Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Giwrgoskra

Original poster
Newbie
Mar 8, 2017
8
0
0
http://imageshack.com/a/img922/3131/RYxtTU.jpg

Απο γέμισμα ειναι αυτή η κατανάλωση.σε εθνικό.νορμαλ οδήγηση.
Για να χάνει δεν πιστεύω γιατί το εχω αφήσει ΠΣΚ ακίνητο και το trip+δείκτης δεν έχουν αλλάξει.εκτος και αν υπάρχει άλλος τρόπος να δω μόνος μου αν χάνει.μυρωδια βενζινάς δεν υπάρχει
 

Giwrgoskra

Original poster
Newbie
Mar 8, 2017
8
0
0
kostg said:
Δηλαδή έτσι δικαιολογεί η Ford τον λάθος υπολογισμό από τον εγκέφαλο της κατανάλωσης; Με το φλοτέρ;
Δεν ξέρω. Τουλάχιστον σιγούρεψε με γέμισμα του ρεζερβουάρ και σωστό υπολογισμό την πραγματική κατανάλωση, μη σου αλλάξουν και τίποτα άλλα ανταλλακτικά στη Ford και δουλειά δεν κάνεις τελικά...
Και για τη μυρωδιά καμμένου; Δεν τους το είπες;  
αν δεν το δουν δεν μπορούν να πουν τίποτα με σιγουριά,για την μπόχα θα το δει ηλεκτρολογος(δεν τους είπα ότι το πήγα σε ηλεκτρολογο εγώ)θα πάρω ένα μπιτονάκι 5lt,θα το αφήσω να μείνει και να του βάλω το μπετονι να δω ακριβώς ποσά ΚΜ θα κάνει με 5 λίτρα,αν και φοβάμαι μην σκίσω την αντλία βενζίνης :/
 

pirat

New member
Jun 13, 2015
70
1
8
Δεν χρειάζεστε να μήνη το αμάξι, γέμισε το τέρμα και κάνε μερικά χλμ. π.χ 100-150 και μετά ξανά γέμισε το και μέτρα πόσο θα πάρει. Κάνε την διαίρεση και το βρήκες. Θα ζορίσεις την αντλία χωρίς λόγο.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Βρες ενα σοβαρο συνεργειο και ασε τα κουμπαροξαδερφα να φτιαχνουν τα δικα τους αμαξια. Τσαμπα λεφτα δινεις και αμαξι δεν εχεις. Και αυτο που κανεις αλλαγες τοσο χαμηλα λαθος ειναι θελει να το πηγαινεις και ζωηρα να ξεμπουκωνει.
 

kostadan3d

Rookie
Aug 23, 2011
10
0
1
43
ΧΑΙΔΑΡΙ
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι αρκετά απογοήτευμενος από το fordακι μου. Έχω το mk6, 1,6 με 87000χλμ μοντέλο του 2008. Μετά την πεταλούδα γκαζιού που μου έβγαλε το 2012 τώρα ξαφνικά μάλλον έχω προβλήμα στο κινητήρα. Χθες πήγαινα ταξίδι με οικογένεια, 120χλμ και a/c και ξαφνικά ακούγεται ένας μεγάλος θόρυβος σαν να κόπηκε ο ιμάντας. Όταν σταμάτησα το αμάξι έσβησε και δεν ξαναπερνει μπροστά. Μόνο η μίζα σκάει. Ανοιγω καπώ, όλα φυσιολογικά, ούτε λάδια, ούτε καπνός ούτε νερά. Απλά είχε αρπάξει ο εξωτερικός ιμάντας ο πάνω,δλδ δυναμος-τιμονι-συμπιεστης. Ο δεύτερος κάτω φυσιολογικός. Μέσα ο ιμάντας εκκεντροφόρου δεν γνωρίζω έχει το καπάκι. Το έφερα με οδική συνεργείο και ο μάστορας που είναι φίλος μου λέει μάλλον άρπαξε βαλβίδες. Να σημειωθεί ότι τον Φεβρουάριο άλλαξα ιμάντες και γενικό σέρβις. Πάω να σκάσω....
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Λογικό είναι να πας να σκάσεις. Ποιος ξέρει τι έχει πάθει το αυτοκίνητο και τι βλακεία έχει γίνει στο service πιο πριν για να πάθει ότι έπαθε...
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
kostadan3d said:
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι αρκετά απογοήτευμενος από το fordακι μου. Έχω το mk6, 1,6 με 87000χλμ μοντέλο του 2008. Μετά την πεταλούδα γκαζιού που μου έβγαλε το 2012 τώρα ξαφνικά μάλλον έχω προβλήμα στο κινητήρα. Χθες πήγαινα ταξίδι με οικογένεια, 120χλμ και a/c και ξαφνικά ακούγεται ένας μεγάλος θόρυβος σαν να κόπηκε ο ιμάντας. Όταν σταμάτησα το αμάξι έσβησε και δεν ξαναπερνει μπροστά. Μόνο η μίζα σκάει. Ανοιγω καπώ, όλα φυσιολογικά, ούτε λάδια, ούτε καπνός ούτε νερά. Απλά είχε αρπάξει ο εξωτερικός ιμάντας ο πάνω,δλδ δυναμος-τιμονι-συμπιεστης. Ο δεύτερος κάτω φυσιολογικός. Μέσα ο ιμάντας εκκεντροφόρου δεν γνωρίζω έχει το καπάκι. Το έφερα με οδική συνεργείο και ο μάστορας που είναι φίλος μου λέει μάλλον άρπαξε βαλβίδες. Να σημειωθεί ότι τον Φεβρουάριο άλλαξα ιμάντες και γενικό σέρβις. Πάω να σκάσω....
Καλησπερα φιλε τι ιμαντα εβαλες γνησιο η aftermarket? παιζει να ξεσφιξε η βιδα στροφαλου αμα δεν γινει καλο σφιξιμο παει βαλβιδοσουπα το μοτερ παραλιγο να την παθω παλια,τους ιμαντες τους εξωτερικους δεν τους αλλαξες?
 

kostadan3d

Rookie
Aug 23, 2011
10
0
1
43
ΧΑΙΔΑΡΙ
Και η απογοήτευση συνεχίζεται. Στραβωσε ο στρόφαλος και τα έκοψε όλα από μέσα, δεν άφησε τπτ. Οπότε ή άλλη μηχανή ή επισκευή ή ίδια. Το κόστος συμφέρει για άλλαγη. 5 μάστορες ήρθαν να το δουν και μου είπαν 6 γνώμες. Από τι προκλήθηκε όλο αυτό μόνο θεωρειες. Όλοι φοβούνται την ευθύνη. Τι αντιπροσωπεία τι οι έξω όλοι τα ίδια είναι. Τώρα τι γίνεται?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
kostadan3d said:
Και η απογοήτευση συνεχίζεται. Στραβωσε ο στρόφαλος και τα έκοψε όλα από μέσα, δεν άφησε τπτ. Οπότε ή άλλη μηχανή ή επισκευή ή ίδια. Το κόστος συμφέρει για άλλαγη. 5 μάστορες ήρθαν να το δουν και μου είπαν 6 γνώμες. Από τι προκλήθηκε όλο αυτό μόνο θεωρειες. Όλοι φοβούνται την ευθύνη. Τι αντιπροσωπεία τι οι έξω όλοι τα ίδια είναι. Τώρα τι γίνεται?

Προφανώς επειδή οι αιτίες και οι συνθήκες διαφέρουν, κανένας δεν μπορεί να σου πει με απόλυτη ακρίβεια τι συνέβη.

Όσο για τις επιλογές σου, είναι τρεις: μεταχειρισμένη, επισκευή, καινούρια. Η μεταχειρισμένη είναι μάλλον η φθηνότερη επιλογή, αλλά δεν ξέρεις τι μπορεί να σου βγάλει αύριο κιόλας. Η επισκευή είναι πιθανότατα πιο ακριβή, αλλά ξέρεις τι έχει γίνει και τι έχεις αλλάξει με καινούρια ανταλλακτικά. Τέλος η ακριβότερη -και ασφαλέστερη- επιλογή είναι καινούρια μηχανή. Παίρνεις τις τιμές, κρίνεις μέχρι που μπορείς να φτάσεις, και αναλόγως πράττεις.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Τώρα τι;
Για μένα αλλάζεις μηχανή. Αν κάτσεις να επισκευάσεις την υπάρχουσα, ποιος σου εγγυάται ότι δε θα ξαναπάθει το ίδιο;
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Δεν συμφερει καινουρια αφου το αμαξι κοστιζει περιπου 3000 μεταχειρισμενο θα δωσεις 3000 για μοτερ μπορει και παραπανω καλυτερα μεταχειρησμενη αλλα και εκει θελει πολυ ερευνα και προσοχη δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι το μοτερ αφου δεν μπορεις να το ακουσεις να δεις συμπιεση αν καιει λαδι και αλλα διαφορα τωρα για επισκευη οπως λεει ο κωστας ποιος σου εγγυαται οτι δεν θα ξαναπαθει το ιδιο η θα ειναι οπως πριν ο κινητηρας. φιλικα.
 

kostadan3d

Rookie
Aug 23, 2011
10
0
1
43
ΧΑΙΔΑΡΙ
Παιδιά ο κύβος ερρίφθη. Μετά από αρκετό ψάξιμο θα επισκευάσουμε την ίδια. Το κομπρεσέρ του a/c ήταν το πρόβλημα. Τώρα ότι γίνει, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Πένα το είχα το fiestaki, δεν του έλειψε ποτέ κάτι, αδουλευτο είναι και φυλασσόμενο. Ότι βγει....  Ευχαριστώ για όλα. Ελπίζω όταν τελειώσει όλο αυτό να μπορέσω να δώσω βοήθεια και σε άλλον. Ευχαριστώ!
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
kostadan3d said:
Παιδιά ο κύβος ερρίφθη. Μετά από αρκετό ψάξιμο θα επισκευάσουμε την ίδια. Το κομπρεσέρ του a/c ήταν το πρόβλημα. Τώρα ότι γίνει, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Πένα το είχα το fiestaki, δεν του έλειψε ποτέ κάτι, αδουλευτο είναι και φυλασσόμενο. Ότι βγει....  Ευχαριστώ για όλα. Ελπίζω όταν τελειώσει όλο αυτό να μπορέσω να δώσω βοήθεια και σε άλλον. Ευχαριστώ!
Δηλαδη σου φρακαρισε και τα γ@μησε ολα τι να πω παντως εσυ να σαι καλα ολα τα αλλα φτιαχνονται πανω απ ολα η ασφαλεια.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Σοβαρά τώρα, υπάρχει αυτή η βλάβη; Ούτε που το έχω ξανακούσει. Τι έπαθε το κομπρεσέρ του a/c; Κόλλησε το ρουλεμάν του; Ή το ίδιο; Είχε λάδια μέσα; Είχε γίνει συντήρηση στο κύκλωμα του a/c;
Επομένως, εκτός από επισκευή στο μοτέρ χρειάζεσαι και νέο κομπρεσέρ;

Κρίμα, πραγματικά κρίμα  :'(
 

kostadan3d

Rookie
Aug 23, 2011
10
0
1
43
ΧΑΙΔΑΡΙ
Ακριβώς, 1250€ όλα. Δεν υπάρχει βαλβίδα ίσια ούτε για δείγμα. Φρακαρε, πετάξε τον στρόφαλο, ξεσύγχρονιστικε ο κινητήρας και όλα τ'αλλα είναι περιττά.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Όντως απίστευτο, δεν έχω ξανακούσει τέτοια βλάβη με τέτοια αιτία σχεδόν 30 χρόνια τώρα που ασχολούμαι με αυτοκίνητα. Να χαλάει ο συμπιεστής, να κάνει θόρυβο, να γλυστράει, να μην συμπιέζει, όλα αυτά ναι, τα έχω πάθει και εγώ....αλλά να φρακάρει !! να παρασύρει τον στρόφαλο !! και μετά και τους εκκεντροφόρους !!

Απίστευτη ατυχία, καλή δύναμη στην επισκευή.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Το αρνητικο με τον στροφαλο που εχει ολη η γκαμα κινητηρων της ford ειναι οτι ολα συνκραντουνται απο μια βιδα που λιγο αμα ξελασκαρει τελιωσε δεν στηριζεται πουθενα μονο η βιδα ειναι.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Αν την ακούσει κάτι απο τους ιμαντες δυναμό (ρουλεμαν, κομπρεσσερ, τροχαλίες, κλπ) "φρενάρει" πολύ το μοτερ και καιει τον άμπακο, το χω παθει και γω αυτό.

Πόσο δύσκολο όταν αλλαχθεί ο ιμάντας δυναμό να ελεγξεις με το χέρι αν γυρνάνε έυκολα οι τροχαλίες?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread