Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Καλημέρα! Από χθές έχω θέμα με τη σύνδεση του κινητού με το sync. Ακόμα δεν έχω καταλήξει αν φταίει το sync ή το κινητό γιατί δεν έχω δοκιμάσει άλλη συσκευή. Όταν ανοίγω το bluetooth του κινητού αυτομάτως συνδέεται με το sync. Από χθές όμως με το που πάει να συνδεθεί μου λέει "phone disconnected". Όταν πάω να το συνδέσω μόνος μου μέσα από το menu, μου λέει "connection failed". Restart το κινητό τα ίδια. Πάω να κάνω delete το κινητό από το sync και να το ξανακάνω add αλλά δε μου το σβήνει. Από το κινητό σβήνω από τις ΒΤ συσκευές το sync, ξανακάνω pair κανονικά και μόλις πάω να συνδεθώ "phone disconnected! Το μαγικό είναι ότι αν δώσω εντολή "bluetooth audio" παίζει κανονικά μουσική από το κινητό! Άρα είναι κανονικά συνδεδεμένο, αλλά όταν πάω να καλέσω τηλ μου λέει ότι δεν υπάρχει συνδεδεμένο κινητό και θα προσπαθήσει να συνδέσει κάποιο αλλά αποτυγχάνει. Έχει κανείς υπόψη του τι μπορεί να συμβαίνει? Θα δοκιμάσω όταν μπορέσω να συνδέσω άλλο κινητό και θα σας πώ. Ευχαριστώ!

Update: Έβαλα άλλο κινητό και συνδέθηκε χωρίς πρόβλημα. Το έσβησα μετά κανονικά. Έκανα Sync factory reset και Master reset (δεν εχω ιδέα τι κάνει αυτό) και το κινητό μου συνέχισε να εμφανίζεται. Δε γίνεται delete με τίποτα.... Σίγουρα κάποιο σκάλωμα έχει φάει με τη συγκεκριμένη συσκευή και δε μπορεί να τη σβήσει. Συνεχίζει παρόλα αυτά να παίζει μουσική μέσω bluetooth.....
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Android συσκευή φαντάζομαι;
Αν ναί,σιγουρέψου οτι στο προφίλ του bluetooth (ως Ford audio εμφανίζεται) είναι τικαρισμένο τόσο το "Τηλέφωνο" όσο και το "Ήχος πολυμέσων".
Αν είναι και τα δύο επιλεγμένα,δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το "Ήχος πολυμέσων" και δοκίμασε να συνδεθείς ξανα.

Το θετικό είναι οτι με αυτόν τον τρόπο συνδέεται πιο εύκολα η συσκευή,το αρνητικό είναι οτι δέν θα έχεις πρόσβαση στις επαφές σου/τηλεφωνικό κατάλογο, αφού το ηχοσύστημα τις αναγνωρίζει ώς πολυμέσα και τις διαχειρίζεται απο την συγκεκριμένη λειτουργία.
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Ναι Android. HTC Desire S. Αυτό που λές το διάβασα και αλλού αλλά δε το έχω κάνει ακόμα. Επίσης διάβασα πιθανά αίτια, duplicates επαφών στον κατάλογο (παθαίνει κοκομπλόκο μόλις πάει να κατεβάσει τον κατάλογο και αποσυνδέεται) και άλλη μια πιθανή λύση είναι να κάνω delete all devices. Όλα αυτά θα τα δοκιμάσω το απόγευμα και θα σας πώ. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι η συσκευή δε σβήνει από το sync ούτε με delete ούτε με reset, ενώ άλλες συσκευές σβήνουν κανονικά. Ευχαριστώ Λευτέρη!

lefteris said:
Android συσκευή φαντάζομαι;
Αν ναί,σιγουρέψου οτι στο προφίλ του bluetooth (ως Ford audio εμφανίζεται) είναι τικαρισμένο τόσο το "Τηλέφωνο" όσο και το "Ήχος πολυμέσων".
Αν είναι και τα δύο επιλεγμένα,δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το "Ήχος πολυμέσων" και δοκίμασε να συνδεθείς ξανα.

Το θετικό είναι οτι με αυτόν τον τρόπο συνδέεται πιο εύκολα η συσκευή,το αρνητικό είναι οτι δέν θα έχεις πρόσβαση στις επαφές σου/τηλεφωνικό κατάλογο, αφού το υποσύστημα τις αναγνωρίζει ώς πολυμέσα και τις διαχειρίζεται απο την συγκεκριμένη λειτουργία.
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Η "κολλημένη" συσκευή θα σβήσει κάνοντας γενικό reset (βγάζεις αρνητικό πόλο μπαταρίας),αλλα αν το επιβεβαιώσει και κάποιος που το κατέχει καλύτερα.
Επίσης δές και που είναι καταχωρημένες οι επαφές.Πχ εγώ τις είχα στην SIM και ενώ σε IdeosX5 δούλευε κανονικά,σε Galaxy II έβγαζε παπάδες και έπρεπε να τις μεταφέρω στην μνήμη του κινητού.
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Το γενικο reset το ξεχναμε, δε το χω καθολου :)
Μονο στο τηλ εχω επαφές. Καθόλου sim.
 

DrA

Member
Mar 6, 2011
243
0
0
lefteris said:
Android συσκευή φαντάζομαι;
Αν ναί,σιγουρέψου οτι στο προφίλ του bluetooth (ως Ford audio εμφανίζεται) είναι τικαρισμένο τόσο το "Τηλέφωνο" όσο και το "Ήχος πολυμέσων".
Αν είναι και τα δύο επιλεγμένα,δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το "Ήχος πολυμέσων" και δοκίμασε να συνδεθείς ξανα.

Που ειναι ακριβως αυτες οι επιλογες? Πως πας σε αυτο το προφιλ bluetooth γτ εμενα ειναι Android με αγγλικα...
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Τζίφος.... Εκανα κιαυτο που ειπε ο Λευτερης αλλα τιποτα. Αποσυνδεεται. Κανει pairing κανονικα αλλα μετα αποσυνδεεται. Συνεχιζω να μη μπορω να σβησω το κινητο. Ειτε απο audio ειτε απο phone. Εκανα παλι reset αλλα τιποτα.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μήπως κουβαλάς και δεύτερη συσκευή μαζί σου στην οποία έχεις επίσης ενεργοποιημένο το Bluetooth?
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
StuparArt said:
Μήπως κουβαλάς και δεύτερη συσκευή μαζί σου στην οποία έχεις επίσης ενεργοποιημένο το Bluetooth?
Όχι μάλιστα εχω σβησει απο το sync το κινητο της κοπελας μου που ειχα συνδεσει μονο για μουσικη. Αυτο το αφαιρεσαι κανονικα
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Δεν ξέρω το μπορεί να είναι. ::)
Εγώ κάτι τέτοια τα έλυνα βγάζοντας τον πόλο της μπαταρίας (όπως προανέφερε και ο lifteris).
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Αν γινει αυτο παιζει κανενα προβλημα μετα με το συναγερμο; Χρειαζεται κατι αλλο προσοχη;
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
"Υποτίθεται" πώς δέν υπάρχει πρόβλημα,βασισμένος σε ότι έχω δεί πάνω στο αμάξι μου και απο αναφορές τρίτων.Ούτε κάν κωδικός δέν χρειάζεται για το radiocd μετά απο το reset.
Εκτιμώ οτι οι διαφορές μας,αν υπάρχουν,είναι απειροελάχιστες στον συγκεκριμένο τομέα οπότε κατα 99,9% με την αποσύνδεση του πόλου θα λυθεί το θέμα.
Θές να είσαι απόλυτα σίγουρος;Πάρε ένα τηλέφωνο την Δευτέρα στο service της αντιπροσωπίας,εξήγησε το πρόβλημα και τι προστίθεσαι να κάνεις.Αν ενέχει δυσκολίες/κίνδυνο το όλο εγχείρημα,θα σου ζητήσουν να τους το πάς για έλεγχο.Ούτως ή άλλως ακόμα στην εγγύηση είσαι, οπότε...
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Τετάρτη πάω στην αντιπροσωπεία να το δει ηλεκτρολόγος.
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Το πρωι πηγα στην αντιπροσωπεια. Βαλανε τον υπολογιστη και κανανε λογικα reset. Διορθωθηκε το προβλημα! Μου ειπε ο τεχνικος οτι και αμα αποσυνδεσω μπαταρια φτιαχνει απλως μετα πρεπει να κανω κατι μοντες με τα ηλ. παραθυρα...  Παρομοιο προβλημα δεν ειχε ξαναδει, συνηθως εχουν θεμα με τα iphone.
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Δυστυχως το ξανακανε.... Ξαφνικα το κινητο εκανε restart εγινε αποσυνδεση και απο τοτε τα ιδια. Και παλι δε σβηνει το τηλ απο τη μνημη του sync. Απο ο,τι φαινεται υπαρχει θεμα με το συγκεκριμενο τηλεφωνο... :(
 

Zauro

Pro Member
Jul 6, 2013
386
0
16
42
Πειραιάς
τι κινητό έχεις, με το iphone δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, μέχρι και το ipad σύνδεσα να δω αν δημιουργείται πρόβλημα αλλά έπαιζε κανονικά και τα τραγούδια όλα. Αυτός στην αντιπροσωπεία τι σου είπε για τα iphone; με τρομάζεις :p
 

Mik

Original poster
New member
Jul 17, 2013
84
0
0
39
Πειραιάς
Zauro said:
τι κινητό έχεις, με το iphone δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα, μέχρι και το ipad σύνδεσα να δω αν δημιουργείται πρόβλημα αλλά έπαιζε κανονικά και τα τραγούδια όλα. Αυτός στην αντιπροσωπεία τι σου είπε για τα iphone; με τρομάζεις :p

HTC Desire S. Bluetooth audio παίζει κανονικά, αυτό είναι το παράξενο. Αλλά σαν τηλέφωνο κάνει disconnect. Απλώς μου είπε ότι τα iphone συνήθως έβγαζαν κάποια προβλήματα. Όχι κάτι στανταρ. Don't worry.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχεις δοκιμάσει να αναβαθμίσεις το κινητό σου με την τελευταία διαθέσιμη έκδοση android;
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread