Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
γενικα αυτοι με τις μπαταριες οτι ναναι ειναι εγω που παρειγγειλα μια varta b18 μου λεγαν οτι δεν ειναι συμβατη με το αμαξι μου και το ειδα στον καταλογο οτι ειναι για fiesta mk6 και ηθελε να μου πουλησει την πιο ασχετη Κινεζική  φιρμα του τελικα πηγα εγω και την αγορασα αντι να μου την φερει ο ιδιος.

Η Varta δγλαδή σε εσένα αφήνει και κενό? 207 βλέπω είναι...και είναι 44ΑΗ. Να πάω στην 61 ή όχι?
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Εμενα μπαίνει κουτι σαν πρωτης τοποθετησης. Η μπαταρία που διαλεξες κανει μια χαρα προχωρα το.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Έβαλα τελικά την Bosch S5 001 52ΑΗ 520Α(ΕΝ).  Είπα να μην πάω στην 004 για να κρατήσω ίδιες της διαστάσεις.

Από τα 43ΑΗ της μαμά μπαταρίας πήγα στα 52 οπότε αύξησα κατά 20% περίπου. Δεν νομίζω να υπήρχε λόγος για παραπάνω. Τσάμπα η ώρα που θα τη φορτίζει το δυναμό αφού δεν σκοπεύω να βάλω ηχοσυστήματα κτλ.

Το μόνο "θέμα" που είχα είναι ότι μετά την αλλαγή σταμάτησε να να δουλεύει το αυτόματο σήκωμα στο παράθυρο. Η λύση είναι (και την αφήνω εδώ για μελλοντική βοήθεια) η παρακάτω:

-Έχεις το παράθυρο τελείως κλειστό
-Κρατάς το διακόπτη πάνω για 2 sec
-Αφήνεις στιγμιαία
-Κρατάς πάλι το διακόπτη πάνω για άλλα 2 sec

Έτσι επανέρχεται το αυτόματο σήκωμα (το αυτόματο κατέβασμα δουλεύει έτσι κι αλλιώς)

(Το ίδιο κάνεις και σε περίπτωση που ναι μεν το παράθυρο κλείνει αυτόματα αλλά μόλις φτάσει πάνω κατεβαίνει από μόνο του μέχρι τα μισά.)

Αν έχεις αυτοματισμό σε όλα τα παράθυρα κάνεις το παραπάνω για κάθε παράθυρο ξεχωριστά.
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Αλλαξα μπαταρια σημερα. Το παραθυρο του οδηγου ομως δεν ανεβαινει αυτοματα. Κατεβαινει μεν αλλα δεν ανεβαινει. Εκανα και αυτο που λεεινο akiz90 αλλα δεν εγινε κατι! Καμια βοηθεια?

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1471428983[/time]
akiz90 said:
-Έχεις το παράθυρο τελείως κλειστό
-Κρατάς το διακόπτη πάνω για 2 sec
-Αφήνεις στιγμιαία
-Κρατάς πάλι το διακόπτη πάνω για άλλα 2 sec
με τη μηχανη αναμμενη ή απλα με το διακοπτη στη θεση που αναβουν τα λαμπακια?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Την επόμενη φορά αφήστε αναμμένη την μηχανή και αλλάξτε την μπαταρία για να μην χάνετε τις ρυθμίσεις
 

moican

Hero Member
Σεπτ. 13, 2010
2,642
2
0
37
Ψαχνοντας στο νετ βρηκα σε αγγλικο φορουμ το εξης. Οταν ξερυθμιζεται το αυτοματο του παραθυρου κανουμε το εξης. -Το κατεβαζουμε τελειως
-στιγμιαια αφηνουμε το κουμπι και το ξαναπαταμε για 5 δευτερολεπτα. Ετσι ρυθμιζεται το κατω.
Αντιστοιχα και για το πανω,
-ανεβαζουμε το παραθυρο
-στιγμιαια αφηνουμε το κουμπι και ξαναπαταμε(προς τα πανω) για 5 δευτερολεπτα.
Σε μενα δουλεψε!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
scorpion said:
Την επόμενη φορά αφήστε αναμμένη την μηχανή και αλλάξτε την μπαταρία για να μην χάνετε τις ρυθμίσεις

Μην ρισκάρετε καλύτερα..  Θέλει να πουλάει εγκεφάλους (είναι και πανάκριβοι)  :p  :p
 

Doffy

New member
Nov 24, 2015
72
0
0
Χαλκιδα
moican said:
Ψαχνοντας στο νετ βρηκα σε αγγλικο φορουμ το εξης. Οταν ξερυθμιζεται το αυτοματο του παραθυρου κανουμε το εξης. -Το κατεβαζουμε τελειως
-στιγμιαια αφηνουμε το κουμπι και το ξαναπαταμε για 5 δευτερολεπτα. Ετσι ρυθμιζεται το κατω.
Αντιστοιχα και για το πανω,
-ανεβαζουμε το παραθυρο
-στιγμιαια αφηνουμε το κουμπι και ξαναπαταμε(προς τα πανω) για 5 δευτερολεπτα.
Σε μενα δουλεψε!

Κι εγώ αυτό έκανα και τα ρύθμισα.
Και στο πάνω και στο κάτω.
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
moican said:
Ψαχνοντας στο νετ βρηκα σε αγγλικο φορουμ το εξης. Οταν ξερυθμιζεται το αυτοματο του παραθυρου κανουμε το εξης. -Το κατεβαζουμε τελειως
-στιγμιαια αφηνουμε το κουμπι και το ξαναπαταμε για 5 δευτερολεπτα. Ετσι ρυθμιζεται το κατω.
Αντιστοιχα και για το πανω,
-ανεβαζουμε το παραθυρο
-στιγμιαια αφηνουμε το κουμπι και ξαναπαταμε(προς τα πανω) για 5 δευτερολεπτα.
Σε μενα δουλεψε!


Εμένα το κάτω δούλευε...στο ανέβασμα είχε θέμα και έκανα αυτό που έγραψα και έστρωσε...δεν ξέρω αν σε κάποια άλλα μοντέλα αλλάξανε λίγο την τακτική αλλά όπως και να 'χει είναι παρόμοια....1600 του 2010 είναι το δικό μου.

Κάτι άλλο που μου έτυχε σήμερα...στο επαγγελματικό μου άλλαξα την μπαταρία πριν 2 μήνες με μία S3 Bosch ολοκαίνουρια. Το αμάξι δούλευε κάθε μέρα και τώρα μετά από μία βδομάδα ακινησίας λόγω διακοπών το βρήκα ψόφιο και το έβαλα μπρος με καλώδια. Είναι λογικό αυτό σε καινούρια μπαταρία ή να την πάω πίσω και να ζητήσω αλλαγή?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
akiz90 said:
Κάτι άλλο που μου έτυχε σήμερα...στο επαγγελματικό μου άλλαξα την μπαταρία πριν 2 μήνες με μία S3 Bosch ολοκαίνουρια. Το αμάξι δούλευε κάθε μέρα και τώρα μετά από μία βδομάδα ακινησίας λόγω διακοπών το βρήκα ψόφιο και το έβαλα μπρος με καλώδια. Είναι λογικό αυτό σε καινούρια μπαταρία ή να την πάω πίσω και να ζητήσω αλλαγή?
έχουν εγγύηση οι μπαταρίες τουλάχιστον ένα χρόνο....να πας να την αλλάξεις αλλά να ξέρεις ότι η s3 είναι παλιό μοντέλο...
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Η s3 παραγεται ακομη αλλα ειναι για οχηματα με χαμηλες απαιτησεις σε ρευμα.
Σε ιντερνετικο μαγαζι εχει 36ε
 

akiz90

MK7
Pro Member
Jul 15, 2014
459
7
18
33
Athens
Μοντέλο
MK7
Ένα Corsa D είναι 1300...μικρό αυτοκινητάκι είναι δεν φαντάζομαι να χρειάζεται τόσο ρεύμα...
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Η s3  002 ειναι 45Α με 400cca ειναι στην γκαμα των φτηνων προιοντων της bosch  και πλασσαρεται για οχηματα εως το '00.
Πολλοι την βαζουν αλλα ξεμενουν  στη διετια για αυτο και ακουγονται λογια οτι ειναι μαπα.
Το καλυτερο ειναι να δεις τι προτεινει ο κατασκευαστης και αναλογως να πραξεις.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Πριν καμια ωρα που γυριζα απο ταβερνα ετσι στα ξαφνικα νεκρωσε το αμαξι ευτυχως το ειχα σε κατηφορο και πηρε δεν μπορω να καταλαβω η μπαταρια ειναι καινουρια τον φλεβαρη περασμενη τελως παντων θα το ξαναδω αυριο η μπαταρια που εβαλα ειναι της εταιριας bosch εχει 2 χρονια εγγηση αμα μου πουν δεν  την αλλαζουν θα βαλω την γνησια.
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
saltofx_v said:
αν εν κινησει σου εσβησε λογικα δεν φταιει η μπαταρια...τσεκαρε το δυναμο
λαθος παρενθεση οταν γυρνουσα απο την ταβερνα μπηκα στο αμαξι να το βαλω μπροστα αλλα δεν επαιρνε και βρηκα το προβλημα απιθανο βεβαια και τρελο καηκε το φως της πλαφονιερας και επειδη τα φωτα των ποδιων παιρνουν απο κει μου την αδειασε εκατσα και ενα 6ωρο παιζει να τα ειχα ανοικτα δεν το πηρα χαμπαρι επειδη ηταν και πρωι πηρα φορτιστη μπαταριας και οκ θα εχω θεμα τωρα που φορτιστικε?
 

Astral

Member
Σεπτ. 1, 2012
143
0
0
33
Αθηνα
Οτι και να κανεις σε μια μπαταρια που ταα εχει φτυσει δεν θα ξαναγινει ιδια..θα σε αφησει σε ανυποπτο χρονο..
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, αν έχει πρόβλημα η μπαταρία θα τα ξαναφτύσει σύντομα. Αν όχι, με τη φόρτιση πιστεύω ότι θα είσαι εντάξει.
 

Addicted

New member
Feb 12, 2011
74
0
6
Μετά από ακριβώς 6 χρόνια με τη μαμά μπαταρία,προχτές πήγα να το εκκινήσω και τίποτα.
Έβαλα πάλι την εργοστασιακή,την 52άρα αυτή τη φορά,η οποία χώρεσε στο κουτί χωρίς κανένα θέμα.Μου έδωσαν και 3ετή εγγύηση..Είχα την εντύπωση ότι στις μπαταρίες έδιναν 1 ή το πολύ 2 χρόνια.Το μόνο θέμα είναι,ότι τον τελευταίο χρόνο μετακινώ το αμάξι σχετικά αραιά,καθότι πλεον πηγαινοέρχομαι δουλειά με παπί.Αν με βγάλει μια 4ετία,καλά θα είναι.115 το κόστος,έτσουξε.Ημερομηνία παραγωγής δεν προνόησα να δω,εύχομαι να αναγράφει στο πάνω μέρος της μπαταρίας. :)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread