Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

sakis fiesta

Original poster
Newbie
Oct 12, 2012
8
0
1
44
Chios
Μοντέλο
MK6
Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα προβλημα και ζηταω τα φωτα σας.Ειχα ενα προβλημα με διακοπη στης χαμηλες στροφες  τελικα ψαξε ψαξε ηταν ο πολαπλασιαστης.Το προβλημα τωρα ειναι το εξης.....Οταν ο μηχανικος τις αντιπροσωπειας εβαλε το μηχανιμα διαγνωσεις στο αυτοκινητο για να βρει τη διακοπη που εκανε το αυτοκινητο με ρωτησε ποσο καιρο εχω να παω σε αντιπροσωπεια και να βαλω το αμαξι στον εγκεφαλο γιατι μου λεει τα δεδομενα αλλαξανε και εσει εχεις τα παλια μου λεει,με τα πολλα με τα λιγα μου περασε τα καινουργια δεδομενα και τωρα το αμαξι δουλευει καλα στις χαμηλες στροφες αλλα δεν εχει τελικη ωπος ηταν με τα παλλια δεδομενα.Το αυτοκινητο συμπεριφερεται σαν κατι να το κραταει και εχει τελικη εως 160-170 με  πολλη ζωρη ενω πριν πηγαινε 190-200.Το καλο της υποθεσεις ειναι οτι η αντιπροσωπεια εκλεισε και προχτες ειχα παει στη λαρισα και περασα απο την αντιπροσωπεια εξηγησα στον  μηχανικο την ιστορια το καναμε μια βολτα και μου ειπε δυστηχως δεν επρεπε να περασεις τα καινουργια δεδομενα και το  ασχημο της υποθεσεις ειναι οτι δεν μπορεις να επαναφερεις τα παλια δεδομενα διοτι δεν υπαρχουν.Ξεχασα να αναφερω το αμαξι ειναι 1242cc 2003mod.Θα περιμενω νεα σας...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ΄ΤΩΝ ΠΡΩΤΕΡΟΝ!!!!!!!!       
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Kι εμένα 1400cc είναι και για να δω 180 πρέπει να είμαι σε κατηφόρα και να φυσάει και κανένας ανεμοστρόβιλος από πίσω. Δηλαδή το 1250 πριν την αναβάθμιση του προγράμματος πήγαινε 190-200; Συγνώμη, αλλά μου φαίνεται περίεργο...
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
αν δεν κάνω λάθος τα 1200-1300 κάπου στα 170 δεν έχουν τελική??
 

sakis fiesta

Original poster
Newbie
Oct 12, 2012
8
0
1
44
Chios
Μοντέλο
MK6
αυτα τα χλμ που γραφω τα εβλεπα στο κοντερ και χωρις ανεμο απο πισω ουτε σε κατηφορα τωρα για το δικο σου δεν ξερω αλλα μου φαινεται και εμενα περιεργο που πας με τα βιας 180.Τωρα το προβλημα ειναι πως θα επαναφερουμε τα παλια δεδομενα
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
OΚ τότε, πάω πάσο, αφού τα έβλεπες τέλος.
Απ' όσο γνωρίζω, από τη στιγμή που περνάς στη ford καινούργια έκδοση του προγράμματος στον εγκέφαλο, δε μπορείς να επαναφέρεις την παλιά. Μόνο αν είχες πάει πριν σε κάποιον προγραμματιστή και σου είχε κρατήσει αντίγραφο ασφαλείας και μετά ξαναπήγαινες και σου το επανέφερε.
 

sakis fiesta

Original poster
Newbie
Oct 12, 2012
8
0
1
44
Chios
Μοντέλο
MK6
Ναι μονο ετσι οπως λες,εκτος και αν ρωτησω σε κανενα προγραματιστη και εχει την παλια εκδοση
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Φιλε μ το ειχα ψαξει και εγω παλια,γιατι οταν ειχα κανει την αναβαθμηση μ κατεβηκε ο κοφτης κατα 200 στροφες και μ αυξηθηκε η καταναλωση και ηθελα το παλιο και δυστηχως δεν μπορουσε κανενας να μ το βαλει...
 

priamos

Newbie
Dec 19, 2013
5
0
0
Καλημέρα παιδιά. Πήγα προχθές να βάλω μπρος και τίποτα. Όλα τα ηλεκτρονικά λειτουργούσαν σωστά, αλλά μπροστά δεν έπαιρνε. Μπαταρία σκέφτηκα, 9 χρόνια την έχω, από τότε που το πήρα (1400, του 2004). Έρχονται χθες και μου βάζουν νέα μπαταρία και πάλι τίποτα. Η μίζα λειτουργεί κανονικά, αλλά μπρος δεν παίρνει. Καλώ ΕΛΠΑ, μου το φορτώνει και το πάει σε συνεργείο. Το κοιτάζουν και μου λένε ότι πρέπει να έκαψε εγκέφαλο...
Εντωμεταξύ, δεν μου είχε ανάψει κανά λαμπάκι, τίποτα.
Καμιά ιδέα παιδιά; Το έχει πάθει και κανάς άλλος; sos.
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
Απ'οτι καταλαβαινω πρεπει να εχεις θεμα με την αντλια βενζινης
αντεξε τοσο πολυ η μπαταρια?τι μαρκα ηταν?
 

priamos

Newbie
Dec 19, 2013
5
0
0
Δεν ξέρω, φίλε μου, η εργοστασιακή ήταν. Μακάρι να έχει το πρόβλημα που λες, γιατί αν είναι όντως ο εγκέφαλος...
Πού να βρεθούν τόσα χρήματα να τον αλλάξω. Φαντάζομαι θα κάνει πολλά, ε;
 

VASSOS

Pro Member
Aug 2, 2012
560
0
16
49
marousi
ο εγκεφαλος δεν καιγεται τοσο ευκολα,αλλα και αν οντος εχει
καει να ψαχτεις σε μεταχειρισμενο.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι ακριβός ο εγκέφαλος, όντως, αλλά αφού όλα τα ηλεκτρονικά λειτουργούν κανονικά, γιατί να είναι καμμένος ο εγκέφαλος; Όταν γυρνάς το κλειδί στη θέση 2 (πριν τη μίζα) ακούς την αντλία βενζίνης (είναι ο θόρυβος σαν να σπρώχνει καύσιμο, ένα φσσσσ); Επίσης, το λαμπάκι του immobilizer σβήνει;
 

priamos

Newbie
Dec 19, 2013
5
0
0
Καταρχήν παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. Ναι, την αντλία την ακούω καθαρά. Το λαμπάκι αναβοσβήνει κανονικά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αν θυμάμαι καλά μόλις βάλεις το κλειδί στη θέση 2 το λαμπάκι του imobilizer πρέπει να σβήσει (μετά το check). Σ' εσένα σβήνει; Αν όχι, δοκίμασε το δεύτερο κλειδί σου και πες μας.
Αν το imobilizer μπλοκάρει, τότε γυρνάει η μίζα αλλά δεν παίρνει μπροστά...
 

priamos

Newbie
Dec 19, 2013
5
0
0
Τώρα κατάλαβα τι με ρωτάς. Ναι σβήνει. Δοκιμάσαμε και με το άλλο κλειδί, αλλά τίποτα.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αφού καύσιμο στέλνει στη μηχανή, το imobilizer δε μπλοκάρει, το επόμενο είναι ο πολλαπλασιαστής. Παίρνει ρεύμα από τον εγκέφαλο; Δίνει ρεύμα στα μπουζί;
 

priamos

Newbie
Dec 19, 2013
5
0
0
ο υπολογιστής δεν μπορεί να πάρει πληροφορίες από τον πολλαπλασιαστή, όπως μου είπαν. Έτσι έστειλαν τον εγκέφαλο στην επίσημη αντιπροσωπία να τον ελέγξουν και αυτοί, μήπως μπορούν να τον επισκευάσουν...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread