Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Καλησπέρα,
Σήμερα αποφάσισα να κάνω την 1η αλλαγή τακακιών μόνος μου.
Το μπουλονόκλειδο που έχει δεν έμπαινε στα μπουλόνια, μάλλον λόγω των καπακιών.
Δοκιμάζω με ένα σταυρό που είχα και τα κατάφερα. Αφού άλλαξα τα τακάκια, στην προσπάθειά μου να ξανασφίξω τα μπουλόνια, κατάφερα να χαλάσω δύο.
Τι εννοώ... επειδή ο σταυρός δεν έμπαινε μέχρι το τέρμα, έπιασε μόνο το καπάκι και το στράβωσε. Με αποτέλεσμα να μην μπαίνει πάλι μπουλονόκλειδο...
Και δεν ξέρω και πως θα διορθωθεί αυτό...
Στην περίπτωση που καταφέρει κάποιος και τα ξαναβγάλει, υπάρχει κάποια ιδέα για άλλα μπουλόνια χωρίς αυτά τα ηλίθια καπάκια? Πριν αρχίσω να ρωτάω δεξιά αριστερά.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Το μόνο σίγουρο είναι ότι με τα μαμά μπουλόνια θα έχεις πάντα το ίδιο θέμα, εκτός αν τα σφίγγεις πάντα με δυναμόκλειδο στα 135nm. Είναι πολύ ευαίσθητα στο σφίξιμο.
Εγώ είχα πάρει ένα σετ μπουλονιών ασφαλείας της Ford τα οποία δεν έχουν τέτοιο θέμα, ώστε τουλάχιστον να έχω 4 μπουλόνια χωρίς πρόβλημα, και ένα σετάκι από νορμάλ μπουλόνια για άμεση αλλαγή στην περίπτωση που είχα θέμα με κάποιο.
Τελικά η λύση ήρθε με την αλλαγή των ζαντών με τις OZ, τα οποία μπουλόνια τους είναι μακράν καλύτερα από τα Ford.
Σε aftermarket δεν γνωρίζω δυστυχώς κάποιο καλύτερο από τα μαμά της Ford. Θα είσαι αναγκασμένος πάντα να έχεις κάποια μπουλόνια καβάτζα. Τουλάχιστον τα aftermarket είναι πιο φτηνά.
Τα στραβά σου μπουλόνια, μην προσπαθήσεις να τα ξαναβάλεις.
Η πλάκα είναι ότι στην Αμερική έχουν κάνει μήνυση την Ford για αυτό το θέμα https://www.autonews.com/article/20170825/OEM01/170829821/ford-sued-over-inferior-design-of-lug-nuts
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Δεν έχουν στραβώσει τα μπουλόνια, το καπάκι γύρισε γύρω απο το μπουλόνι και έχει γίνει απο 6γωνο, στρογγυλό!! Με αποτέλεσμα να μην μπαίνει μπουλονόκλειδο τώρα.
Απο Δευτέρα θα πάω να δω τι μπορεί να γίνει.
Γελοία κατάσταση....
Φαντάσου να με έπιανε λάστιχο πουθενά στις ερημιές που έχω εξοχικό και δεν έχει σήμα το κινητο!!
Θα έμενα πρόξενος εκεί πάνω  :D
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Αυτό το πρόβλημα το αντιμετώπισα και εγώ πριν πολύ καιρό και άλλαξα έγκαιρα τα μπουλόνια με ΟΖ. Αν θυμάμαι καλά έκαναν γύρω στα 40 euro. Aν στα εργοστασιακά βγάλεις αυτά τα χρωμιομένα καπάκια τα μπουλόνια ξεβιδώνουν κανονικά με κλειδί 18 νούμερο.Με τα καπάκια θέλουν 19άρι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορείτε να προμηθευτείτε και από την ford μπουλόνια από τα πιο παλιά μοντέλα, που είχαν δαχτυλίδι (για να μη χαλάνε τις ζάντες) και ήταν μασίφ 19 χωρίς καπάκια. Πονάνε βέβαια λίγο στην τιμή...
 

OPTION-X

Original poster
Member
Σεπτ. 26, 2014
115
0
16
Λοιπόν, στη Ford είναι τρελοί! 7 ευρώ το μπουλόνι...
Αλλάχτηκαν με άλλα after market 19ρια με κόστος 25 ευρώ.
Ήθελα νά'ξερα πόσοι σαν κι εμένα κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου, ότι αν τους πιάσει λάστιχο θα μπορέσουν να το αλλάξουν με το υπάρχον μπουλονόκλειδο!!!
Ας το τσεκάρουν οι κάτοχοι των συγκεκριμένων αυτοκινήτων πριν βρεθούν προ δυσάρεστης έκπληξης...
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Καλημέρα. Επαναφέρω το θέμα γιατί εχθές άλλαξα ελαστικά και είχα θέμα με τα εργοστασιακά μπουλόνια. Εσείς που βάλατε aftermarket χωρίς καπάκι ποια πήρατε και απο πού;
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Ένα generic set (από Ebay, Ali κλπ) με σωστή διάσταση, συν ένα κανονικό σταυρό (το κλειδάκι που έχει το Fiesta είναι της πλάκας) και είσαι κομπλέ
 

Steliosgv

Rookie
MK7
May 11, 2023
21
3
3
Μοντέλο
MK7
Ένα generic set (από Ebay, Ali κλπ) με σωστή διάσταση, συν ένα κανονικό σταυρό (το κλειδάκι που έχει το Fiesta είναι της πλάκας) και είσαι κομπλέ
Ace το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι στα βουλκανιζατέρ. Εγώ με τον τρόπο που είπες λύνω το θέμα μου. Στο βουλκανιζατέρ με το αερόκλειδο κάνουν μεγάλη ζημιά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread