Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα θα ήθελα γνώμες. Εδώ και κάποιο καιρό τριζει το πίσω μέρος του fiesta κυρίως σε λακούβες και μικρά σαμαρακια. Τριζει σαν μεταλλικός μεντεσες αλαδωτος πιθανόν από τις ρόδες ή και πίσω από το πορτ μπαγκαζ. Έχω αλλάξει αμορτισέρ και ο μηχανικός μου είπε πιθανόν να έχουν χαλαρώσει τα πλαστικά στο πορτ μπαγκαζ ή ή κλειδαρια. Να είναι ελατήρια; Το πρόβλημα είναι ενοχλητικό στους πίσω όταν πχ το αμάξι είναι γεματο
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,051
156
63
Μοντέλο
MK6
Αν είναι από οπίσω και αν μπορείς, έλεγξε αν έπεσε ή ακουμπάει κάτι π.χ. κανένας γρύλος,εργαλείο κ.λ.π. έπειτα αν μπορείς για περαιτέρω έλεγξε τα πλαστικά στο πορτ μπαγάζ, αυτά αποσυναρμολογούνται (βγαίνουν) σχετικά απλά, αλλά προσοχή πάντα, και να συναρμολογηθούν παλι με προσοχή. Πιθανόν να είναι και η πινακίδα, να μην είναι γερά στερεωμένη. Αν είναι πεντάθυρο το αμάξι, έλεγξε μήπως έχει "βγει" κανένα κάθισμα οπίσω από εκεί που είναι για να πέφτουν και να βγαίνουν.Και άλλα είναι πιθανά, αν μπορείς, ψάξε όσο γίνεται.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Johnster said:
Καλησπέρα θα ήθελα γνώμες. Εδώ και κάποιο καιρό τριζει το πίσω μέρος του fiesta κυρίως σε λακούβες και μικρά σαμαρακια. Τριζει σαν μεταλλικός μεντεσες αλαδωτος πιθανόν από τις ρόδες ή και πίσω από το πορτ μπαγκαζ. Έχω αλλάξει αμορτισέρ και ο μηχανικός μου είπε πιθανόν να έχουν χαλαρώσει τα πλαστικά στο πορτ μπαγκαζ ή ή κλειδαρια. Να είναι ελατήρια; Το πρόβλημα είναι ενοχλητικό στους πίσω όταν πχ το αμάξι είναι γεματο
Μαλλον ειναι ο γαντζος του πορτμπαγκαζ που το κλειδωνει μπορεις να βαλεις θερμοσυστελομενο η να το κανεις με ηλεκτρικη ταινια
 

GRF

Rookie
Jan 28, 2016
48
0
0
τυλιγεις με μονοτικη το στρογγυλο σημειο που πιανει ογαντζος της πορτας,
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Καλύτερα αν βρεις θερμοσυστελλόμενο σωληνάκι γιατί η μονωτική είναι λύση για 2 μήνες. Μετά θα αρχίσει να μαδάει
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Έχει τύχει σε κάποιον από σας παιδια το ίδιο θέμα;
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Johnster said:
Έχει τύχει σε κάποιον από σας παιδια το ίδιο θέμα;

Όπως ειπε και ο manos.m ενα θερμοσυστελλομενο σωληνάκι 12 χιλιοστα διάμετρο. Κόστος 50 λεπτά περίπου εαν θυμάμαι καλα. Είχα το ίδιο θέμα.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
το εχω κανει και εγω αυτο δεν ηξερα τι ηταν και το ειχα ενα χρονο ετσι με βοηθησε και το ραδιο να μην το ακουω μετα το διαβασα εδω και τελος το τριξιμο. με θερμοσυστελλομενο στην αρχη και μετα το ειχα κανει με plastidip με πολλα χερια εχει γινει σαν εργοστασιακο
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Ευχαριστώ παιδιά το θερμοσυστελλόμενο έκανε δουλίτσα. Πόσο καιρό αντέχει?
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Το βλέπει ήλιος; είναι σε εξωτερικές συνθήκες θερμοκρασίας; Αν όχι και ναι σιγουρα ένα 6 μηνο, αν εινια μιας σχετικά καλής ποιότητας ως κ 2-3 χρόνια. Στη δουλειά έχω θερμοσυστελόμενο με κόλλα της 3Μ (σειρά MDT) κρατάει μέχρι να βγω στη σύνταξη.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread