Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Από την στιγμή που σκοπεύεις να κάνεις μια τέτοια βελτίωση κάντην τουλάχιστον ολοκληρωμένη (σωστή).
Με τους εκκεντροφόρους δεν θα γίνει πιο αγωνιστικό – απότομο και ο λόγος είναι ότι οι εκκεντροφόρο που θα σου βάλει θα είναι lowprofile με αποτέλεσμα να έχεις όφελος σε όλο το φάσμα των στροφών πλην των πολύ χαμηλών αλλά εκεί έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερη δύναμη.
Με μια ήπια βελτίωση 2ου σταδίου το αμάξι μια χαρά συμπεριφορά θα έχει και λογικά θα το χαρείς και περισσότερο έτσι.

Εγώ στην θέση σου θα έκανα το εξής και θα είχα και καλύτερα αποτελέσματα.
1.κρατας την μαμά πολλαπλή (δεν βάζεις την πούμα εισαγωγή είναι για πιο extreme καταστάσεις)και απλά ανοίγεις το στόμιο της πεταλούδας κωνικά (δεν πειράζεις το τάλιρο)

2.εαν σκοπεύεις να ανοίξεις την κεφαλή τότε να κάνεις μια σωστή ροική και να ανεβάσεις και την συμπίεση.. εάν όχι τότε ξεχνάς το νούμερο 2.

3. βάζεις ένα καλό φίλτρο

4. βάζεις εκκεντροφόρους

5. βάζεις ολόσωμη εξάτμιση

6. κάνεις όλες τις τροχαλίες αλουμινένιες

7. βάζεις αλουμινένιο βολάν

8. βάζεις ρεύματα στο αμάξι (πολλαπλασιαστή και μπουζοκαλώδια)

9. βάζεις ένα σωστό πρόγραμμα κάνοντας και μετατόπιση του κόφτη

Με αυτά τα πράγματα θα κάνεις κάτι ουσιώδες στο αμάξι σου που θα δεις και μια καλή ατμοσφαιρική διαφορά. Αλλιώς τουρμίζεις η κάνεις απλά και πιο οικονομικά το Νο 1 το Νο 3 το Νο 4 το Νο5 και το Νο 9.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Η εισαγωγή του puma μπηκε οπότε το Νο.1 το παραλείπω  ::). Το Νο2 το παραλείπω. Νο3 Έχω βαλει ΚΝ πανελ φιλτρο.
Νο4. Λογικά θα βάλω εκκεντροφόρους. Νο5 Εξάτμιση εχω μεχρι και τον καταλύτη και τωρα αλλάζω χταποδι και καταλυτη. Νο6 και 7 δυστύχως σαν όχι και τοσο ειδικος δεν τα ξερω  redface redface redface οποτε ενα μικρό tutorial ή link για την εξήγηση τους θα ήταν ευπρόσδεκτο. Για το Νο8 τί θα κερδίσω και για Νο9 εννοείται πως θα μπει προγραμμα που αλλαζει το κοφτη.  ;)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
spam on χταποδι και καταλυτη τι θα βαλεις? θα πας σε miltek σε χειροποιητο made in greece σε χταποδι focus mk1  σε κατι σαν αυτο http://www.ebay.com/itm/FORD-FIESTA-MK6-MK7-1-25-1-4-16V-2002-2012-EXHAUST-DECAT-MANIFOLD-MF6975-/400271210292?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d3205f734
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
yannis_s said:
spam on χταποδι και καταλυτη τι θα βαλεις? θα πας σε miltek σε χειροποιητο made in greece σε χταποδι focus mk1  σε κατι σαν αυτο http://www.ebay.com/itm/FORD-FIESTA-MK6-MK7-1-25-1-4-16V-2002-2012-EXHAUST-DECAT-MANIFOLD-MF6975-/400271210292?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d3205f734

Eχω παραγγειλει της μιλτεκ. Χειροποιητα δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν...
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Riordian said:
Eχω παραγγειλει της μιλτεκ. Χειροποιητα δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν...

εκκεντρα να βαλεις τα piper focBP285 τα οποία δεν θέλουν νέα ελατήρια βαλβίδων. τα piper ΒP270 που χα γω ήταν πολύ ήπια (δίναν μόνο 8-9 άλογα)... με τα focbp285  να δουλεψεις συμπίεση γύρω στο 11.5:1 με μαμα πιστονια. Προαιρετικά και αν θελεις να δουλεψεις κόφτη πάνω απο 7300 μπορεις να αλλαξεις και ελατηρια βαλβίδων με πιο σκληρά εργοστασιακα (νομίζω κάνουν απο γκρουπ VaG 1.4, 100 άλογα, αλλα ρώτα τον μπουμπη να σου πει)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Riordian said:
Μπορει να παρερμηνευσες τι ηθελα να πω ή μπορει να μην το ειπα στελιο. Ο ανθρωπος μου προτεινε να μην βάλω εκκεντρα γιατι μετα ξεφευγω απο το αυτοκινητο "πολης" και παω σε κατι πιο αγωνιστικο , δεν χρειαζεται να μπω σε λεπτομερειες εχετε ολοι γνωση  qq, καλυτερα μου λεει να δεις πως ειναι ετσι αν θα σου φανει αρκετα γρηγορο ωστε να μην ασχοληθεις παρακατω. Αν ομως παλι νομιζεις οτι θες κι αλλο τα βαζουμε. Απο οτι καταλαβα ,πειτε με αθωο πειτε με αγαθο, δεν νομιζω σε περιπτωση που μπουν εκκεντρα αργοτερα να πληρωσω αλλα 350 για το προγραμμα.

Δεν θα γίνει αγωνιστικό το μκ6 αμα βαλεις ενα πιο άγριο προφιλ. Είναι τόσο ήπιοι οι μαμα εκκεντροφόροι ώστε ακόμα και το 2ο στάδιο piper, πάλι ήπιο είναι... Να φανταστείς οτι το 2ο στάδιο piper είναι σαν αυτους που φοράει το μαμα peugeot rallye 1.6 16V
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Συμφωνώ απόλυτα με τον Αλέξη (turbomaniac)σε αυτό που λέει για τα έκκεντρα!

Εάν είναι να κάνεις μια βελτίωση τότε καλό θα ήταν να την κάνεις ολοκληρωμένη για να δεις και κάνα αποτέλεσμα της προκοπής. Θα δώσεις που θα δώσεις αρκετά χρηματάκια δώσε κάτι παραπάνω και θα δεις μεγαλύτερη και ουσιώδη διαφορά.
 

Riordian

Hero Member
Dec 30, 2012
1,146
0
36
33
Μέχρι στιγμής έχει μπει εισαγωγή και χοάνη. Λόγω κάποιων εμποδίων ( απο μεριάς αντιπροσώπου ) το χταπόδι ακόμα να μας έρθει. Όταν με το καλο τελειώσει και αυτο θα προσθέσω λεπτομέρειες.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Riordian said:
Μέχρι στιγμής έχει μπει εισαγωγή και χοάνη. Λόγω κάποιων εμποδίων ( απο μεριάς αντιπροσώπου ) το χταπόδι ακόμα να μας έρθει. Όταν με το καλο τελειώσει και αυτο θα προσθέσω λεπτομέρειες.
και πως δουλεύει το αμάξι με πολλαπλή εισαγωγής από puma χωρίς πρόγραμμα?
να υποθέσω ότι δεν το ζορίζεις
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Εάν δεν έχετε φτιάξει πρόγραμμα τότε να προσέχεις πολύ. Μη το ξεσκίζεις! Να αποφεύγεις να πηγαίνεις τάπα το αμάξι σου γιατί το βλέπω να κάνει κάνα κράου!!

Τα μείγματα τα έχουμε δει και στου Scorpion για αυτό και σου το αναφέρει και ο ίδιος.

Πίεσε λίγο τον καρανικόλα είναι γενικά στα @@ του όλα τα κάνει πολύ χαλαρά και στο δεν βαριέσαι. Ενώ είναι καλώς μηχανικός και εξηγημένος (τουλάχιστον σε μένα) κάπως βαριέται ρε γμτο. Του τα βγάζεις με το τσιγκέλι. Ούτε γκόμενα να ήταν. giggle





[tt]Ε σκύλε εσύ τι λες για όλα αυτά??[/tt] :-*
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Τι να πω και εγω μωρε borred?

Μακαρι ο φιλος μας να ξεμπερδευει γρηγορα και να κανει κατι καλο στο αμαξι του,ωστε να πιασουν τοπο τα λεφτα και η αναμονη του.

Εγω παντως εχω αρχισει τα μαθηματα αυτοσυγκρατισης και χαλαρωσης .Καλα μην νομιζεις οτι κανουν τιποτα,@@ παλι στα φαρμακα θα καταληξουμε  :D

Υ.γ Ο Θεος να βαλει του χερι του μπας και καταφερουμε να συνεννοηθουμε  ph34r
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Βρήκα αυτό παιδιά
http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=384
τι λέτε?

Να πω ότι πριν καιρό είχα δοκιμάσει μαζί του αλλά είχε ρυθμιστεί σε άλλο προγραμματιστή (και τώρα πλέον δεν μπορώ να δοκιμάσω ξανά :()
 

billz

Member
Oct 13, 2010
226
0
0
PATRA
scorpion said:
Βρήκα αυτό παιδιά
http://www.etuners.gr/index.php?s=13&t=384
τι λέτε?

Να πω ότι πριν καιρό είχα δοκιμάσει μαζί του αλλά είχε ρυθμιστεί σε άλλο προγραμματιστή (και τώρα πλέον δεν μπορώ να δοκιμάσω ξανά :()
Ford Fiesta MKV TI-VCT (105hp) - ECU Remap + Piper cams + full exhaust    .....θα θελαμε να ειναι TI-VCT :p :p
 

mexico

Pro Member
May 10, 2010
364
0
16
εδω κ καιρο την εχει αναρτημενη τη δθναμομετρηση στην e tuner  αντε βρες τον να δουμε αν κανουν καλη δουλεια να βαλουμε και εμει τα 1,4 κανεναν εκκεντροφορο . ουτε φιλτροχοανη δεν εχει το παιδι
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mexico said:
εδω κ καιρο την εχει αναρτημενη τη δθναμομετρηση στην e tuner  αντε βρες τον να δουμε αν κανουν καλη δουλεια να βαλουμε και εμει τα 1,4 κανεναν εκκεντροφορο . ουτε φιλτροχοανη δεν εχει το παιδι
όπως είπα και πριν δεν υπάρχει δυνατότητα να δούμε την δουλειά γιατί πλέον το αμάξι είναι σε εργοστασιακή μορφη
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread