Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
nikosxm said:
Το εχω δει.. Δεν ξερω σιγουρα αν θα ειμαι Πατρα, αλλα αν ειμαι θα ερθω να σας γνωρισω. Να παρω και ''οδηγιες προς ναυτιλομενους'' μιας και ειμαι νεος, οχι στη Ford, αλλα σε ecoboost και fiestamaniacs.!!
Οπως και να χει, τις εντυπωσεις μου θα τις γραψω στανταρ. Και σιγουρα και τις αποριες μου!!

Οτι Αποριες εχεις αγαπητε φιλε Νικο ειμαστε εδω να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε οπως μπορουμε . Βλεπεις..η Γνωση ερχεται μεσα απο ολους εμας.. με τα χρονια ..διπλα στα αγαπημενα μας Fiesta :)
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Καλησπέρα και από μένα στην παρέα.

Είμαι ο Σπύρος και εδώ και ένα μήνα είμαι ευτυχής κάτοχος ενός λευκού fiesta mk8 st2.
Μετά από 11 χρόνια στην πίσω κίνηση (βλέπε mx5 nc) επί καθημερινής βάσης, ήταν πλέον η ώρα για μία αλλαγή.
Για να με καλύπτει όμως ήθελα να ήταν κάτι που να με συγκινούσε οδηγικά προσφέροντάς μου όμως περισσότερους χώρους, άνεση σε ταξίδια και σχετική οικονομία.
Το τρίπτυχο αυτό το κάλυπτε μόνο το fiesta ST μακράν.

Διαβάζω εδώ και κανά μήνα το φόρουμ αλλά θεώρησα σωστό να συστηθώ.
Κάποια στιγμή σίγουρα θα έρθω και σε κάποια από τις βόλτες ώστε να βάλω πρόσωπα πίσω από τα nicknames σας.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Καλως ηρθες Σπυρο κι απο εμενα στο community των FiestaManiacs. Καλη Διαμονη να εχεις
 

pk91

MK7
Member
Apr 28, 2016
250
46
28
32
Καλως ηρθες Σπυρο,να χαιρεσαι την φιεσταρα σου!
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Να στε καλά παιδιά ευχαριστώ για το ζεστό καλωσόρισμα.
 

nikosxm

Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
37
Παρεληφθη χθες και εκανε ηδη με φιλους τα πρωτα του 150 χλμ. Μεχρι στιγμης, σαν γενικη εικονα εντυπωσιασμενος. Και απο την αντιπροσωπεια κατα την παραδοση, και απο το ιδιο το αυτοκινητο. Δυσκολευτηκα λιγο με android auto να εγκαταστησω κλπ αλλα ολα καλα.
Η αλλαγη λαδιων στα πρωτα 1500 χλμ ισχυει? Γιατι ρωτησα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δε χρειαζεται πλεον στα νεα αυτοκινητα καθως τα μηχανικα τους μερη δεν κοβονται με τορνο, για να αφηνουν υπολειμματα, αλλα με  laser.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
nikosxm said:
Παρεληφθη χθες και εκανε ηδη με φιλους τα πρωτα του 150 χλμ. Μεχρι στιγμης, σαν γενικη εικονα εντυπωσιασμενος. Και απο την αντιπροσωπεια κατα την παραδοση, και απο το ιδιο το αυτοκινητο. Δυσκολευτηκα λιγο με android auto να εγκαταστησω κλπ αλλα ολα καλα.
Η αλλαγη λαδιων στα πρωτα 1500 χλμ ισχυει? Γιατι ρωτησα στην αντιπροσωπεια και μου ειπαν οτι δε χρειαζεται πλεον στα νεα αυτοκινητα καθως τα μηχανικα τους μερη δεν κοβονται με τορνο, για να αφηνουν υπολειμματα, αλλα με  laser.
Καλοριζικο Νικο. Ευχομαι πολλα και απροβληματιστα χλμ. Να το χαρεις οσο δεν παει. Οσον αφορα την αλλαγη λαδιων εχω προσωπικα θα την εκανα. Αλλα θα σου απαντησουν και τα παιδια που ειναι κατοχοι καινουργιου αυτοκινητου ωστε να λυθει η απορια σου
 

spoumi

Member
Σεπτ. 15, 2018
116
15
18
Μοντέλο
MK8 ST
Καλως ήρθες Νίκο.

Προσωπικά εγώ και στρώσιμο του έκανα ευλαβικό και λάδια άλλαξα για να νιώθω εγώ καλύτερα γνωρίζοντας ότι έκανα ό,τι καλύτερο μπορούσα.

Στην χειρότερη να χάλασα 100ευρώ παραπάνω.
Στην καλύτερη θα έχω ένα μοτέρ με μακροζωία.
Στην αντιπροσωπεία με διαβεβαίωσαν ότι δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο αν και ο μηχανικός που μου άλλαξε τα λάδια μου είπε ότι καλά έκανα.
Πάντως όταν βγήκαν τα παλιά λάδια ήταν πεντακάθαρα στα 1.500 χλμ και κάτι ψιλά και είναι γεγονός ότι πλέον τα επιμέρους κομμάτια του μοτέρ φτιάχονται με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια από ό,τι παλιά.
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα παιδιά!

Nέος κάτοχος Fiesta 5d ST Line TDCI. Όντας 9 χρόνια ιδιοκτήτης VAG (Leon 1.4 TSI) είπα να περάσω σε κάτι νέο. Άλλη εταιρία, άλλη κατηγορία, άλλο καύσιμο. Ελπίζω να το αγαπήσω το ίδιο. 360 km στο οδόμετρο και όντας στο στρώσιμο με μεγάλη αυτοσυγκράτηση δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να αναφέρω. Απλά απολαμβάνω την ήσυχη καμπίνα, την άνετη και με εξαιρετικό έλεγχο του αμαξώματος ανάρτηση, την οθονάρα και όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα οδήγησης. Για supermini είναι πραγματικά αποκάλυψη οδηγικά ενώ παρότι καινούριο δεν περίμενα ότι το μόνο πράγμα που θα έτριζε μέσα θα ήταν το μπρελόκ που έβαλα στο κλειδί.
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
shumakos said:
Καλησπέρα παιδιά!

Nέος κάτοχος Fiesta 5d ST Line TDCI. Όντας 9 χρόνια ιδιοκτήτης VAG (Leon 1.4 TSI) είπα να περάσω σε κάτι νέο. Άλλη εταιρία, άλλη κατηγορία, άλλο καύσιμο. Ελπίζω να το αγαπήσω το ίδιο. 360 km στο οδόμετρο και όντας στο στρώσιμο με μεγάλη αυτοσυγκράτηση δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να αναφέρω. Απλά απολαμβάνω την ήσυχη καμπίνα, την άνετη και με εξαιρετικό έλεγχο του αμαξώματος ανάρτηση, την οθονάρα και όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα οδήγησης. Για supermini είναι πραγματικά αποκάλυψη οδηγικά ενώ παρότι καινούριο δεν περίμενα ότι το μόνο πράγμα που θα έτριζε μέσα θα ήταν το μπρελόκ που έβαλα στο κλειδί.

Καλώς ήρθες αγαπητέ φίλε στο community των FiestaManiacs
Καλορίζικο το εργαλείο σου. εύχομαι πολλά και απροβλημάτιστα χλμ να έχεις :)
Το όνομα σου?
Περιοχή?
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
MadMan said:
Καλώς ήρθες αγαπητέ φίλε στο community των FiestaManiacs
Καλορίζικο το εργαλείο σου. εύχομαι πολλά και απροβλημάτιστα χλμ να έχεις :)
Το όνομα σου?
Περιοχή?

Ξεχάστηκα... redface

Γιάννης από το ειδηλιακό και εξωτικό κέντρο της Αθήνας!
 

nikosxm

Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
37
Καλησπερα φιλοι...
Νεος κατοχος ενος 1.0 100 titanium fiesta και μεχρι στιγμης ειμαι απλα εντυπωσιασμένος. Στα πρωτα 350 χλμ που του εχω κανει ειμαι πολυ ικανοποιημένος και απο τον ποιοτητα κατσκευης κλπ αλλα και απο την καταναλωση και την οδηγικη συμπεριφορα.. Εχω μια ερωτηση μονο.. Μπορει να ειμαι σε λαθος topic αλλα δεν ηξερα που ανηκει καλυτερα η απορια μου. Υπαρχει τροπος η καποια ρυθμιση να κλειδωνουν οι ασφαλειες για τις πορτες του αυτοκινητου μετα από καποια ταχυτητα, αυτοματα, και οχι χειροκινητα απο το κουμπακι?
Ευχαριστω για τις απαντησεις, αν υπαρξουν, και σορρυ αν έπρεπε να μπει σε αλλο topic..
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Καλώς όρισες Νίκο. Το έψαξα κι εγώ ως φρέσκος σε Fiesta MK8 και νομίζω ότι δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
 

nikosxm

Rookie
Nov 18, 2018
36
0
6
37
Να σαι καλα φιλε. Ηλπιζα σε καποιο ισως update του εγκεφαλου να μπορει να μπει, αλλα οκ. Τι να κανουμε...
Συνηθεια από το προηγούμενο μου...
 

shumakos

New member
May 17, 2014
98
13
8
43
ΑΘΗΝΑ
Μοντέλο
MK8
Κι εγώ το ίδιο... Ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί και να βρεθεί κάτι αργότερα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread