Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Torfan

Original poster
Newbie
Dec 12, 2019
8
3
3
Καλησπέρα ομάδα,

Νέος κάτοχος ενός fiesta 1.6 sport του 2009 εδώ και λίγο καιρό . Διαβάζω το forum εδώ και κάποιους μήνες αλλά ήρθε η ώρα που χρειάζομαι την βοήθεια σας.

Από όταν πήρα το αυτοκίνητο είχα ένα μικρό θέμα στην κρύα εκκίνηση όπου μου ανέβαζε για δευτερόλεπτα τις στροφές γύρω στις 1600 και μετά έπεφτε σταδιακά. Στην οδήγηση κανένα θέμα. Δοκίμασα μια κρύα εκκίνηση με τον αισθητήρα μη συνδεμένο και οι στροφές δεν έκαναν αυτό το ανέβασμα.

Παρατήρησα μέσω obd ότι ο maf στο ρελαντι στις 790 περίπου στροφές διαβάζει 1.7-1.9 g/s. Τον καθάρισα με ειδικό σπρέι για maf αλλά πάλι τα ίδια. Έχω την εντύπωση πως είναι αρκετά μικρή η τιμή και θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος από εσάς μπορεί να μου πει πόσο διαβάζει φυσιολογικά στο ρελαντι για να δω μήπως τελικά χρειάζεται αντικατάσταση.
 

Torfan

Original poster
Newbie
Dec 12, 2019
8
3
3
nos7 said:
Καλησπέρα φίλε μου!!! σε κρύα εκκίνηση θέλεις να δούμε σε ρελαντί ή ζεστό ?

Καλημέρα φίλε μου. Σε ζεστό θα ήθελα.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
Θα μπορέσω να σου απαντήσω μέσα στο Σαββατοκύριακο γιατί το έχω σε γκαράζ και μόνο τότε το βάζω μπροστά... Θα σε βόλευε??
 

Torfan

Original poster
Newbie
Dec 12, 2019
8
3
3
nos7 said:
Θα μπορέσω να σου απαντήσω μέσα στο Σαββατοκύριακο γιατί το έχω σε γκαράζ και μόνο τότε το βάζω μπροστά... Θα σε βόλευε??

Ναι εννοείται. Ευχαριστώ.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #6
Φίλε μου το προηγούμενο σαββατοκύριακο το ξέχασα , άλλα το είδα αυτό ... λοιπόν με κρύο κινητήρα ειναι 4 g/s ενώ με ζεστό 2 g/s !!! μιλάμε πάντα σε ρελαντί
 

Torfan

Original poster
Newbie
Dec 12, 2019
8
3
3
Όλα καλά φίλε μου. Σε ευχαριστώ πολύ. Μάλλον έχω κάποιο θέμα είτε με maf είτε με vacuum leak. Θα το ψάξω.
 

Torfan

Original poster
Newbie
Dec 12, 2019
8
3
3
Καλησπέρα ομάδα.

Το πρόβλημα βρέθηκε τελικά. Ήταν η βαλβίδα αναθυμιάσεων (pcv). Μαζί με την βαλβίδα αλλάχτηκαν και τα μπουζι καθώς φαινοντουσαν λίγο ταλαιπωρημενα λόγω κακής καυσης. Πλέον το νιώθω να πηγαίνει ελάχιστα καλύτερα και έχει μειωθεί γύρω στο 0.5 λίτρο η κατανάλωση σε σχέση με πριν.

Τα συμπτώματα ακριβώς που είχα ήταν ένα ανέβασμα των στρωφων στην κρύα εκκίνηση γυρω στις 1600 συνήθως, ίσως και παραπάνω μερικές φορές. Στο ρελαντι υπήρχαν κάποιοι κραδασμοι παραπάνω. Επίσης το περίεργο ήταν πως το σύμπτωμα με τις στροφές εμφανιζόταν μόνο εάν το αμάξι δούλευε κάποια ώρα. Αν το έβαζα και μετά από 1 λεπτό πχ το εσβηνα στην επόμενη εκκίνηση δεν θα παρουσίαζε το πρόβλημα.

Τελικα η αρχική υποψία για τον maf ήταν λάθος.

Σορρυ για το μεγάλο post αλλά προσπάθησα να είμαι όσο πιο λεπτομερής γίνεται προκειμένου να βοηθήσω κάποιον που έχει παρόμοιο προβηλα.

Υγ. Αν η διαχειριστική ομάδα θεωρεί πως το μήνυμα ταιριάζει σε κάποιο άλλο topic με προβλήματα ρελαντι ας μεταφερθεί εκεί το μήνυμα

Edit. Τον τελευταίο καιρό άκουγα αρκετά πυρακια τα οποία πλέον δεν ακούω αλλά στο γέμισμα μετά τις αλλαγές έβαλα 100αρα οπότε δεν είμαι σίγουρος. Νομίζω πως και πριν το γέμισμα είχαν μειωθεί αισθητά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread