Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Δε ξέρω αν μπορώ να το βάλω κάπου αλλού ωε θέμα οπότε το έβαλα έδω.

Κάθε φορά που φουλαρω το φιέστα, γυρναω το κλειδί και ο δείκτης πάει στο μαξ. Σήμερα για πρώτη φορά, φουλαρα ενώ ο δείκτης ήταν στη μέση και όταν γυρισα το κλειδί, τότε είδα ότι ο δείκτης ήταν ένα τικ πάνω από τη μέση...οδηγώντας σε 10-15 λεπτά είδα ότι πήγε στο μαξ. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η διαφορετική συμπεριφορά. Σας έχει τύχει?
 

nsofi

New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Fiestaris said:
Δε ξέρω αν μπορώ να το βάλω κάπου αλλού ωε θέμα οπότε το έβαλα έδω.

Κάθε φορά που φουλαρω το φιέστα, γυρναω το κλειδί και ο δείκτης πάει στο μαξ. Σήμερα για πρώτη φορά, φουλαρα ενώ ο δείκτης ήταν στη μέση και όταν γυρισα το κλειδί, τότε είδα ότι ο δείκτης ήταν ένα τικ πάνω από τη μέση...οδηγώντας σε 10-15 λεπτά είδα ότι πήγε στο μαξ. Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η διαφορετική συμπεριφορά. Σας έχει τύχει?
f  Εβαλες καύσιμο με τον κινητήρα σε λειτουργία ή το κλεδί γυρισμένο στη θέση που ανάβουν όλα τα λαμπάκια;
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Υπαρχει σοβαρη υπονοια να εβαλες βενζινη νοθευμενη με τουλουολη.
Η τουλουολη ειναι ενα πολυ φθηνο καυσιμο παραγωγο της ναυθαλινης.
Αυτο εχει την ιδιοτητα να διογκωνεται -να φουσκονει .
Οταν λοιπον σου εβαλαν βενζινη ηταν καποια λιτρα στη συνεχεια που διογκωθηκε εγινε τα αναμενομενα για σενα λιτρα.
Θα την καταλαβεις αν το αυτοκινητο σου σε αποτομα πατηματα βγαζει πισω ενα ελαφρη καπνο
γριζου χρωματος.Δεν κανει ζημια στον κινητηρα απλα χαλαει τα μπουζι.
Βεβαια στις τσιτες μπορει να γινει και ζημια.
Συνηθως κανει ζημια στην τρομπα βενζινη χαμηλης πιεσης που ειναι στο ρεζερβουαρ μεσα.
 

ilias86

Hero Member
Vip Team
MK7.5
May 28, 2011
1,194
22
38
37
Γλυφάδα
Μοντέλο
MK7.5
KARBY said:
Υπαρχει σοβαρη υπονοια να εβαλες βενζινη νοθευμενη με τουλουολη.
Η τουλουολη ειναι ενα πολυ φθηνο καυσιμο παραγωγο της ναυθαλινης.
Αυτο εχει την ιδιοτητα να διογκωνεται -να φουσκονει .
Οταν λοιπον σου εβαλαν βενζινη ηταν καποια λιτρα στη συνεχεια που διογκωθηκε εγινε τα αναμενομενα για σενα λιτρα.
Θα την καταλαβεις αν το αυτοκινητο σου σε αποτομα πατηματα βγαζει πισω ενα ελαφρη καπνο
γριζου χρωματος.Δεν κανει ζημια στον κινητηρα απλα χαλαει τα μπουζι.
Βεβαια στις τσιτες μπορει να γινει και ζημια.
Συνηθως κανει ζημια στην τρομπα βενζινη χαμηλης πιεσης που ειναι στο ρεζερβουαρ μεσα.

KARBY όμως το μέλος Fiestaris έχει Diesel
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Πράγματι έχω diesel. Βασικά έβαλα σε ΜΥΡΤΕΑ, εταιρικό shell δηλαδή Vpower diesel. Έβαλα δύο φορές μάλιστα...μία πηγαίνοντας οπου δεν συνέβη αυτό και μία ερχόμενος όπου συνέβη. Μαλσιτα τσεκαρα το συγκεκριμένο πρατήριο επειδή έχω φίλο που είναι επιθεωρητής σε shell πρατήρια και μου πε να βάλω σε αυτό άφοβα.
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Το εχει κανει 2 φορες και σε εμενα, εβαλα το διαγνωστικο μου και δεν βρηκε πουθενα βλαβη. Ισως ειναι καποια ευαισθησια του φλοτερ πχ να τα διαβαζει σαν αναθυμιασεις, δεν ξερω να σου.πω την αληθεια. Δεν εχει να κανει με το καυσιμο παντως γτ και εγω σε εταιρικο ειχα βαλει και σε εκο που δουλευα και ηξερα οτι ηταν καλη η βενζινη αλλα και σε shell εταιρικο. Μπορει να φταει αυτο που ειπε το παιδι ποιο πανω δλδ το να ευθυνεται στο οτι η τρομπα λειτουργουσε εκεινη την ωρα
 

Fiestaris

Original poster
Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Ok παιδιά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα παρατηρησω και στα επόμενα γεμισματα.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Το φλοτερ στην ουσία γυρίζει κάποιο ποτενσιόμετρο και η πληροφορία που στέλνεται στον εγκέφαλο είναι ωμική αντίσταση. Δεν είναι απίθανο σε κάποιο σημείο να έκανε κακή επαφή (λόγω ακαθαρσίας ) και να έστειλε λάθος ωμικη αντίσταση και επομένως στάθμη. Μου έχει συμβεί στο παρελθόν σε άλλο αυτοκίνητο.
 

Spring.n

New member
Oct 2, 2017
69
0
0
Η προειδοποίηση για χαμηλά καύσημα αργεί να ανάψει. Ανάβει στο τέλος της ρεζερβας. Είναι φυσιολογικό αυτό ;
 

Κεραυνός

Hero Member
Jan 8, 2016
1,044
156
63
Μοντέλο
MK6
Spring.n said:
Η προειδοποίηση για χαμηλά καύσημα αργεί να ανάψει. Ανάβει στο τέλος της ρεζερβας. Είναι φυσιολογικό αυτό ;
Αυτό έγινε πολλές φορές; πρέπει νομίζω να υπολοίπονται τουλάχιστον 40-80 χλμ που δύναται να διανύσει ακόμα.
 

rallistas77

New member
Aug 23, 2016
74
3
8
6
Βόλος
Spring.n said:
Η προειδοποίηση για χαμηλά καύσημα αργεί να ανάψει. Ανάβει στο τέλος της ρεζερβας. Είναι φυσιολογικό αυτό ;
Στα 80 Km πριν το τέλος θεωρητικά ανάβει. Αυτά ανάλογα με το στυλ οδήγησης μπορεί να είναι και σημαντικά λιγότερα. Τι εννοείς?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread