Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
Υπάρχουν σε κάθε αυτοκίνητο τα φώτα θέσεως (μικρά)  , τα φώτα διασταυρώσεως (μεσαία) και τα φώτα πορείας (μεγάλα)

Τα φώτα διασταυρώσεως και πορείας καταναλώνουν μεγάλη ισχύ και συνήθως τα διασταυρώσεως που χρησιμοποιούμε συχνότερα παρουσιάζουν πρόβλημα κ δεν ανάβουν!
Έχει τύχει σε μέλη από το φόρουμ μας να έχουν κάποιες φορές πρόβλημα και να μην ανάβουν για αυτό κ αποφάσισα να εντοπίσω την αιτία κ να σας την παρουσιάσω!

Το πρόβλημα εντοπίστηκε στο ρελέ φωτών.....
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
Αυτή είναι η φωτογραφία της ασφαλειοθήκης που βρίσκεται πίσω από το ντουλαπάκι του συνοδηγού.



Γίνεται ο εντοπισμός του ρελέ (διαβάζοντας το εγχειρίδιο) ή με ακουστικά ...



Αφού το έγινε ο εντοπισμός αφαιρούμε το ρελέ απο τον πίνακα.



Με την βοήθεια 2 μικρών κατσαβιδιών αφαιρούμε το πλαστικό κέλυφος του ρελέ.



Αφού το ανοίξουμε ρίχνουμε σπρέι ηλεκτρικών επαφών στις επαφές του ρελέ.



...κλείνουμε το κέλυφος , τοποθετούμε το ρελέ στην βάση του και το αμάξι μας είναι έτοιμο!
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
αυτα ειναι τα στοιχεια του ρελε οπως ακριβως ηταν γραμενα επανω του

5Μ5Τ-14Β142-ΑΑ
++080631C
ΒUTZA
12V/20A
V23074-A1801-X17

ειναι για φιεστα μκ6 1,6 δεν γνωριζω αν ειναι ιδιος και στα αλλα κυβικα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τελικά έπεσα μέσα, ε; Ήταν το ρελέ. Λογικό, καθώς δε μπορεί να οδηγεί 55+55=110W από τον διακόπτη απ' ευθείας... Ευχαριστούμε για τον οδηγό πάντως, πολύ κατατοπιστικός.
 

SuperNova

Member
Dec 1, 2010
152
0
0
Μμμμμ...τελικα λιγο σπρει στις επαφες ηθελε..! Καλα τo σκεφτηκες Darth και μπραβο για τον οδηγο mk1stelio!
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Χτες παρατηρησα οτι δεν μου αναβαν τα μεσαια φωτα(xenon) γυρνωντας τον διακοπτη.Aνοιγοκλεισα τον διακοπτη και αναψαν κανονικα,εκανα μια διαδρομη 5 λεπτων και μετα απο λιγο εσβησαν παλι.Δοκιμασα παλι με τον διακοπτη ποτε επιανε ποτε οχι,δεν σκεφτηκα να δοκιμασω το συνιαλο να δω αν αναβουν.Τι λετε να παιζει?Να ειναι απο τον διακοπτη?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Στο είχε ξανακάνει στο παρελθόν; Μήπως έκανε νερά το ρελέ των xenon; Τσέκαρε και αυτό με τη μεγάλη σκάλα. Πηγαίνοντας πάντως στη Γλυφάδα ήταν μια χαρά τα φώτα σου...
 

mk1 Stelios

Original poster
Hero Member
pitbull said:
Οχι δεν μου το ειχε ξανακανει,μια χαρα δουλευαν,πρωτη φορα χτες.
Αν στο ξανακανει άλλαξε τα ρελε στον πινακα. Καντα τραμπα. Βαλε το ρελε της μεγαλης σκαλας στα μεσαια κ αντιστροφα. Αν δεν στο ξανακανει ειναι ρελε. ..αλλιως κατι παιζει με τα ξενον ..που ειναι κλασσικη περιπτωση βλαβης....
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
με το παλιο 6αρι ειχα το ιδιο προβλημα Μπαμπη!! εμενα ηταν απο ρελε!! ψαχτο και θα την βρεις την ακρη!! οτι θες εδω ειμαστε!!!!!
 

m@kro

Maniac Member
May 11, 2010
4,440
56
48
43
Βόλος
χμμμμ δεν βγάζεις τον διακόπτη να τον ψεκάσεις με λίγο σπρέι επαφών.....
και είναι όντος αυτό θα τον άλλαζα μην κάνει καμιά ταρζανιά το βράδυ και μείνεις χωρίς φώτα.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Oχι δεν μου το ειχε ξανακανει και μεχρι τωρα δεν μου το ξανακανε οποτε δεν πειραξα τιποτα.Αν το ξανακανει θα αλλαξω τα ρελε.
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
pitbull said:
Oχι δεν μου το ειχε ξανακανει και μεχρι τωρα δεν μου το ξανακανε οποτε δεν πειραξα τιποτα.Αν το ξανακανει θα αλλαξω τα ρελε.


οκ ρε Μπαμπινο!! οτι ειναι στειλε μπας και το λυσουμε!! αν ξανα κανει τπτ!!!!!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread