Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
Εδω και πολυ καιρο σκεφτομαι να βαλω μπροστα θολομπαρα για να δεσει πιο πολυ το αμαξι, σε συνδιασμο
παντα με τα bilstein B8 - eibach.Αν και δεν μου αρεσουν τα στριφιλικια ουτε μπαινω με πολλα, προσανατολιζομαι
σε κατι τετοιο

http://cgi.ebay.co.uk/E-TECH-FRONT-UPPER-STRUT-BRACE-BAR-FIESTA-Mk6-ST150-/310188056062?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item4838a61dfe

Εχει βαλει κανεις να μας πει τις εμπειριες του?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Δεν χρειάζεσαι μπάρα. Το φιεστα έχει εκπληκτικό σασι. Εγώ δεν έβαλα μπάρα που χα 34 κιλά ροπής...
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Στανταρ θα κανει δουλιτσα.. Μακφερσον εχει, με τους θολους στριβει το αμαξι, αμα εχει καλο σασι δε θα δεις τοση μεγαλη διαφορα οση θα βλεπες σε καποιο κακο.. Αυτο δε σημαινει οτι δε θα βελτιωθει..

Εχθρος του καλου το καλυτερο!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Nitroking said:
Στανταρ θα κανει δουλιτσα.. Μακφερσον εχει, με τους θολους στριβει το αμαξι, αμα εχει καλο σασι δε θα δεις τοση μεγαλη διαφορα οση θα βλεπες σε καποιο κακο.. Αυτο δε σημαινει οτι δε θα βελτιωθει..

Εχθρος του καλου το καλυτερο!


Πφφφφ... περιττα έξοδα. Και άμα τρακάρεις πλάγια, παίρνουν και οι δύο θόλοι, έτσι για να χει δουλειά η καλίμπρα  ;D

Σίγουρα κάτι θα κάνει αλλα δεν χρειάζεται για την χρήση του αυτοκινήτου στο δρόμο. Δεν είναι σιβικ αβγό το φιεστα.


Περι ορέξεως βέβαια...
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Οτι να ναι.. :-\ Αυτο ειδικα με το αμα τρακαρεις απο πλαγια το ακουω απο οταν ημουν 15 χρονων! Ρε παιδια αμα τρακαρεις τοσο που παρει θολο το πετας ετσι κι αλλιως! Ισα ισα που αν ειναι για λιγο να παρει θολο θα σε προστατεψει η θολομπαρα και δε θα παρει.. Ασε που οι περισσοτερες σπανε στις αρθρωσεις και στις βιδες..

Το civic εχει διπλα ψαλιδια, δε δουλευει με θολους.. :-X :-X
Το τραγικο του τιμονι διορθωνεται με αλλα πραγματα οπως ελαφρυτερα ψαλιδια, κρεμαγιερα, σινεμπλοκ και διαφορα αλλα.. 5000Ε μονο για αναρτησοπραγματα ειχε δωσει ενας φιλος οταν φτιαχναμε το K20A civic "αυγο" του (EG παρακαλω)..

Δε χρειαζεται για τη χρηση δρομου? Γιατι? Το πιο θεαματικο εφε της θολομπαρας ειναι οτι μειωνει το χαζοσπινιαρισμα του εσωτερικου σαν να βαζεις ενα ελαχιστο μπλοκε.. Επισης διατηρει τη γεωμετρια της αναρτησης οσο το δυνατον περισσοτερο αρα βοηθαει στη φθορα των ελαστικων και αρα βελτιωνει ΠΟΛΥ την αισθηση στο τιμονι..
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
Φτερούγας! said:
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ έχω βρει ένα σετ ΟΜΡ (μπρος-πισω) και το σκέφτομαι..Πιστεύω πως θα κάνει καλή δουλειά...
ποσο το βρηκες?για πισω δε το ψηνω...για μπροστα κανα 100αρικο δε παει?
ειναι ενα μαγαζι στο ν.ψυχικο διπλα στη κατεχακη που ειναι αντιπροσωπος της ΟΜP..μηπως να περασουμε μια βολτα για μια ομαδικη??βλεπω να γλυτωνουμε πολλα
 

Nitroking

Pro Member
May 9, 2010
384
0
0
Corsa club λεγεται ο τυπος εκει νομιζω.. Πισω μη βαλετε γιατι θα γινει πιο απολυτο.. Φτιαξτο μπροστα να εχει ωραια μουτρα και ασε τον κωλο να στρεβλωνει για να χει πιο πολυ προσφυση..
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
για ομαδικη ψηνομαι και εγω.αν μαζευτουμε 5-6 ατομα το συζηταμε!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Mέσα κι εγώ για θολόμπαρα... Περνάει κανείς από Κατεχάκη να κάνει μια στάση να ρωτήσει;
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
southern said:
για ομαδικη ψηνομαι και εγω.αν μαζευτουμε 5-6 ατομα το συζηταμε!

Δεν εχει σημασία που έχει ψαλίδια το σιβίκ. Η μπαρα θόλων βελτιώνει την ακαμψία του πλαισίου.

Αλλα όταν ένα πλάισιο είναι αρκετά άκαμπτο, τότε για χρήση δρόμου δεν χρειάζεται βελτιωση.


Είμαι της ακόλουθης φιλοσοφίας:

Ποτε δεν πρεπει να δίνεις τρελά λεφτα σε ανάρτηση για αυτοκίνητο που προορίζεται για χρήση δρόμου, γιατι πολύ απλά τι να το κάνεις να στρίβεις "χωρίς αύριο" στο δρόμο? Μήπως θα κατεβάσεις το χρόνο ανάβασης της Ριτσώνας και θα στειλεις στην ΕΛΠΑ βιντεο για να σε σπονσοράρουν για το επόμενο πρωτάθλημα αναβάσεων? Το μόνο που κάνεις είναι να θετεις σε κίνδυνο την ζωή σου, την ζωη και ακεραιότητα των άλλων και την τσέπη σου.

Τωρα θα μου πεις οτι την πανάκριβη ανάρτηση την βάζεις για την ασφάλεια. Εεε αμα θέλεις ασφάλεια να μην πηγαίνεις τεζα στις στροφες...

Αμα θελεις και ασφάλεια και να στρίβεις τεζα, τότε μάλλον το πιο πιθανό είναι να σαι ο καλύτερος πελάτης των φαναρτζήδων ή και των νοσοκομείων ακόμα.
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
μπορουμε να βρουμε και πιο φθηνη πιστευω με κανα 80αρι!
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Εγω είπα την γνωμη μου αλλα απο κει και περα δεν μπορω να κάνω τίποτε άλλο απο το να σας πώ ότι ξερω για το θέμα: Υπηρχε κάποιος στην ιερα οδό που κατασκευαζε custom μπαρες κατα παραγγελία με χαμηλό κόστος.

Έιχα φτιαξει εκεί για το παλίο μου αμάξι μπαρα θόλων και μπροστινών ψαλιδιων και είχα μείνει ικανοποιημένος. Ειναι καπου εκεί που ναι και ο μαραβέλιας (autoturbo-powerlogic) ένα μεγάλο μηχανουργείο, αλλα δεν θυμαμαι περισσότερα...
 

Φτερούγας!

New member
May 11, 2010
58
0
0
33
Aγ.Παρασκευή
southern said:
μπορουμε να βρουμε και πιο φθηνη πιστευω με κανα 80αρι!
εγώ πάντως που ρώτησα σε δυο μαγαζιά τόσο μου είπαν...τώρα αμα την βρούμε φθηνότερα ακόμα καλύτερα εννοείται!!
 

dipar

New member
May 9, 2010
78
0
0
συνεχιστε τα off topic αλλου παρακαλω :p εδω οργανωνω ομαδικη 8)
κωστα και εσυ περνας και εγω..αν θελετε μπορω να παω να ρωτησω αυριο μια τιμη για ομαδικη αν οι μοντερατορες μου δινετε αυτη τη δικαιοδοσια(το λεω για να μην δημιουργηθει κανα προβλημα)
πειτε μια σοβαρα ποιοι θελουμε να δουμε ποσοι ειμαστε και για ποτε ειμαστε για αγορα

για παμε να μαζευομαστε :
southern
kostg
Φτερούγας!
scorpion
dipar
μεχρι στιγμης..
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
ρωτα για 5 ατομα τιμη και βλεπουμε στην πορεια και για τους αλλους
 

Vrachos

New member
May 21, 2010
56
0
6
Λάρισα
Όταν έβαλα στο δικό μου αυτό που πρόσεξα είναι μια αυξημένη σιγουριά μέσα στην στροφή
και αρκετά περισσότερη απόκριση σε μικροδιορθώσεις.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η πολύ σκληρή ανάρτηση που έχω, αν δηλαδή ταλαιπωρεί περισσότερο το πλαίσιο,
πάντως η διαφορά είναι αισθητή.

Η μπάρα που έβαλα είναι της Wiechers-sport από την σειρά Sportline (έχει και απλές) και ο κωδικός της είναι 167040.
Η αγορά έγινε από European-Parts.net http://www.european-parts.net/catalog/product_info.php?cPath=83_85&products_id=642
Για ακόμη μία φωτό κάντε κλίκ ΕΔΩ
Ο βασικός λόγος που επέλεξα αυτή από άλλες είναι ότι ήταν η μοναδική που έχει αυτό το δέσιμο της μπάρας με τις βάσεις.
Αν δείτε οι άλλες έχουν ένα λαμάκι, το οποίο φοβάμαι ότι θα έχει ελαστικότητα.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread