Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

banned member

Hero Member
Jan 31, 2011
1,892
0
0
2020
Καλωσόρισες φίλε στην παρέα!! Για την κατανάλωση έχω να σου πω πως αν έχεις ελαφρύ πόδι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα..αν το ζορίζεις θα καίει λίγο παραπάνω! το δικό μου (sport βέβαια) έχει ένδειξη για αλλαγή ταχύτητας και νομίζω πως πλέον έχουν όλες οι εκδόσεις (χωρίς να είμαι απολύτως σίγουρος)! τα φρένα του είναι ικανοποιητικά και ας έχει ταμπούρα! αυτά από μένα!!
 

vouts

Hero Member
May 10, 2010
2,196
3
38
33
Peiraeus
Καλοσορισες στην παρεα μας....Θα συμφωνησω με τα παιδια οτι ειναι οπως το πας το αμαξι...Εγω πχ οταν το πηγαινα κομματια συνεχεια ειχα δει 9,8 εντος πολης...Τωρα που εχω ηρεμησει εχει κατεβει ηδη στο 7,6...Και λαβε υπ οψιν σου οτι που και που το παταω κιολας...Βεβαια ολα αυτα ειναι τελειως υποκειμενικα...Οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε να στις λυσουμε...
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
καλωσορισες στη παρεα μας!!!
οπως ειπαν και τα παιδια η καταναλωση ειναι θεμα δεξιου ποδιου,βεβαια με προσεκτικη οδηγηση θα χεις και ικανοποιητικη καταναλωση
Σαν αυτοκινητο ειναι ικανοποιητικο με στανταρ που ο ανταγωνισμος τα χει στον extra εξοπλισμο π.χ voice control,bluetooth.
Η οδικη συμπεριφορα θα σε ικανοποιηση και γενικα προσφερει ενα καλο συνολο!
Το start-stop δεν ειναι και τοσο καλο γιατι περα απο την ελαχιστη οικονομια στη καταναλωση που προσφερει ταλαιπορει τη μιζα και στο μελλον οσα εχουν θα εμφανισουν προβλημα..
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
28
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
καλως ορισες στην παρεα μας!!!
1)το οτι εχει ταμπουρα πισω δεν σιμαινει οτι δεν εχει και καλο φρεναρισμα,ισα-ισα σε συγκριτικο που ειχα διαβασει σε καποιο περιοδικο(δεν θυμαμαι τωρα πιο) ηταν το 2 καλυτερο στην κατηγορια του...το μονο ασχημο ειναι το θεμα εμφανισεις οτι εχει πισω ταμπουρα
2)σε θεμα καταναλωση παιζει ρολο οπως προειπαν τα παιδια το ποδι σου,εαν το πατας καει,εαν οχι ειναι πολυ οικονομικο(εαν θελεις μπες και στο θεμα με τις καταναλωσεις του ΜΚ7 να δεις)....οπως επισης εχει λαμπακι ενδειξης αλλαξης ταχυτητων!!!
3)οντως εχει ιμαντα αντι για καδενα!!

τα θετικα του δεν ειναι μονο οσα εγραψες,εαν το κανεις δοκιμη και το ζορισεις θα δεις πολυ περισσοτερα θετικα...
 

TAKSA

Rookie
Oct 15, 2011
10
0
0
Καλησπέρα σε όλους, με λένε Τάκη και αποφάσισα -λόγω των συγκυριών- να προβώ στην αγορά νέου αυτοκινήτου. Αυτή τη στιγμή έχω ένα RAV4 -από το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος- και μετά από έρευνα αγοράς και test drive, κατέληξα στο fiesta 1.4 5d.
Να τονίσω ότι από το 2001 έως και το 2007 είχα fiesta 1.25 3d, από το οποίο ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος (αν και είχε μάλλον "τσιμπημένα" service) και το οποίο -ειδικά σε στριφτερές διαδρομές- ήταν... top!!! ok234
Ελπίζω και η νέα μου επιλογή να με δικαιώσει...
;)
 

christos pap

Hero Member
Σεπτ. 25, 2010
988
0
0
32
Καλως ορισες Τακη καλη διαμονη!!
καλη επιλογη εκανες για το fiesta αλλα απ ο,τι ειδα ειχες και στο παρελθον αλλα το νεο μοντελο πιστευω να σε ικανοποιηση πληρως λογω και της εξελιγμενης τεχνολογιας που διαθετει!!
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Καλώς ήρθες Τάκη στην παρέα μας και καλά ποστ να έχεις. ok234
Το παλιό fiesta κατά την άποψη μου έχει λίγο ποιο σαφές χειρισμό στο τιμόνι (στο Μκ7 είναι ηλεκτρικό) και αυτό μέχρι να το συνηθίσεις.

Υ.ς Ποιο Rav4 έχεις?
 

AndreasA

Hero Member
Jan 20, 2011
2,886
0
0
άρης
Καλως ηρθες φιλε Τακη!! καλα ποστ να εχεις και καλα χλμ με το μελλοντικο σου Fiesta!!
 

TAKSA

Rookie
Oct 15, 2011
10
0
0
StuparArt said:
Καλώς ήρθες Τάκη στην παρέα μας και καλά ποστ να έχεις. ok234
Το παλιό fiesta κατά την άποψη μου έχει λίγο ποιο σαφές χειρισμό στο τιμόνι (στο Μκ7 είναι ηλεκτρικό) και αυτό μέχρι να το συνηθίσεις.

Υ.ς Ποιο Rav4 έχεις?

Αυτό: http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1654848/



Σας ευχαριστώ όλους. Ιδού και οι πρώτες απορίες:
α) με δεδομένη την ύπαρξη μοτοσυκλέτας για τις καθημερινές μετακινήσεις, με το fiesta θα γράφω περίπου 6000 km/χρόνο (Σ/Κ και διακοπές). Τι διαστήματα service ισχύουν και με τι κόστος περίπου;
β) έχει καδένα ή ιμάντα;
γ) όταν με το RAV είχα κατανάλωση (βάσει trip computer) σε μικτή χρήση (πόλη-εθνική) με πολύ συντηρητική οδήγηση 10,5 lt/100 km, θεωρείτε ότι είναι εφικτή μια μέση κατανάλωση με το fiesta (για τις ίδιες διαδρομές και υπό τις ίδιες συνθήκες) κάτω από τα 8,0 lt/100 km;
δ) είχα καταλήξει -βάσει του budget που διαθέτω- στο fiesta 1.4(95ps) και στο corsa 1.4(100ps). Οδήγησα το fiesta και μου έδωσε την εντύπωση ότι έχει πολύ καλό τράβηγμα από χαμηλά, ιδανική ρύθμιση της ανάρτησης (ούτε κοπανάει, ούτε πλέει), σπιρτόζικο τιμόνι και ένα εσωτερικό πολύ ποιοτικό (με την ύπαρξη μαλακού πλαστικού στο πάνω μέρος του ταμπλώ να ενισχύει αυτή την αίσθηση). Με αντικειμενκά κριτήρια, το θεωρείτε καλύτερη επιλογή από το corsa;
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Τάκη καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή διαμόνη να έχεις

Όσο για τις απορίες που έχεις,δες τα αντίστοιχα θέματα και θα σου λυθούν όλες ;)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread