Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
Καλησπέρα σε όλους,
Ήθελα να ανοίξω ένα θέμα για την ενδεχόμενη αύξηση της διατομής της πεταλούδας για το ΜΚ7 1.6 Sport. Είδα οτι η πεταλούδα είναι ίδια ακριβώς για 1.25 και 1.4 και μου κάνει εντύπωση πως μπορεί και δεν φιμώνεται το μοτέρ. Μήπως πρέπει να αλλαχτεί με μεγαλύτερη ή να ανοιχτεί π.χ. στα 50mm από τα 45 που είναι μαμά (αν δεν κάνω λάθος); Γιατί δεν βλέπω ιδιαίτερο νόημα να μπει μια χοάνη ως αναβάθμιση και να περνάει όλος ο αέρας από το ίδιο στόμιο που θα πέρναγε για ένα 1.25. Μόνο εγώ βλέπω έναν αναίτιο περιορισμό;

Αν το έχει κάνει ήδη κάποιος ας μου πει!

Ευχαριστώ!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #2
Δημητρη πολυ λογικο αυτο που λες αλλα εκτος οτι θα ανοιξεις την πεταλουδα πρεπει να αλλαξεις και το κλαπε για να κλεινει σωστα !!
 

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
[mention]nos7[/mention] είδα κάπου κάποιον που το έχει κάνει έκοψε ένα κομμάτι αλουμίνιο στα 50 χιλιοστά και το ξαναπέρασε σαν κλαπέτο το πιο εύκολο είναι αυτό απότι κατάλαβα. Θα προτιμούσα βέβαια κάποια λύση κουμπωτή χωρίς κόψε-ράψε (όπως από κάποιο φόκους που ίσως φοράει 50ρα).
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #4
Δεν γνωρίζω φίλε μου ποιο μοντέλο φοράει 50αρα και κατά πόσο είναι συμβατή... θα ήθελα να μάθω και εγώ εάν γνωρίζει κάποιος !!
από την άλλη ΕΆΝ δεν κάνω λάθος και ας με διορθώσει κάποιος , εάν έχεις περισσότερη ποσότητα εισαγωγής αέρα , δεν χρειάζεσαι και πρόγραμμα να διαχειριστείς και τις βενζίνες ώστε να είναι σωστό το μείγμα και όχι να πάει προς το φτωχό ???
 
Apr 17, 2020
41
3
6
Κοίτα μόντα και να μην μπλέξεις δεν πάνε μαζί συνήθως χεχεχε.
Μπορείς να βάλεις πολλαπλή εισαγωγής από puma 1700+πλακάκι στην πολλαπλή αν θυμάμαι καλα, πεταλούδα από focus mk1 1.8 ή 2.0 st, με κόψε ράψε εννοείται, αλλά πας σε πολλά λεφτά κιόλας.
Προγραμματάκι όπως λέει και ο nos7, για να πεις ότι έκανες σωστή δουλειά.
 

laDAKIAS

Member
Jul 2, 2010
114
0
16
38
αθηνα
Μπορείς να μετρήσεις ακριβώς το ποσό είναι η πεταλούδα σου;
Το focus μκ2 1.4 κ 1.6 φοράει 45αρα ίδια με το Fiesta mk6,οπότε το ξεχνάς.
Στο 2.0 φοράει 55 ίδια με του st mk6. Αλλά θέλει πλακάκι και πάλι δεν κάθεται σωστά, εκτός αν γίνει βεντουρι με λαιμό αλλά θα στοιχήσει πολλά και στην εισαγωγή επειδή είναι 70mm στην είσοδο και κάτι παραπάνω στην έξοδο.
Επίσης θες και πλεξούδακι επειδή αλλάζει η φισα στο focus mk2.
Υπάρχει έτοιμη λύση που είναι 54mm χωρίς καμία πατέντα , το έχω δοκιμάσει σε focus 1.4 και 1.6 tivct και δουλεύει μια χαρά.
 

dimitridegrecia

Original poster
New member
MK7
Nov 8, 2017
65
5
8
35
Μοντέλο
MK7
LOCATION
Athens
laDAKIAS said:
Υπάρχει έτοιμη λύση που είναι 54mm χωρίς καμία πατέντα , το έχω δοκιμάσει σε focus 1.4 και 1.6 tivct και δουλεύει μια χαρά.
Ααααα για δώσε τα φώτα σου! Τι έτοιμη λύση υπάρχει; (σρυ δεν είδα την ειδοποίηση για απάντηση στο θέμα και απάντησα καθυστερημένα!)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread