Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Geraki

Original poster
Rookie
Σεπτ. 2, 2014
40
0
0
Είμαι άσχετος με τα μηχανολογικά αλλά θα προσπαθήσω να εξηγήσω όσο μπορώ τι θέλω.
Έχω ένα fiesta MK6 1.4 και ψάχνω να βρω το σωληνάκι που ρίχνει βενζίνη στο ιντζεξιον για να του βάλω αυτούς τους μαγνήτες που κάνουν οικονομία στη βενζίνη.

Δεν έχω φωτογραφία της μηχανής αλλά από το ιντερνετ βρήκα μια που μοιάζει ολόιδια με τη δικιά μου.



Μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει να το βρω;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το φιλτροκούτι καλύπτει αυτό που ψάχνεις. Η παροχή πάντως είναι ένα από τα σωληνάκια δεξιά (εκτός από βενζίνες είναι κάποιες υποπιέσεις εκεί). Για σίγουρα πρέπει να βγάλεις το φιλτροκούτι και αυτό το σωληνάκι που πάει στα μπεκ είναι αυτό που ψάχνεις.
 

Geraki

Original poster
Rookie
Σεπτ. 2, 2014
40
0
0
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Φιλτροκούτι είναι το πλαστικό καπάκι πάνω από τη μηχανή που για να βγει πρέπει να ξεβιδώσεις  1-2 βίδες;


Αυτό που σημειώνω με το βελάκι εδώ;

 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Ναι αυτο ειναι εχει 2 βίδες τις μπροστά και πισω ειναι κουμπωτο...και απο κατω ειναι αυτο που ζητας.. ;)
 

Geraki

Original poster
Rookie
Σεπτ. 2, 2014
40
0
0
Ωραία, το Σ/Κ που θα έχω χρόνο θα το βγάλω να δω από κάτω.

Το μόνο πρόβλημα που μου μένει τώρα, είναι να καταλάβω τι από όλα αυτά που θα βλέπω είναι τα μπεκ  :D :D
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι μια "ράγα" στην οποία πάει το σωληνάκι που ψάχνεις και πάνω της έχει τα τέσσερα μπεκ.

Kάπως έτσι,

http://www.ebay.co.uk/itm/FORD-FIESTA-FUEL-INJECTION-RAIL-WITH-INJECTORS-2008-ONLY-19k-MILES-/311076257022?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item486d96fcfe

ή έτσι:

http://www.ebay.co.uk/itm/GENUINE-FORD-FIESTA-MK6-02-08-FUSION-1-4-PETROL-FUEL-RAIL-INJECTORS-98MF-BB-/400767327111?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d4f981b87
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
η μπεκιερα εχει δυο σωληνακια (θα το δεις αν βγαλεις το φιλτροκουτι)

Αυτο που παει στον ρυθμιστη βενζίνης (αριστερα) που είναι το σωληνακι που επιστρεφει την βενζινα στο ρεζερβουαρ και αυτο που παει στα αριστερα της μπεκιερας που είναι αυτο που έρχεται απο το ρεζερβουαρ. Το μαγνητακι πρπεπει να μπει σ' αυτο που έρχεται απο το ρεζερβουαρ.
 

Geraki

Original poster
Rookie
Σεπτ. 2, 2014
40
0
0
Ευχαριστώ παιδιά.

Θα το επιχειρήσω και αν έχω κάποια απορία, επανέρχομαι.
 

tabas

Pro Member
Feb 15, 2013
375
0
0
42
Καλά όλα αυτά αλλά....
Το μαγνητάκι το έχεις ή θα το αγοράσεις?
Αν το έχεις καλώς....
Αν όχι και θέλεις να το αγοράσεις τσάμπα λεφτά!
(Προσωπική γνώμη)
 

Geraki

Original poster
Rookie
Σεπτ. 2, 2014
40
0
0
Τους μαγνήτες τους είχα στο προηγούμενο αυτοκίνητο και τους έβγαλα πριν το δώσω για απόσυρση.

Το "τσάμπα λεφτά" μου το έλεγαν και μένα πριν τους πάρω αλλά είπα να το ρισκάρω αφού το κόστος ήταν μόνο 10€ από ebay.

Θα σου αναφέρω μόνο ότι δεν είναι πεταμένα λεφτά (από την 5μηνη συμβίωση που είχα με τους μαγνήτες) αλλά δε θα επεκταθώ γιατί είμαστε off topic και μπορεί να μας κράξουν οι συντονιστές.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread