Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Πρόσθεσα και 2 πλαφονιέρα πίσω στο χώρο αποσκευών
Λύσαμε το αριστελό πλαστικό,μετρήσαμε,το κόψαμε με την φαλτσέτα,πήραμε ρεύμα από την άλλη πλαφονιέρα και ιδού του αποτέλεσμα

 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Ιάκωβε έχω (κλασικά) μερικές ερωτήσεις.
με τα ρεύματα τι παίζει απλά παίρνεις παροχή απο το άλλο? δεν θέλει ούτε ασφάλειες ούτε τίποτα?
καλώδιο απο που πέρασες για να μην φαίνεται?
επηρεάζει καθόλου στα ρεύματα ή όχι?
 

sirMao

Member
Nov 17, 2013
220
0
0
40
Όχι δεν χρειάζεται ασφάλεια, παράλληλα με την άλλη τη συνδέεις. Το καλώδιο μπορείς να το περάσεις απο το λάστιχο της πόρτας απο κάτω να μπει μέσα στο πλαστικό.
 

scorpion

Original poster
Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
sirMao said:
Όχι δεν χρειάζεται ασφάλεια, παράλληλα με την άλλη τη συνδέεις. Το καλώδιο μπορείς να το περάσεις απο το λάστιχο της πόρτας απο κάτω να μπει μέσα στο πλαστικό.
Όπως τα είπε ο sirmao είναι.Εγώ την καλωδίωση την πέρασα κάτω από το κάθισμα
Δεν έχεις πρόβλημα με τα ρεύματα και ούτε ασφάλειες θέλεις
6-7 e έχει η πλαφονιέρα...απλά θα πρέπει να πας σε έναν ηλεκτρολόγο να σου βρει ένα ντουι που να ταιριάζει πάνω σε αυτή
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Υπάρχει και η άλλη πιο φτηνή λύση αλλά σίγουρα κατώτερη αισθητικά. Δε κόβεις, δε ράβεις, δεν αγοράζεις πλαφονιέρες, παρά μόνο μια πλακέτα led που τη κολλάς με ταινία διπλής. Δε θα φαίνεται απολύτως τίποτα. Έτσι τοποθέτησα εγώ φως στο πίσω κάθισμα και η εμφάνιση είναι ικανοποιητικότατη.
Επίσης αν στο πορτπαγκάζ σου αλλάξεις το απλό λαμπάκι που έχεις με μια led πλακέτα κάνεις τη νύχτα μέρα και δε νομίζω ότι χρειάζεσαι δεύτερο φως, εκτός κι αν πλέκεις στο πορτπαγκάζ  :D.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
το σκέφτηκα και αυτό μιας και έχω led ταινία να ντύσω όλο αυτοκίνητο αλλά ήθελα κάτι που να μοιάζει λιγότερο custom . θα αλλάξω τα κίτρινα φωτάκια όμως σίγουρα με λευκά οπότε έλεγα για λάμπα led
 

FiestaLpg

Member
Feb 28, 2015
188
0
0
Αν βάλεις λάμπα led δε θα έχεις ιδιαίτερα καλό αποτέλεσμα από άποψη έντασης φωτισμού. Μπορείς να βάλεις μια μικρή led πλακέτα μέσα στη πλαφονιέρα, το αποτέλεσμα αισθητικά είναι super και δε χρειάζεσαι και 2η πλαφονιέρα. Αρκεί να μετρήσεις τις διαστάσεις της πλαφονιέρας για να βρεις τη κατάλληλη πλακέτα. Αν έχουμε την ίδια πλαφονιέρα (έχω το 7άρι) χωράει πλακέτα 2 Χ 3 cm.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
Έχω μια απορία, οκ βγάζεις τα πλαστικά μετράς και κόβεις με την φαλτσέτα!Το πλαστικό κάλυμα που αγοράζουμε πως κουμπώνει?ή καλύτερα θα κουμπώνει ή θα κρέμμεται με τα καλώδια?
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
12751850_10206182567978627_145790742_o_zpsleynqpyf.jpg


12773356_10206182568338636_799168323_o_zpsvud61qcs.jpg


Έτοιμος κι εγώ, ευχαριστώ πολύ Manos.m και Scorpion για τις οδηγίες και τις τελευταίες οδηγίες αντίστοιχα  biggrin Και εννοείται τον φίλο μου τον Κυρ.Μπάμπη που το έφτιαξε  :)
 

Aristidis

Rookie
Feb 13, 2016
34
0
0
Nikol@r@s said:
Έτοιμος κι εγώ, ευχαριστώ πολύ Manos.m και Scorpion για τις οδηγίες και τις τελευταίες οδηγίες αντίστοιχα  biggrin Και εννοείται τον φίλο μου τον Κυρ.Μπάμπη που το έφτιαξε  :)
πολύ ωραίο το εργαλείο!! ;D έδειξε πολύ όμορφο διακριτικό,  βάζεις φωτιές πάλι χαχαχα :D....κι άλλα έξοδα με βλεπω.... ;D ;D
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Αν εξαιρέσουμε το πλαστικό καπάκι(Που το πήρα 9ευρώ από την Ford), υπολόγισε 2μέτρα καλώδιο(1ευρώ) και ένα LED λαμπάκι(2-3ευρώ) δεν είναι και τόσο ακριβή η μετατροπή!Απλά θέλει 2-3ωρίτσες, όρεξη και υπομονή μέχρι να τελειώσει!

Υ.Γ:Το ντουι μου το χάρισαν, αλλά αν πας σε ένα ηλεκτρολογίο σίγουρα θα βρεις δεν είναι τίποτα
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
manos.m said:
Να τος και ο Νίκος. Πολύ ωραίο ...
Πότε έβαλες την μοκέτα? Την είχες?

Μάνο έντυσα τα καθίσματα στις πλάτες εδώ και περίπου 3μήνες!!Ευχαριστώ, επόμενη μόντα καθρέπτες και πλαφονιέρα :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread