Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
turbomaniac said:
δεν φταιει μόνο αυτο για την πτωση της δύναμης στον κόφτη. Είναι και οι παλιο προκόφτες που κάνουν πολύ ζημιά!! Αν δεν τους έχει βγαλει, δεν κανει τιποτα μετα τις 6000 ότι εκκεντροφόρο και να βάλει...
Τι.. οι προκόφτες ρίχνουν  τόσο πολύ την απόδοση μετά τις 6000+?? Τι σώοι προκόφτες είναι αυτοί δηλαδή και γιατί να τους έχουν εάν είναι να επηρεάζετε τόσο πολύ ένα αμάξι. Νομίζω, εάν έπαιζαν τόσο μεγάλο ρόλο ότι θα ήταν από τα πρώτα πράγματα που θα αφαιρούσαν οι προγραμματιστές.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
δεν φταιει μόνο αυτο για την πτωση της δύναμης στον κόφτη. Είναι και οι παλιο προκόφτες που κάνουν πολύ ζημιά!! Αν δεν τους έχει βγαλει, δεν κανει τιποτα μετα τις 6000 ότι εκκεντροφόρο και να βάλει...
εγώ πως μπορώ να δω αν οι προκόφτες έχουν βγει?

GiannisZetec said:
αν εχω καταλαβει ιακωβε δεν εισαι και πολυ ευχαριστημενος ή καταλαβα λαθος?
με την συμπεριφορά τουτα έχω βάλει
ότι έκανε κάτι παραπάνω στο αμάξι μου,το έκανε και το βλέπω και στον δρόμο



άσχετο πόσο είναι ο μαμά κόφτης,θυμάμαι κανείς?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αμα πατας γκαζι στο ρελαντι και δεν κοφταρει στις 6, αλλα στις 6800 έχει βγει ο προκόφτης του ρελαντι.

κανονικά έχει προοδευτικό κόφτη στις 6750. (προοδευτικός θα πει οτι μπάινει σταδιακά απο τις 6000 και πάνω) και αυτο λέγεται προκόφτης. 
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
αμα πατας γκαζι στο ρελαντι και δεν κοφταρει στις 6, αλλα στις 6800 έχει βγει ο προκόφτης του ρελαντι.

κανονικά έχει προοδευτικό κόφτη στις 6750. (προοδευτικός θα πει οτι μπάινει σταδιακά απο τις 6000 και πάνω) και αυτο λέγεται προκόφτης. 
δηλαδή εγώ άμα πατήσω από ρελαντι,κόφτη και βαρέσει στις 6800 έχουν βγει όλοι οι προκόφτες?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ε τότε έχουν και τα Μκ7 μιας και από τις 6450 αρχίζουν και κλίνουν σταδιακά την πεταλούδα μέχρι και τις 6600+ σε μένα

Μόνο στο Μκ7 του Χρήστου ο οποίος φόραγε πρόγραμμα έχω δει να κατεβάζει 6900 και ο προκόφτεις έμπαινε μόλις 50σαλ πριν από τον τελικό κόφτη. Τρομερή διαφορά και αίσθηση στης αλλαγές αλλά και στις επιδόσεις!


Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1337879560[/time]
Ο προκόφτεις στο Μκ6 δεν επεμβαίνει στην πεταλούδα??? Αυτό Ιάκωβε μπορούμε να το δούμε και με το λογκάρισμα. Θα συγκρίνουμε ένα χωρίς πρόγραμμα Μκ6 S με το δικό σου και θ έχουμε όλα τα στοιχεία που σε ενδιαφέρουν. ;)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Νίκο,το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το αμάξι του crazy

Τι θα μπορέσουμε να δούμε από το λογκάρισμα αυτό?
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Τις τιμές του λάμδα, το αβάνς (εάν γίνουν την ίδια μέρα οι μετρήσεις και εάν έχετε ίδια βενζίνη θα είναι ότι καλύτερο), την πεταλούδα, τον MAP, το load τις στροφες. Αυτά μου έρχονται τώρα που είναι από τα σημαντικότερα! 


Εάν θέλετε κανονίστε το και μου λέτε…
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
scorpion said:
δηλαδή εγώ άμα πατήσω από ρελαντι,κόφτη και βαρέσει στις 6800 έχουν βγει όλοι οι προκόφτες?

ειναι το καλύτερο τεστ για να δεις αν ο προγραμματιστης ξερει να βγαζει τον προοδευτικό κόφτη, αμα μπορει να βγαλει αυτον του ρελαντι. Μπορει και να μην τον έχει βγαλει επίτηδες, αλλα καλό είναι να τους πεις αν μπορει για να σιγουρευτεις οτι έβγαλε και τους άλλους.

Εμενα ο δικός μου (ktech) τους έβγαλε, σήκωσε και τον κόφτη στις 7200. Κανω μια βόλτα, πραγματι είχαν αφαιρεθεί (μάλιστα είδα 7500 με 3η), αλλα μετα απο λίγο ανεξήγητα οι κόφτες ξαναμπήκανε, ακόμα και αυτός του ρελαντί. Το ξαναδοκίμασε και μετα έγινε καλύτερο αλλα δεν ήτανε τελειο. Μετα με πρόλαβε η .... μπιέλα. Παντως ο δικός μου έχει και έναν που ασχολείται αποκλειστικά με ford, τον παπαηλία, και μου έχει πει πολύ καλά λόγια. Εβαλε και ένας φιλος εκει πρόγραμμα σε ένα focus 2 και ήταν πολύ ικανοποιημένος.

Τωρα που θα παρω το advantage, θα προσπαθήσω μπας και μου φτιαξουνε firmware και για τους δικούς μας εγκέφαλους (μκ6-μκ7) μηπως μπορεσω να τα προγραμματισω και μόνος μου...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έφαγα φλασιά τώρα. Κοιτώντας τις καμπύλες των δυναμομετρήσεων κλπ. θυμήθηκα τα παλιά τα δικά μου, και μάλιστα κάτι το οποίο δεν είχα σκεφτεί ποτέ (και δεν είχα δώσει σημασία).
Όταν το αυτοκίνητό μου ήταν εργοστασιακό, είχε την καμπύλη που φαίνεται παραπάνω,



δηλαδή έδινε κανονικά μέχρι τις 6200 που επεμβαίνει ο κόφτης (και το οποίο σημαίνει ότι δεν υπάρχει κάποιος "προ-κόφτης" ).

Μετά από καιρό, έβαλα το "γνωστό" πρόγραμμα της CHIPTRONIC (TAT τότε), και το οποίο ναι μεν μου ανέβασε (θεωρητικά) άλογα, αλλά, μου έκανε την καμπύλη να είναι όπως η παρακάτω,



και στην οποία φαίνεται ότι το μοτέρ "κόβει από τις 5750.

Λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό, μήπως το πρόγραμμα της ΤΑΤ βάζει "προ-κόφτες" (βασιζόμενο σε κάποια παλιότερη version της Ford); Μήπως να επισκεφτώ κάποια αντιπροσωπία, για να ξανα-προγραμματιστώ εργοστασιακά; Μήπως και ο scorpion έχει τέτοιο θέμα (γιατί και το δικό του πρόγραμμα είναι βασισμένο σε αυτό της ΤΑΤ); Τι γνώμη έχετε;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Κώστα εμένα τα σχέδια από τις δυναμομετρήσεις πριν το πρόγραμμα και μετά είναι ίδια
και όσο αφορά τον κόφτη,είναι τα ίδια ακριβώς
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις. Εγώ πάντως στις δυναμομετρήσεις μου βλέπω άλλα, γι' αυτό και το σχολιάζω...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
kostg said:
Για να το λες εσύ, κάτι θα ξέρεις. Εγώ πάντως στις δυναμομετρήσεις μου βλέπω άλλα, γι' αυτό και το σχολιάζω...
είναι λίγο περιέργο,αλλά πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο
τις διαφορές σου που βλέπεις στο χαρτί,τις βλέπεις και στο δρόμο?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mετά από τόσα χρόνια ρε συ που να θυμάμαι διαφορές. Πάντως ναι, το αυτοκίνητο κόβει πριν τον κόφτη. όπως φαίνεται και στην καμπύλη...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
turbomaniac said:
αμα πατας γκαζι στο ρελαντι και δεν κοφταρει στις 6, αλλα στις 6800 έχει βγει ο προκόφτης του ρελαντι.
το έκανα αυτό σήμερα Αλεξ και κόφτη είδα και άκουσα στις 6.900 :) :)
άρα τους έχει βγάλει τους προκόφτες


αχχχχ πόσο θα ήθελα να έβλεπα 7.000 + biggrin biggrin
 

giannis_suzuki

Pro Member
Oct 17, 2010
384
0
0
και να τους δεις τι θα γινει...αφου δεν τραβαει μεχρι εκει πανω....τζαμπα θα ζοριζες το μοτερ.....

περα απο μια πρωτη που θα βοηθαγε στο απλωμα και να μην κρεμασει στην αλλαγη πραγματικα δεν υπαρχει αλλος λογος....
 

ANTPRI

Rookie
May 22, 2012
22
0
1
Να φανταστω πως ο επαναπρογραμματισμος του εγκεφαλου προυποθετει οπωσδηποτε τη χρηση 100αρας κι οχι απλη αμολυβδης ε???!!!!!!...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread