Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

christina-st

Original poster
New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
καλησπερα παιδια..

τις τελευταιες μερες το φιεστα στα καλα καθουμενα και οποτε θυμοτανε δεν επαιρνε με τιποτα ταχυτητα.

μια που ερχοταν το service λεμε να το φτιαξουμε και αυτο...ο μηχανικος ειπε κατευθειαν οτι ειναι το ανω τρομπακι συμπλεκτη...

το αλλαζουμε λοιπον και ολα κομπλε για λιγα χιλιομετρα ομως οπου και παλι εκανε τα ιδια και χειροτερα...

γυρναω παλι πισω στο συνεργειο και κανει μια δευτερη εξαερωση και το προβλημα μειωθηκε.μια μπαινουν κανονικα οι ταχυτητες και μια οχι...
το τρομπακι που εβαλε ειναι της luk με κωδικο 511035310 ενω το εργοστασιακο επισης luk γραφει 2S61-7A543-AC.

ξερει κανενας τι μπορει να φταιει;
στον νομο (κιλκις) δυστηχως δεν εχουμε αντιπροσωπεια και στη θεσ-νικη δεν προλαβαινουμε να το παμε αυτη τη περιοδο.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
ριξτε μια ματια απο κατω για τυχων διαρροες το πιο πιθανο ειναι να εχει διαρροη το κατω τρομπακι με το ρουλεμαν
το ειχα παθει κι εγω πριν καμια 7ετια και μου ειχαν αλλαξει και τα δυο αλλα το κατω ποναει πιο πολυ
το κοστος του ειναι νομιζω καμια 90 ευρω αγορασα πριν δυο μηνες
 

christina-st

Original poster
New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
Καλημερα να εχετε μια ομορφη κυριακη.
Το αμαξι δεν χανει απο κατω.πηγαμε κ ρωτησαμε σε γνωστη ford και μας ειπε οτι ειναι το κατω τρομπακι.αλλαγη με τον συμπλεκτη μια και καλη με κοστος γυρω στα 500.αλλα μου ειπε οτι ετσι δεν θα παθει κατι το σασμαν,υπενθυμιζω οτι 2-3 φορες στις 10 δεν παιρνει ταχυτητα και θελει να παταμε πολλες φορες το πενταλ.
Τι λετε;
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
στην αρχη ετσι κανει μια στις τοσες το προβλημα αλλα δωστε λιγο προσοχη γιατι καποια στιγμη θα σας αφησει χωρις να περνει καμια ταχυτητα
συνηθως οταν χειροτερευει πεφτει η σταθμη των υγρων των φρενων και μεσα στο καντραν αναβει η ενδειξη απο το χειροφρενο
 

christina-st

Original poster
New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
μαλιστα άρα δεν τα τη γλιτωνουμε την αλλαγη... στην αντιπροσωπεια μας είπαν μαζι με τα ανταλλακτικα και εργασια γυρω στα 700€ !!!!!!!!!!!!!!!!
εχεις ιδεα τι μαρκα να παρουμε τοσο το σετ συμπλεκτη οσο και το περιβοητο τρομπακι;και ποσο κοστιζουν;α! και ενα συνεργειο που εμπιστευεσαι με μηνυμα αν ειναι ευκολο.
 

christina-st

Original poster
New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
εχθες μιλησαμε με τον ξαδεφο που ειχε το αμαξι και μας ειπε οτι μπορουμε να βαλουμε και τον συμπλεκτη απο το πρωτο μοντελο focus 1800.
ισχυει κατι τετοιο;;;
γιατι το κοστος απο τα ανταλλακτικα πεφτει στο μισο.
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
και οι δυο δισκοι εχουν την ιδια διαμετρο 220 mm
δεν ξερω ομως αν ειναι συμβατοι με ανυσηχει το γεγονος οτι ο δισκος του focus 1.8 κανει και για το 1.6
 

christina-st

Original poster
New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
μια συμπληρωματικη πληροφορια ειναι οτι οταν παταμε πολλες φορες τον συμπλεκτη συνεχομενα τοτε οι ταχυτητες μπαινουν κανονικα.το αμαξι εχει γυρω στις 50000 χλμ αποκλειστικα σε επαρχιακους δρομους χωρις να ζοριστει.

οπως καταλαβατε προσπαθουμε να βρουμε μηπως ειναι τιποτα αλλο και δεν ειναι ο συμπλεκτης..μεγαλο το κοστος επισκευης. :(
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το τρομπάκι που είναι μέσα στο κέλυφος του σασμάν πρέπει να φταίει. Γιατί όμως ζητάνε τόσα πολλά λεφτά; Ιμιτασιόν δίσκο-πλατό δεν παίζει; π.χ. sachs; Εγώ είμαι υπέρ-ευχαριστημένος από το δικό μου sachs και σε λεφτά μαζί με γνήσιο τρομπάκι, βαλβολίνες και εργασία είχε πάει 330 (αν θυμάμαι καλά, για το 1.4). Άσε που στα 50.000 χλμ μπορεί να μη θέλει δίσκο-πλατό. Τόσο πολύ πιο ακριβό είναι του ST;
 

arkas

Hero Member
Nov 2, 2010
2,000
0
0
45
θεσσαλονικη
www.facebook.com
μονο το σετ δισκο πλατο ρουλεμαν εχει 400 ευρα κωστα και ειναι luk για ιμιτασιον μου ειπε οτι δεν υπαρχει αλλα λιγο στο ιντερνε που εψαξα πανω κατω τα ιδια ειναι
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
kostg said:
Άσε που στα 50.000 χλμ μπορεί να μη θέλει δίσκο-πλατό. Τόσο πολύ πιο ακριβό είναι του ST;

Σίγουρα Κατά μεγάλη πιθανότητα θα είναι κάτι το διαφορετικό από του 1.4, μου το είχε εξηγήσει κάποιος της φορντ όταν (νέωπας ακόμα) ζήτησα το λόγο του γιατί δεν μπορώ να κάνω καρφωτές αλλαγές 1ης 2ας που έκανα π.χ. στο 1.25. Τώρα δεδομένου ότι το παγούρι παραφλού του st έχει κοντά 3πλάσια τιμή από όλων των υπολοίπων, δε μου κάνει εντύπωση αν το κόστος είναι δυσανάλογο...
 

christina-st

Original poster
New member
Jun 21, 2014
63
1
0
θεσσαλονικη
Αφηστε και εχουμε αγανακτησει.καινουργιο το εχουμε κανει..παλι καλα δεν αγοραστηκε...και τα τελη μια φωτια..
 
Jan 9, 2011
4
0
0
Χθες με άφησε ξαφνικά χωρίς καμία προιδοπιειση μαλακό σε ξαφνικά ο συμπλέκτης και μετά δεν επερνε ταχύτητες
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread