Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panos693

Original poster
New member
MK7
Apr 30, 2020
84
17
8
Central Greece
Μοντέλο
MK7
Καλησπέρα στην ομάδα,
θέλω τα φώτα σας σε μια ενδεχομένως χαζή ερώτηση.
Πρόσφατα άλλαξα δίσκους και τακάκια μαζί με αλλαγή υγρών στα φρένα.
Δίσκοι και τακάκια μπήκαν της brembo στις μαμά διαστάσεις (258mm).
Όλα άψογα με τα φρένα, το μόνο που δεν μου αρέσει είναι ότι έκανα χαζομάρα και παράγγειλα τα απλά δισκόφρενα της brembo, χωρίς δηλαδή την επίστρωση (coated).
Είναι δηλαδή εξ ολοκλήρου όλος ο δίσκος χρώμα ασημί.
Παρατηρώ λοιπόν με βροχές ή στην περίπτωση που πλύνω το αμάξι ότι κατευθείαν πιάνει σκουριά που φυσικά στα σημεία που πατάνε τα τακάκια, αρκεί ένα φρενάρισμα για να φύγει η σκουριά, όμως στα υπόλοιπα σημεία που δεν έρχονται σε επαφή με τα τακάκια η σκουριά μένει και με τον καιρό θα γίνει πιο έντονη και γενικά δεν μου αρέσει καθόλου στο μάτι.
Μην μακρυγορώ θέλω να αφαιρέσω τους δίσκους και να βάψω αυτά τα σημεία που δεν έρχονται σε επαφή με τα τακάκια με σπρει-χρώμα υψηλής θερμοκρασίας ώστε να είμαι καλυμμένος και από την θερμότητα.
Σε αυτό που θέλω να μου απαντήσετε είναι αν μπορούμε να αφαιρέσουμε την δαγκάνα των φρενών χωρίς να την ανοίξουμε από πάνω και να αφαιρέσουμε τα τακάκια.
Αν είναι δηλαδή δυνατόν αφαιρώντας τις δυο βίδες που στηρίζεται η δαγκάνα, να την αφαιρέσω απ τον δίσκο έχοντας τα τακάκια πάνω της χωρίς να ανοίξω το κέλυφος και χωρίς αυτά πχ να ξεκουμπώσουν και να θέλει μετά άνοιγμα η δαγκάνα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν έχει πρόβλημα η σκουριά, όταν ξσναλλαξεις δίσκους βάζεις τρυπητουςτης brembo και είσαι οκ

Στάλθηκε από το A90 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread