Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Παιδια εχω αισθητηρες παρκαρισματος και βαζω οπισθεν αλλα δεν ακουγεται τιποτα μονο κανει ενα μπιπ οτι μπικε η οπισθεν τι φταιει?
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
scorpion said:
Δες για αρχή αν σου δουλεύει η βαλβίδα της οπισθεν
το ελενξα δουλευει η οπισθεν αναβει το φως κατι αλλο φταιει μαλλον
22:00 πηγα το ειδα παλι και εβγαλα την πλακετα που ειναι στο πορτμπαγκαζ και το προβλημα ειναι στο buzzerακι δεν εχει οθονη και μαλλον θα το αντικαταστησω θα βρω καμια ευκαιρια στο ebay και στο χρωμα του αυτοκινητου και με οθονη.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
pt1986 said:
το ελενξα δουλευει η οπισθεν αναβει το φως κατι αλλο φταιει μαλλον
22:00 πηγα το ειδα παλι και εβγαλα την πλακετα που ειναι στο πορτμπαγκαζ και το προβλημα ειναι στο buzzerακι δεν εχει οθονη και μαλλον θα το αντικαταστησω θα βρω καμια ευκαιρια στο ebay και στο χρωμα του αυτοκινητου και με οθονη.
Ηρθε σημερα το πακετακι απο ebay και στο χρωμα του αυτοκινητου με οθονη η εγκατασταση πανευκολη λογω υπαρξης των παλιων αισθητηρων
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Άντε καλορίζικο!

Σχετικοάσχετο, αλλά έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα στη C5 μου, καθώς έχει ένα πολύ απλό kit με μόνο 2 σένσορες, με αποτέλεσμα να μην χτυπάει καθόλου, ή να χτυπάει λάθος, ή να διαβάζει πεζοδρόμια ή να μην διαβάζει κολωνάκια στο πλάι. Οπότε αποφάσισα να το αλλάξω, πήρα δύο καινούρια kit, ένα με οθόνη και ένα χωρίς, ώστε να τα βάλω μπρος-πίσω και να τελειώνω με αυτή την ιστορία.
 

pt1986

Original poster
Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
The Ace said:
Άντε καλορίζικο!

Σχετικοάσχετο, αλλά έχω και εγώ παρόμοιο πρόβλημα στη C5 μου, καθώς έχει ένα πολύ απλό kit με μόνο 2 σένσορες, με αποτέλεσμα να μην χτυπάει καθόλου, ή να χτυπάει λάθος, ή να διαβάζει πεζοδρόμια ή να μην διαβάζει κολωνάκια στο πλάι. Οπότε αποφάσισα να το αλλάξω, πήρα δύο καινούρια kit, ένα με οθόνη και ένα χωρίς, ώστε να τα βάλω μπρος-πίσω και να τελειώνω με αυτή την ιστορία.
Οι προηγουμενοι αισθητηρες απλοι αβαφτοι που ειχα μαλλον ηταν δωρο απο αντιπροσωπεια δεν μου ειπαν και λεπτομεριες οι παλιοι ιδιοκτητες αλλα δεν δουλευαν εξ αρχης τωρα που ειπες και μπροστα που εβαλες εχω απορια πως λειτουργει ειναι μονιμα στα 12v η εχεις βαλει διακοπτακι?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Ενώ για τους πίσω είναι standard (σύνδεση με το φως της όπισθεν) για τους μπροστά μπορείς να το κάνεις με δύο τρόπους: είτε με το φρένο -συνήθως με σύνδεση στο φως- είτε μόνιμα -αλλά σε αυτή τη περίπτωση απενεργοποιείς το ηχείο γιατί θα σφυράει συνεχώς. Έχω καταλήξει ότι με σύνδεση στο φρένο δεν είναι και τόσο λειτουργικό, οπότε πλέον τους μπροστά τους συνδέω για μόνιμη λειτουργία χωρίς ήχο.
 

billiou

Newbie
Jul 11, 2017
1
0
0
Καλησπέρα παιδιά!!!

Νέος κάτοχος Ford Fiesta 2011 titanium από σήμερα.Θα ήθελα τα φώτα σας, όταν κάνω όπισθεν λειτουργούν οι αισθητήρες μια χαρά,όταν βάλω όμως πρώτη αμέσως μετά ακούγεται ένα παρατεταμένο beep για 30 περίπου δευτερόλεπτα και μετά σταματάει.ο μόνος τρόπος για να σταματήσει κατεθείαν είναι να κλείσω τη μηχανή και να τη ανάψω μετά.το αμάξι έχει και αισθητήρες μπροστά οι οποίοι ενεργοποιούνται με ενα κόκκινο κουμπί το οποίο προς το παρόν ενεργοποιεί και αυτό το παρατεταμένο beep...καμία ιδέα;
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
για να εχεις και μπροστα αισθητηρες λογικα θα ειναι εργοστασιακοι και δεν τα εχουν τοποθετηθει μετα..ο μονος λογος που το κανουν αυτο οι εργοστασιακοι αισθητηρες ειναι επειδη δεν βλεπουν...δεν ξερω για ποιο αλλο λογο μπορει να γινει αυτο!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Υποψιάζομαι αυτό που γραφει ο nos7, ότι κάποιο πρόβλημα έχουν οι εμπρός αισθητήρες. Να σε ρωτήσω, έχεις στην κονσόλα του αυτοκινήτου σου το κουμπί (P ))) ON) για τους εμπρός αισθητήρες, όπως στη φωτογραφία παρακάτω;

Installed.JPG


Μόλις το πατήσεις, κάνει το παρατεταμένο beeeeeeep που περιγράφεις;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ρε παιδια εχω ενα θεμα με τους αισθητηρες.  εχω το απλο το κιτ που εχει μονο ηχητικο που μου το χαν κανει δωρο απο τη φορντ. αφτερμαρκετ λογικα ηταν. το θεμα...  σταματησε να ντουντουναϊ το ντουντουνι,(  που ελεγε κ η Δεβορα!,).  παιζει να καηκε το ηχειακι ή η κεντρικη πηγη??  αν ειναι το ηχειακι υπαρχει ανταλλακτικο? επισης, σε ποιο σημειο του αυτοκινητου  τοποθετουν συνηθως τη πηγουλα? το ηχειακη ξερω που ειναι...  κρεμεται στο πορτ παγκαζ...  χαχχα!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κάπου εκεί πίσω από τις μοκέτες του πορτπαγκάζ είναι και το κουτάκι της μονάδας των αισθητήρων. Μάλλον αυτό έχει θέμα.
Ερώτηση, τα φώτα της όπισθεν ανάβουν;
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
βασικα δεν αναβουν...  μαλλον καηκε η ασφαλεια...  ειναι στην ασφαλειοθηκη εμπρος?
update...  οι αδφαλεια δεν ειναι καμμενη(με βαση το manual ειναι στη εσωτερικη ασφαλειοθηκη 7.5Α). Οι λαμπα της οπισθεν ειναι κομπλε αλλα...  δεν αναβει ουτε το φως της οπισθεν ουτε οι αισθητηρες.  οποτε λογικα καπου ειναι κομμενο το ρευμα...  οεο...!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ξαναέλεγξε όλες τις ασφάλειές σου. Επίσης δες με πολύμετρο αν πηγαίνει ρεύμα στις λάμπες της όπισθεν. Τέλος έλεγξε τον διακόπτη με τη φύσα που βρίσκεται πάνω στο σασμάν αν είναι όλα ΟΚ από εκεί.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
kostg said:
Ξαναέλεγξε όλες τις ασφάλειές σου. Επίσης δες με πολύμετρο αν πηγαίνει ρεύμα στις λάμπες της όπισθεν. Τέλος έλεγξε τον διακόπτη με τη φύσα που βρίσκεται πάνω στο σασμάν αν είναι όλα ΟΚ από εκεί.
φιλε βρηκα τι ειναι κ δεν θα το πιστεψεισ τι....  εσπασε ο αισθητηρας της οπισθεν που ειναι καπου στο καρτερ...  καμια 20αρια ποντουσ απο το φιλτρο λαδιου...  και σκεψου πως ειναι το κομματι με το σπειρωμα στη θεση του και το κομματι το αλλο κομμενο λες και το χεις κοψει με μαχαιρι.  τωρα δεν ξερω τι ακριβως ειναι εκει αλλα χανει λαδακι απο κει και το αποτελεσμα ειναι πως αυριο θα φερω γερανο να το σηκωσω να το παω στο μαστορα.  το κακο ειναι οτι το επαθα στο χωριο αλλιως θα το πηγαινα κουτσα κουτσα μονος μου...
σαν ανταλλακτικο, που κοιταξα στο ιντερνετ,  κανα 10ρικο ειναι ο αισθητηρας.  δεν ξερω ομως ποσο θα κοστισει η ολη διαδικασια μιας κ δεν ειναι απλα μια αντικατασταση αλλα γιατι πρεπει πρωτα βγει το κομματι που εξακολουθει να ειναι βιδωμενο...  ειδωμεν...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Κάποια πέτρα θα το χτύπησε από κάτω. Ή κάπου βρήκες. Δεν εξηγείται αλλιώς...
Δεν είναι στο κάρτερ. Πάνω στο σασμάν είναι. Είναι αυτό που σου έγραψα πιο πάνω (ο διακόπτης με τη φύσα).

Περαστικά...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
τελικα ολα καλα...  αλλαξα την βαλβιδα αφου την εβγαλα σχετικα ευκολα, πηγα και στο συνεργειο για βαλβολινες κ ολα κομπλε!  ευτυχως δεν ειχα χασει πολλες βαλβολινες οποτε μου συμπληρωσαν καμια 300ρια γραμμαρια!
παοδες εχτε υπ οψιν σας γενικοτερα τη βαλβιδα της οπισθεν γιατι μου ειπαν στη φορντ οτι σπαει σχετικα ευκολα! 
 

Mahmoud

Rookie
Mar 1, 2018
12
0
0
Καλησπέρα παιδιά, λίγο εκτός θέματος αλλά για να μην ανοίξω αλλο,
έχει δοκιμάσει κάποιος να βάλει parktronic χωρίς τρύπες; την ταινια που κολλάει πάνω στην εσωτερική πλευρά του προφυλακτήρα;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Mahmoud said:
Καλησπέρα παιδιά, λίγο εκτός θέματος αλλά για να μην ανοίξω αλλο,
έχει δοκιμάσει κάποιος να βάλει parktronic χωρίς τρύπες; την ταινια που κολλάει πάνω στην εσωτερική πλευρά του προφυλακτήρα;

Είχα βάλει πολύ παλιά στο RX8 που είχα τότε (το 2005 ?), μια χαρά δουλεύει, δεν φαίνεται τίποτα και δεν χαλάει και την όψη. Απλώς είναι πιο ακριβό και θέλει βγάλσιμο προφυλακτήρα....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχω κι εγώ στο fiesta μου. Mια χαρά δουλεύει, εδώ και χρόνια. Κατά τα λοιπά, όπως σου τα είπε ο The Ace παραπάνω.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread