Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει οτι οταν το σκιζω - κοφτες σε καθε ταχυτητα, μετα απο λιγο και για λιγα
δευτερολεπτα μου ερχεται μυρωδια καμμενου..Απο που μπορει να προερχεται αυτο?

Λαδια εχω ακομα κανα 2-3χιλ χμ.
 
proedros said:
Τον τελευταιο καιρο εχω παρατηρησει οτι οταν το σκιζω - κοφτες σε καθε ταχυτητα, μετα απο λιγο και για λιγα
δευτερολεπτα μου ερχεται μυρωδια καμμενου..Απο που μπορει να προερχεται αυτο?

Λαδια εχω ακομα κανα 2-3χιλ χμ.

κοιταξε μην σταζουν οι αναθυμιασεις στην εξατμιση
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
στελιο ποιο λες το σωληνακι των αναθυμιασεων απο το ψευτοκαπακο?
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
βασικα ειχα ενα φιλτρακι παλια τωρα ειναι μονο το σωλινακι μονο του το οποιο καταληγει
πανω απο την πολλαπλη εισαγωγης... δεν πιστευω να ειναι αυτο μια δυο φορες
που το εχω δει δεν φενεται να φερνει λαδι
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πριν από κανένα μήνα είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, ειδικά μετά από ταξιδάκι (π.χ. από Γλυφάδα μέχρι Κηφισιά), μου μύριζε καμένο στην καμπίνα. Την πρώτη φορά ειδικά σταμάτησα σε ένα στενό, άνοιξα το καπώ, αλλά δε μου μύριζε τίποτα. Μέσα στην καμπίνα όμως μύριζε. Η πρώτη σκέψη μου ήταν ότι πάει το μοτεράκι του καλοριφέρ (γιατί συνήθως δουλεύει υπερωρίες, είτε στο Α/C ή στο καλοριφέρ). Τελικά το πρόβλημα ήταν πιο "απλό". Είχε ελάχιστη διαρροή λαδιού από την τσιμούχα του ψευτοκάπακου, το οποίο έσταζε σταγόνες στο χταπόδι και λόγω υψηλών θερμοκρασιών καιγόταν και μύριζε. Μία επίσκεψη στο συνεργείο για αντικατάσταση της τσιμούχας έλυσε οριστικά το πρόβλημα, με κόστος περίπου 50 ευρώ (ανταλλακτικό + εργασία). Η συγκεκριμένη βλάβη παρουσιάστηκε όταν ο πάνθηρας είχε διανύσει περίπου 101.000 χιλιόμετρα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
proedros said:
βασικα ειχα ενα φιλτρακι παλια τωρα ειναι μονο το σωλινακι μονο του το οποιο καταληγει
πανω απο την πολλαπλη εισαγωγης... δεν πιστευω να ειναι αυτο μια δυο φορες
που το εχω δει δεν φενεται να φερνει λαδι

αν έχεις το σωληνακι τψν αναθυμιάσεων χυμα εξω (αν κατάλαβα καλα), πρεπει να πιτσιλαει όλο το μοτερ όταν το ζορίζεις. Ρίξε το σωληνακι καπου στην εισαγωγη ή ξαναβαλε το φιλτρακι.
 

Spel

New member
Dec 25, 2013
68
0
0
35
Αθήνα
Καλησπέρα παιδια, σημερα λοιπον μετα απο μια κουραστικη διαδρομη μεσα στη πολη φτανοντας σπιτι παω να βαλω το αμαξι στο γκαραζ και απο λαθος συμπλεξη μου σβισε! Το θεμα ειναι πως μετα δν επερνε μπρος, ναι μεν ακουγοταν να δουλευει η αντλια βενζινης( την αλλαξα προ 15 ημερων) ναι μεν ακουγοταν να προσπαθει να παρει αλλα τπτ! Μετα απο 3-4 φορες κ πατοντας ελαφρα γκαζι ταυτοχρονα πηρε αλλα μυρισε καμενο... Μπορει να ειναι κατι σοβαρο, απλα ετυχε; Ευχαριστω εκ το προτερων για τις απαντησεις!( αν το ποστ ειναι σε λαθος σημειο συγνωμη!)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το καμμενο μηπως μυρισε λογω του συμπλεκτη; Τωρα γιατι δεν πηρε μπρος με την πρωτη, κι εμενα μου το κανει καμια φορα μετα απο σβησιμο-ξεκινημα.
 

angel s

Pro Member
Apr 30, 2013
894
0
16
33
Athens
Μπορει να μύρισε και ο δίσκος επειδή ζορίστηκε απο τον συμπλέκτη. Και εμενα μου το κανει σπάνια μεν να μην πάρει με την πρώτη φορα μπροστά.
 

Spel

New member
Dec 25, 2013
68
0
0
35
Αθήνα
Κ μενα μου το κανει αυτο που λες Κωστα καποιες φορες κ απορω... Εχω αλλαξει κ την αντλια βενζινης να πεις κ μισο ντεποζιτο ειχα γεματο κ αντλια συμπλεκτη κ καινουργια υγρα!!! Γι αυτο απορω πιο πολυ...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Spel said:
Κ μενα μου το κανει αυτο που λες Κωστα καποιες φορες κ απορω...

Δεν ξέρω τι το χαλάει, από καινούριο (με 0 χιλιόμετρα που λέει ο λόγος) κάποιες φορές (σπάνια όπως έγραψε ο Άγγελος) δεν... Απλά ζω με αυτό, μηχάνημα είναι, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι για να το ψάξω  ;) 
 

Spel

New member
Dec 25, 2013
68
0
0
35
Αθήνα
Καλημερα! Σιγουρα ισχυει αυτο που λες Κωστα απλα εχοντας δωσει πολλαααα σαν να εχω γινει λιγο χαζος κ καχυποπτος οτι κατι χαλασε παλι!!!
 

panosmk

Rookie
Σεπτ. 21, 2016
18
0
0
Αν είναι μυρωδιά σαν καμένο μέταλλο και καμένη βενζίνη τότε ίσως να είναι και ο καταλύτης. Επειδή είχα ρωτήσει το μηχανικό μου γιατί μου το έκανε κι εμένα μετά από σκίσιμο μου είπε ότι 99% είναι ο καταλύτης.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread