Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα κάποιες φορές αραιά και που σκάει η μίζα και παίρνει με την τρίτη κανονικά. Τι μπορεί να είναι; Επίσης όταν είμαι εν κινήσει ακούω ένα μικρό σφύριγμα μάλλον από τροχό. Σφύριγμα σαν υγρασία σε άσχημο δρόμο ακούγεται πιο πολύ.εν στάσει δεν ακούγεται τίποτα. Καμιά ιδέα;
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Για το ότι δεν παίρνει δες. Την μπαταρία και τους πόλους. Το δεύτερο ίσως είναι υγρασία.... στα ταμπουρά σου πίσω?  Δεν νομίζω ότι τα 2 αυτά συσχετίζονται.  Δες τα διαφορετικά για να δούμε τι είναι .
 

MadMan

Pro Member
Jun 1, 2018
513
1
18
Θα συμφωνησω με το Μανο. απο το Θεμα σφυριγματος μπορει να ειναι καποιο τακακι επισης η καποια δισκοπλακα.
απο το θεμα μιζας μπορει επισης να ειναι μπουζι..τσεκαρε τα μπουζοκαλωδια σου αν εφαπτωνται σωστα...μπαταρια ...αυτα !
Οταν Θα εχεις καποιον ελευθερο χρονο πηγαινε το στον μηχανικο σου να του ριξει και μια ματια.
Μετα postare μας τα αποτελεσματα να δουμε αν πεσαμε μεσα στις προβλεψεις :D
Δεν ειναι λογος ανησυχιας παντως..καλο ομως θα ηταν να πας να το δει μηχανικος
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλημέρα δυστυχώς το έχω πάει στο μηχανικό στις δοκιμές του δεν κάνει ποτέ τίποτα.και τρεις φορές να το μιζαρει μαζί και δέκα δεν του το κάνει ποτέ.μπουζι είναι καινούργια μπαταρία περίπου δύο ετων
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Αν δεν έχεις κανένα άλλο σύμπτωμα μειωμένης απόδοσης ή προβλημάτων κατά τη λειτουργία του κινητήρα, τότε δύσκολη εκκίνηση συνήθως σημαίνει μπαταρία ή μίζα. Και λέω για άλλα συμπτώματα ή προβλήματα, ώστε να εξαλείψουμε πιθανότητα λάθος μπουζί, προβλημάτων στην τροφοδοσία, μειωμένη συμπίεση κλπ.

Αν ο θόρυβος που ακούς είναι από τροχό, το κάνει με πατημένο φρένο ή συνεχώς ? Αν το κάνει στο φρενάρισμα, τότε κοιτάς φρένα, αν το κάνει συνεχώς, τότε κοιτάς μουαγιέ, λογικά θα το ακούσεις απλά γυρνώντας το τροχό με το χέρι. Α, έτσι και αλλιώς κοίτα τα φρένα, μπορεί κάποιο λαμάκι ή κάποιο τακάκι/σιαγώνα να βρίσκει ελάχιστα και να σφυρίζουν.
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Σας ευχαριστώ όλους, θα περιμένω μπας και το εντοπίσει ο μηχανικός!
 

stamos-07

Rookie
Mar 7, 2016
31
0
0
32
Βόλος
Καλησπέρα και από μένα!!!
Αντιμετωπίζω ένα παραπλήσιο πρόβλημα στο φιεστάκι μου τις τελευταίες μέρες. Θα γράψω πολλά όποτε πάρτε καφέ...

Το πρόβλημα ξεκίνησε την προηγούμενη Πέμπτη. Πήγα να το βάλω μπροστά και δεν έπαιρνε με τίποτα. Γύριζα το κλειδί Γκα γκα γκα γκα γκα τίποτα, μέχρι που μου έκοβε τη μίζα γιατί είχε ζεσταθεί η μίζα. Ξανά και ξανά τίποτα. Η μπαταρία έδινε κανονικά ρεύμα. Παίρνω τηλ οδική, προσπάθω πάλι μέχρι να έρθει, τζίφος. Εν τέλει, έρχεται οδική μου λέει βάλε να ακούσω και παίρνει τσακμάκι. Λες και δεν είχε τίποτα! Μου λέει ο υπάλληλος είσαι για τρόμπα! Μη το σβήνεις και καρφί για συνεργείο. Φεύγω καρφί, και πάω συνεργείο (ανεξάρτητο Φορντ) ενώ περνούσαν τριψήφια ποσά από το μυαλό μου καθώς αντλία και μπεκ είναι αυτά που φοβάσαι περισσότερο απ'ολα ως κάτοχος ντιζελ.
Βάζουμε διαγνωστικό, βγάζει μια βλαβη μονο για τον πίνακα οργάνων. 10 φορές βάλαμε μπρος, 10 φορές πήρε αμέσως. Ο μηχανικός εξυπηρετικότατος δε λέω τα σκέφτηκε όλα. Σκεφτήκαμε αντλία, μπεκ, μετρήσαμε μπαταρία, μούχλα στο ντεπόζιτο σε όλα η απάντηση ήταν ότι θα είχε δείξει βλάβη το διαγνωστικό. Για το τελευταίο βασικά ότι θα είχε θέμα και στην πορεία το αμάξι, όπου δεν παρουσίαζε τίποτα.
Φεύγω με τη σύσταση να το παρακολουθώ. Κυριακή πάλι τα ίδια. Αλλάζω κλειδί μήπως φταίει το ιμομπιλάιζερ. Τίποτα. ΤΡομπάρω χειροκίνητα πετρέλαιο με τη φούσκα στη μηχανή μήπως στέγνωσε το φίλτρο πετρελαίου, τίποτα. Πάω σπίτι να πάρω το κινητό να βγάλω βίντεο πως κάνει το αυτοκίνητο όταν δεν μπορεί να πάρει μπρος μιας και ποτε δεν είχα μάρτυρα: δια μαγείας αναστήθηκε ο Λάζαρος!!!!
Δευτέρα πάω καρφί μηχανικό. Διαγνωστικό πάλι και η ίδια βλάβη με πίνακα οργάνων. Βγάζουμε τον πίνακα και ρίχνουμε σπρέι επαφών στη φίσα. Βάζουμε το ταμπλό στη θέση του. Πάλι η βλάβη αλλά γενικά έπαιρνε τσακμάκι. Ε μου είπε να συνεχίσουμε να παρακολουθούμε. Τις άλλες μέρες κανονικά, ώσπου την Παρασκευή πάλι τα ίδια. Και κατάφερα να το βγάλω και βίντεο επιτέλους  ok234 μην με περνάει και ο κόσμος για τρελό.
Ο μηχανικός πια λέει ότι πρέπει να βγάλουμε ταμπλό να το στείλουμε να δούμε για τη βλάβη που βγάζει.
Όποιος άντεξε να διαβάσει μέχρι εδώ και έχει ζήσει κάποια παρόμοια εμπειρία γνωρίζει κάτι σχετικό; Να μου πει έστω τι με περιμένει οικονομικά και ψυχολογικά από βδομάδα που θα γίνει η σχετική εργασία...... Ευχαριστώ για την υπομονή σας!!!!!

Υ.Γ. το βίντεο ξέρετε πως μπορώ να το ανεβάσω ώστε να το δείτε;
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Και μένα μου είχε δείξει παλιότερα βλάβη στον πίνακα οργάνων για ένα λαμπάκι που πετάριζει. Σε εμενα ακόμα το ψάχνουμε!μπαταρία είναι οκ μίζα οκ περιμένουμε να δούμε.ο μηχανικός μου είπε όταν το ξανακάνει να δώσω λίγο γκάζι με το μιζαρισμα για να τον βοηθήσω να καταλάβει αν δω κάποια αλλαγη. Μου έλυσε το καντράν κάτι έκανε μέσα και βλεπουμε
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Εμένα για το ταμπλώ που είχα ρωτήσει στην Φορντ μου είχαν πει 600 ευρω
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Καλημέρες..

1.Το βίντεο ανέβασε το στο YouTube Και δω σε μας εδώ το link (Αν και δεν ξέρω αν θα βοηθήσει κάπου)

2. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα όργανα δεν σε αφήνουν να βάλεις μπροστά?
Αν βγάζεις το καντράν ή την πηγή εντελώς από πάνω δοκιμασμένα παίρνει... θέλεις να μας δώσεις τον κωδικό σφάλματος?
Το μόνο που πάει στο μυαλό μου είναι κάποιο βραχυκύκλωμα.

3 αν δεν βρεις την πραγματική βλάβη μην κοιτάς για κόστος.
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Εγώ πήγα τελικά για αλλαγή μίζας.καινουργια μίζα και εργασία 250 ευρω
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread