα και δεν βρήκε τίποτα ''λάθος'' . Ξανά έβαλε τα πάντα στη θέση τους και εκ θαύματος το πρόβλημα για την ώρα έχει εξαφανιστεί εντελώς ...
ανοιγωκλείναμε παράθυρα και πόρτες για ώρα και τίποτα!!!
Δεν ξέρω τι είναι αλλά για την ώρα απαλλάχτηκα απο αυτό...
 

niki85

Newbie
Jun 21, 2015
2
0
0
Καλησπέρα,  νεο μέλος.  Μπήκα για να δω μηπως βρω ακρη. Έχω ακριβώς το ίδιο προβλημα. Ενω η πορτα ειναι κλειστή αναβει το λαμπάκι στο καντραν. Οταν παω να κλειδωσω απο μεσα δεν μ αφηνει.
Επίσης θέλει αρκετα ανοιγματα, κλεισίματα για να πιασει ωστε να κλειδώσει το αμαξι.
Διάβασα ισως φταιει η μπαταρία του αμαξιου; το μπουτον στην πόρτα να θελει καθάρισμα ή αλλαγμα. Και εδω μεσα οτι η ζέστη του κάνει τελικά καλό ή κακό ;
Καταλήγω ως μπερδεμένη και εκνευρισμένη για το κλείσιμο των πορτων πολλές φορές.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Καλώς ήρθες στην παρέα μας νίκη...
Είναι πρόβλημα του ηλεκρομαγνήτη της πόρτας. Μπορείς να το αλλαξεις αν και το κόστος δεν είναι μικρό..
Πρέπει να είναι περίπου 250€
Εγώ απλά το ανέχομαι...
Σε εμένα έχω την εντυπωση ότι βοηθάει η βροχή και η υγρασια και ο Κώστας απο ότι ίσως διάβασε έχει αναφέρει ότι βοηθάει ο ήλιος.
Αγάπα το fiestaki σου με τα λίγα ελαττωματα του.
 

niki85

Newbie
Jun 21, 2015
2
0
0
Ευχαριστώ για την απάντηση.  Ακόμα δεν εχω καταλάβει ποια πορτα φταίει ή ειναι πρόβλημα και των 2. Ειναι απίστευτα ενοχλητικό. Σήμερα 15 λεπτά ανοιγόκλεινα τις πόρτες μεχρι που με λυπηθηκε το φιεστα μου και κλείδωσε.  Πιθανόν με το καλοκαίρι το θεμα χειροτερεύει,  το χειμωνα δεν ειχα τοσο μεγάλο προβλημα.
Αν θελήσω να το φτιάξω παω σε συνεργείο ή θελει ηλεκτρολόγο ;
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εγώ πήγα σε ηλεκτρολόγο! ο ηλεκτρομαγνήτης είναι πάνω στην πόρτα άρα είναι η κάθε πόρτα ξεχωριστά.
Πιάνει σε εμένα τουλάχιστον ,πιο εύκολα όταν κλείνω τη πόρτα σπρώχνοντας το κάθετο μπράτσο (αριστερά απο το τζάμι δηλαδή.) δοκίμασε το!
Είμαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση μάλλον! 2 άντε 3ης φορές να θέλει και είναι μόνο του οδηγού!!
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Βρες ποια πορτα εχει θεμα για αρχη.. εμενα στο μκ6 ειχε η δεξια πορτα... μια φορα απλα το παρατησα ξεκλειδωτο στο γκαραζ :D :D
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread