Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

θοδωρης

Original poster
New member
Nov 16, 2011
80
0
0
37
αθηνα
ξηπναω εχθες το πρωι και τι να δω το ενα προβολακι ομιχλης μεσα στο νερο μονο ψαρακια δεν ειχε.(χαχααχ)
Μια και δυο το βγαζω το αδιαζω το στεγνονο το σκουπιζω αλλα τεληκα παλι τα ιδια οχι νερο αλλα υγρασια σημερα.
εχει κανεις καμια ιδεα?ρωτισα για καινουργιο και μου ειπαν στα 88 ευρο το ενα σκεφτικα για στεγανοπιιση αλλα αποτι ειδα ειναι fix απο μπροστα στο τζαμι λετε να το πλακοσο στην σηλικονη απο πισω? απο εκει που μπενει η λαμπα?
 

θοδωρης

Original poster
New member
Nov 16, 2011
80
0
0
37
αθηνα
οχι xenon.εχω αλαξει λαμπες μονο αλλα δεν πιστευω οτι ειναι απο αυτο γιατι της εχω αλαξει πεπριπου 2 χρονια και μου το εκανε τωρα αυτο στην μια μονο
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
OK, απλά ήθελα να σου γράψω ότι οι λάμπες αυτές (Η11) έχουν ένα λαστιχάκι γύρω τους εκεί που κουμπώνουν στο προβολάκι, για στεγανοποίηση. Πιο παλιά μου είχε τύχει να έχει χαλάσει αυτό το λαστιχάκι και μου θόλωνε κι εμένα το προβολάκι γιατί έβαζε υγρασία. Κατά τη γνώμη μου κοίταξε μήπως κάτι τέτοιο συνέβη και σε σένα. Δε μπορώ να δώσω άλλη εξήγηση, παρά μόνο μη σου το χτύπησε κανείς στο παρκάρισμα και έχει κάνει καμιά ρωγμή και μπαίνει η υγρασία από εκεί...
 

θοδωρης

Original poster
New member
Nov 16, 2011
80
0
0
37
αθηνα
σε ευχαριστο πολυ το ειδα σημερα το λαστιχακι πριν μου το πεις και το ξανα καθαρισα και εβαλα σιλικονη πανω στο λαστιχακι και γυρο γυρο ευχαριστο παντος θα δουμε αν εκανα δολεια αυριο μεθαυριο.
 

θοδωρης

Original poster
New member
Nov 16, 2011
80
0
0
37
αθηνα
τελικα παλι πηρε υγρασια και αλλαξα λαμπα σημερα εριξα νερο αλλα δεν πηρε υγρασια. θα δω σημερα αν εχει παρει παλι αλλα μαλλον ολα καλα.



Y.Γ. τελικα δεν ειναι ολα καλα παλι τα ιδια θα αρχισω στις μαντρες για να βρω απο κανενα τρακαρισμενο κανενα προβολακι...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το λαστιχάκι της λάμπας σφίγγει καλά στο προβολάκι; Απ' ότι είδα έβαλες κι άλλη λάμπα δοκιμαστικά. Αν συνεχίσει, τότε κάπου έχει ρωγμή το προβολάκι όπως σου έγραψα παραπάνω, είτε στο τζάμι του ή στο σώμα του και μπαίνει η υγρασία...
 

θοδωρης

Original poster
New member
Nov 16, 2011
80
0
0
37
αθηνα
αποτι ειδα καλα ειναι τωρα τι να πω βρηκα ενα προωολακι με 30 ευρο μαλλον εκει 8α καταλιξω.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Εγω δν εχω νερο αλλα εχω υγρασια!!! Το πιανει η εγγυηση? Το πηγα και για πλυσιμο κ απεκτησε καλκα υγρασια! Τι στο καλο!!
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
ρε φιλε,ειτε με ξενον ειτε με λαμπες το λαστιχακι το γυριζα και απο την αλλη μερια για να εφαρμοζει καλυτερα!σκεψου οτι η λαμπα ετσι εμπαινε δυσκολουτσικα!νομιζω απο την αρχη και με τις μαμα λαμπες ειχε λιγη υγρασια αλλα δεν εδωσα σημασια!θα το βγαλω μια απο αυτες τις μερες να του κανω ενα τσεκαρισμα!απλα δεν το χω βγαλει ακομη γιατι πρεπει να βγαλω και ο δοχειο του νερου και βαριεμαι!
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
εγω στην θεση σου θα εβγαζα ολο τον προφυλακτηρα για να κανω πιο σωστη και ευκολη δουλεια :)
κανενα ραγισματακι μπορει να εχεις απο καμια πετρουλα...
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
τελικα μετακινησα λιγο το δοχειο του νερου,εβγαλα το φαναρι και....
το ζεστανα με το πιστολακι,το ανοιξα,καθαρισα το γυαλι, καθαρισα το κατοπτρο το οποιο εχει στο κατω μερος του λιγη σκουρια αλλα δεν μπορω να κανω κατι για αυτο!
αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το προβολακι στην ενωση του(κρυσταλλο με το κυριως μερος) αλλου η παμπριζοκολλα είχε πέσει πολυ και αλλου δεν είχε σχεδον καθολου.... οπότε λογικο το βρισκω με τον καιρο να μαζευει υγρασια και να γινεται λιμνουλα! Το παραλογο βεβαια ήταν οτι μαζευε....
anyway το φτιαξα,το κόλλησα με τη sikaflex τη μαυρη και αν ξαναπαθει κατι.... σκουπιδια!
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Στα δικά μου Προβολάκια και στα δύο oπως τα κοιτάς λίγο δεξιά και λίγο αριστερά της λάμπας έχει από μέσα μεριά ένα είδος σαν ομίχλη παράξενο πράγμα και στα δύο το ίδιο πρόβλημα Οι λάμπες είναι καινούργιες
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,051
156
63
Μοντέλο
MK6
karebe said:
Στα δικά μου Προβολάκια και στα δύο oπως τα κοιτάς λίγο δεξιά και λίγο αριστερά της λάμπας έχει από μέσα μεριά ένα είδος σαν ομίχλη παράξενο πράγμα και στα δύο το ίδιο πρόβλημα Οι λάμπες είναι καινούργιες
Έλεγξε μήπως δεν είναι σταθερά τοποθετημένη η λάμπα-η βάση της λάμπας και μήπως υφίστανται εντός του προβολέα κομματάκια από τίποτε άλλο.
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Τελικά έβγαλα την λάμπα πήρα ένα μικρό Άλεν το τύλιξα με ενα μικρό  κομμάτι πανάκι το έβαλα από την τρύπα με προσοχή το ακούμπησα στο τζαμακι και διαπίστωσα πως αυτή η θαμπάδα ήταν βρωμιά το καθάρισα με προσοχή και πολύ λεπτομέρεια και έγιναν σαν καινούργια
 

karebe

New member
Dec 15, 2011
83
0
0
Επί της ευκαιρίας να πω πως τα Προβολάκια είναι valeo
 

Κεραυνός

Hero Member
Top Poster του μήνα
Jan 8, 2016
1,051
156
63
Μοντέλο
MK6
Καλώς, πολλές φορές είναι εξ αιτίας της ακαθαρσίας, γι'αυτό κατά πρώτον ας ελεγχέται η καθαριότητα.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
αν ειναι εγγυηση κυνηγηστε τους να το αλλάξουνε. Αν δεν είναι δεν αξιζει να αλλαξετε προβολάκι άμεσα,  ψεκαστε καλα με σπρευ επαφών και όποτε χαλάσει.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread