Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

ath7

Original poster
Rookie
Jul 10, 2011
32
0
0
Λοιπον παιδια να σας πω τι σκεφτομαι να μου πειτε την γνωμη σας

Εδω και παααααρα πολυ καιρο ψαχνω για αμαξι!!
θελω να ειναι 1600cc διπορτο και δινω max 6000 αν ειναι τελειο για τα δικα μου θελω!!!

κανω σχετικα συχνα ταξιδια αλλα και καθημερινα γαι την δουλεια βγαινω σε εθνικη..

Ειχα καταληξει στο 206 gti.Επειδη εχω δει απο κοντα 8 αυτοκινητα μονο ενα αξιζε αλλα και παλι τζιφος.
ετσι κοιταω και για το fiestaki..
ξερω οτι το fiesta ειναι ποιο αργο.
δεν με νοιαζουν οι ευθειες μου αρεσουν οι στροφες!! το fiesta ειναι ποιο τρενο σε σχεση με το 206 αλλα το δευτερο ειναι ποιο παιχνιδιαρικο
+ το 206 εχει φτηνα σερβις για το φιεστα δεν ξερω
η καταναλωση του 206 ειναι στα 7-8 εντος και 5,5-6 εκτος.βλεπω απο αυτα που εχετε γραψει οτι και το φιεστα στα ιδια παιζει κατι που δεν ειναι τοσο καλο λογο του οτι ειναι ποιο αργο.περιμενα ποιο λιγη καταναλωση.

τελος εχω ενα corsa B 1,2 8v και το κακομοιρο δεν πινει τιποτα!! 6 εντος και 4,5 εκτος αν πηγαινω χαλαρα μα πολυ χαλαρα ..


Παρακαλω τα φωτα σας...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προσωπικά δε θα σου γράψω "πάρε τo fiesta" γιατί αυτά που ζητάς (εκτός από την οδική συμπεριφορά) δε θα τα βρεις σε αυτό.

ΚΑΤΑ:
1. MK6 S 1.6 και 6000 ευρώ, λίγο δύσκολο... Συνήθως πάνω από 6000-7000 θα τα βρεις.
2. Σε ταξίδια και στις ευθείες θα σε απογοητεύσει το fiesta. Έχει κοντό κιβώτιο. 4000 στροφές και περίπου 110-120 χιλιόμετρα. Στις στροφές όμως παίρνει το αίμα του πίσω.
3. Πρέπει να επενδύσεις σε βελτίωση πρώτου σταδίου, για να δεις 120 άλογα στο 1.6, κάτι που ο ανταγωνισμός προσφέρει ήδη (και παραπάνω θα έλεγα).
ΥΠΕΡ:
1. Η κατανάλωση είναι αυτή που σου έγραψα και στο σχετικό θέμα αν το πόδι σου το ελέγχεις στο πάτημα του γκαζιού. Το 1.4 και το 1.6 καταναλώνουν περίπου το ίδιο.
2. Λόγω κοντού κιβωτίου και πολύ καλού ηλεκτρόγκαζου είναι αρκετά "σπιρτόζικο" στην πόλη.
3. Έχει πολύ, μα πολύ φθηνά service (εκτός αντιπροσωπίας βέβαια).
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
2 διόρθώσεις:
@ath7: Το fiesta S είναι το πιο παιχνιδιάρικο μικρό hatchback που έχει υπάρξει από την εποχή του 106 Rallye. Η Ford έβαλε όλη της τη μαεστρία όταν εξέλισε την ανάρτηση του... Γυρνάει με τη σκέψη και πλασάρεται για την πλάκα... Πιο παιχνιδιάρικο, πιο ευχάριστο και πιο ουδέτερο από το 206.

@kostg: Εννοείται ότι υπάρχουν fiesta S 1.6 και με 6000€. Πρίν από 1 μήνα είχα δει και με 5,500€ αλλά μάλλον πουλήθηκε. Και έτσι που πάνε τα πράγματα στην Ελλάδα θα αρχίσουν να υπάρχουν και περισσότερα σε λίγο καιρό.
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1615985/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1470459/

Και με μετρητά/κουβέντα θα πέσουν ακόμα λίγο πιστέυω.

(Τώρα που το σκέφτομαι πωλείται ακόμα ένα κόκκινο 1.6 στα 5500€ κοντά στο σπίτι μου  :D )
 

ath7

Original poster
Rookie
Jul 10, 2011
32
0
0
kostg said:
πΚΑΤΑ:Έχει κοντό κιβώτιο. 4000 στροφές και περίπου 110-120 χιλιόμετρα.
Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι????? οχι ρε φιλε.με ξενερωσες ασχημα τωρα :( :( :(
σιγουρα ειναι για το 16αρι??? 4000 στροφες για τα 120 εχω δει σε agila A 1,2 και σε civic 1,4
να σου δοσω να καταλαβεις το δικο μου με 5η
1800-80
2300-100
2750-120
3200-130
κοντερισια παντα τα μετρησα σημερα εχω και φοτος :p το μονο προβλημα ειναι οτι θελει μια βδομαδα να τα πιασει και αν σε κοψουν αντε παλι απο την αρχη

Κωστη δεν το ηξερα αυτο ειναι ενα παρα πολυ καλο +
το ασημενιο εχω μπανησει :)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1470459/

Αυτό ΔΕΝ είναι S. Δείτε πίσω προφυλακτήρα και πόσο ψηλό είναι. Πιο παλιά είχε και άλλες φωτογραφίες από το εσωτερικό του και το ξεχώριζες καλύτερα. Μάλλον κακο-επισκευασμένο από στούκα είναι...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1615985/

Γι' αυτό εγκρίνω, φαίνεται να είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, μικροχτυπηματάκια έχει και λείπει η πίσω γρύλια...

ath7 said:
Τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι????? οχι ρε φιλε.με ξενερωσες ασχημα τωρα :( :( :(
σιγουρα ειναι για το 16αρι??? 4000 στροφες για τα 120 εχω δει σε agila A 1,2 και σε civic 1,4

Το 14άρι S έχει 4000 -> 140χλμ +, τo 16άρι S έχει 120 με το ζόρι, ας επιβεβαιώσουν όσοι το έχουν...
 

lookmimis

Member
May 13, 2010
216
0
0
52
αθηνα
fiesta 1,6s
υπερ
-ομοιογενης οδικη συμπεριφορα
-αισθηση τιμονιου
κατα
-κινητηρας
-ανεση στο ταξιδι
peugeot
-σπορτιβ οδικη συμπεριφορα
κατα
-αισθηση και κλιμακωση κιβωτιου
-εργονομια
                                              επιδοσεις

                    fiesta                        -                peugeot
0-60                4,8                                              4,3
0-100                10,7                        -                    9,4
0-160                33,2                      -                    30,7
επιταχυνση εν κινηση με 3η
30-50                  3,5                        -                    4
50-80                  5,1                        -                    5,5
80-110                6                          -                    5,9
επιταχυνση εν κινηση με 4η
40-60                  4,4                      -                    5,6 
80-110                6,8                      -                      8,4
120-140                7                          -                      7
επιταχυνση εν κινηση με 5η
50-70                    6,1                      -                      7,1
80-110                  9,5                      -                      11,5
120-140                  8,6                      -                      10,3
πηγη 4τροχοι τευχος 420 σεπτεμβριος 2005 
 

ath7

Original poster
Rookie
Jul 10, 2011
32
0
0
ευχαριστω για τις πληροφοριες  ok234 ok234

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1615985/
οσο για αυτο πηγα σημερα και το ειδα!!! δεν εχει φαει στουκα μηχανικα φαινεται αριστο ΑΛΛΑ πισω λειπει η γρυλια οπως ειπες εχει ακουμπημα μικρο που πιανει πορτπαγκαζ προφυλακτηρα φτερο πισω αριστερα το φρυδι του φτερου εχει λακουβες μπροστα δεξια γρατζουνιες προφυλακτηρα αλλα αυτο που με χαλασε απιστευτα λειπει ο μεσαιος καθρευτης ο λεβιες ειναι χιλιοδαγκομενος οπως και το χειροφρενο!!! το γιατι?? ο τυπος βαζει το σκυλακι του μεσα!!!ειναι παρα πολυ μικρο πως ειναι το τσιουαουα καμια σχεση... :D :D ενα μικρο πονυ αγιου βερναρδου  :'( :'( :'( :'(
παραδοξος το σαλονι ειναι αθικτο ::) ::)
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Ειχα 106 ραλλι και έχω 1.6 μκ6 και έχω οδηγησει πολλες φορες το 206 1600.

Απο αξιοπιστια είναι το ίδιο πράγμα. Το 206 έχει ακριβότερα ανταλλακτικά.

Απο οδικη συμπεριφορα είναι και τα δυο καλα, το 206 είναι πιο απόλυτο (θελει καλα χέρια αμα φύγει), το φιεστα είναι πιο προβλέψιμο κια φιλικο και κουμανταρεται ευκολοτερα στο όριο.

Απο κινητήρα είναι ελαφρως καλύτερο το 206, ενω και τα δύο έχουν μεγαλα περιθωρια βελτιωσης με το 206 να έχει πιο δοκιμασμενες λύσεις (έχουμε δει ατμοσφαιρικο 206 ακόμα και 215 αλογα, με μηχανικα ωστήρια).

Τα φρενα του 206 είναι καλύτερα, αλλα ο λεβιες του πραγματικά είναι σαν να ανακατεβεις την σούπα, δεν έχει καμία σχεση με τον άψογο επιλογεα του φιεστα.

Οποιο και να παρεις, η επιλογη μου σε σταδιο βελτίωσης για τα δύο είναι

Για το φιεστα: Πολλαπλη πουμα 1.7, εκκεντροφοροι piper focbp285, πλάνισμα 1 δεκατο την κεφαλή, χταπόδι φοκους 1 1.6, εξατμιση 55 χλστ με ελευθερο καταλύτη και ένα καζάνι, προγραμμα στην Κ-tech (περιπου 150 άλογα)

Για το 206: Εκκεντροφοροι, χταπόδι απο 106 rallye 16V, πολλαπλή εισαγωγης απο C2 VTS, εξατμιση 55mm, πλάνισμα κεφαλης 1 δεκατο ή βγάλσιμο του μεσαιου φύλλου απο την τρίφυλλη φλάντζα κεφαλής, πρόγραμμα (περίπου 155 άλογα)
 

southern

Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
α ρε αλεξ δεν παιζεσαι με τιποτα.... :D  :D  :D  μαρεσει που του λες του παιδιου και πως να  πασπατεψει το καθε μοτερ διαφορετικα!!


respect man   punk worthy
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
proedros said:
α ρε αλεξ δεν παιζεσαι με τιποτα.... :D  :D  :D  μαρεσει που του λες του παιδιου και πως να  πασπατεψει το καθε μοτερ διαφορετικα!!


respect man  punk worthy


αφου τα χα και τα δυο!!! πως να μην έχω καταλήξει στο best value for money?
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Proedre, τα αυτοκίνητα δεν τα πασπατεύουμε, τα βελτιώνουμε. Άλλα πράγματα πασπατεύουμε  offtopics
 

ath7

Original poster
Rookie
Jul 10, 2011
32
0
0
Respect αλλα δεν εχω κατα νου να βαλω το παραμικρο εξτρα στο μοτερ!!! εστο για αρχη!!!αυτο που με ενδιαφερει ειναι να στριβει οπως ειναι ;D ;D
+ για το 206 μπεκερα απο RC χταποδι τον καταλυτη απο κατω και μεχρι πισω ανοξειδοτο ok234

η αληθεια ειναι οτι εμφανησιακα μου αρεσει ποιο πολυ το S αλλα εχω ξενερωσει αφανταστα με την καταναλωση!!!
βεβαια δεν ειχα κανει κατι αντοιστιχο για το 206 και σημερα εμαθα οτι θελει 3500 rpm για τα 110  :'( :'(
επειδη κανω ταξιδια ποιο πολυ αθηνα-πατρα με το corsa εχω 5 στα 100 αρα 20 λιτρα πηγενε-ελα!!!το κακο ειναι οτι παει 160 τελικιασμενο σε καμια κατηφορα και αν με κοψουν γαματα!!! δυστιχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα αλλα με το 1,60φευγα και ποιος ξερει για τους επομενους μηνες ειναι βασικο :'(

κατι αλλο!!! crouise control μπαινει???εχει κανενας?ξερουμε τιμη?
 

ath7

Original poster
Rookie
Jul 10, 2011
32
0
0
στο peugeot μπαινει για το mk6 δεν ξερω εγω tease tease
 

mpokwsths

Member
May 20, 2010
202
0
0
turbomaniac said:
Απο οδικη συμπεριφορα είναι και τα δυο καλα, το 206 είναι πιο απόλυτο (θελει καλα χέρια αμα φύγει), το φιεστα είναι πιο προβλέψιμο κια φιλικο και κουμανταρεται ευκολοτερα στο όριο.
Όσον αφορά την οδική συμπεριφορά/κράτημα μιλάς συγκεκριμένα για το S ή γενικότερα για το Fiesta mk6?
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
ath7 said:
Respect αλλα δεν εχω κατα νου να βαλω το παραμικρο εξτρα στο μοτερ!!! εστο για αρχη!!!αυτο που με ενδιαφερει ειναι να στριβει οπως ειναι ;D ;D
+ για το 206 μπεκερα απο RC χταποδι τον καταλυτη απο κατω και μεχρι πισω ανοξειδοτο ok234

η αληθεια ειναι οτι εμφανησιακα μου αρεσει ποιο πολυ το S αλλα εχω ξενερωσει αφανταστα με την καταναλωση!!!
βεβαια δεν ειχα κανει κατι αντοιστιχο για το 206 και σημερα εμαθα οτι θελει 3500 rpm για τα 110  :'( :'(
επειδη κανω ταξιδια ποιο πολυ αθηνα-πατρα με το corsa εχω 5 στα 100 αρα 20 λιτρα πηγενε-ελα!!!το κακο ειναι οτι παει 160 τελικιασμενο σε καμια κατηφορα και αν με κοψουν γαματα!!! δυστιχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα αλλα με το 1,60φευγα και ποιος ξερει για τους επομενους μηνες ειναι βασικο :'(

κατι αλλο!!! crouise control μπαινει???εχει κανενας?ξερουμε τιμη?

σχεδον τα ίδια καινε, ελαφρως λιγοτερο πρεπει να καιει το 206 γιατι είναι λίγο πιο ελαφρύ. Κανενα απο τα δυο δεν είχε ποτε cruise control. Δεν κερδιζεις απολύτως τίποτα αμα αλλαξεις μπεκιερα και δεν ξερω αν ταιριαζει το χταποδι απο το 206RC στο 206 1600, πρεπει να πας σε μια αντιπροσωπεια και να ζητησεις δυο φλαντζες για να το δεις αυτο.

Για εμενα να παρεις αυτο που θα βρεις σε καλύτερη κατασταση και θα είναι πιο φτηνό.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
ath7 said:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1615985/
οσο για αυτο πηγα σημερα και το ειδα!!! δεν εχει φαει στουκα μηχανικα φαινεται αριστο ΑΛΛΑ πισω λειπει η γρυλια οπως ειπες εχει ακουμπημα μικρο που πιανει πορτπαγκαζ προφυλακτηρα φτερο πισω αριστερα το φρυδι του φτερου εχει λακουβες μπροστα δεξια γρατζουνιες προφυλακτηρα αλλα αυτο που με χαλασε απιστευτα λειπει ο μεσαιος καθρευτης ο λεβιες ειναι χιλιοδαγκομενος οπως και το χειροφρενο!!! το γιατι?? ο τυπος βαζει το σκυλακι του μεσα!!!ειναι παρα πολυ μικρο πως ειναι το τσιουαουα καμια σχεση... :D :D ενα μικρο πονυ αγιου βερναρδου  :'( :'( :'( :'(
παραδοξος το σαλονι ειναι αθικτο ::) ::)

Χαχαχαααα  lol  Κόψ'τους ένα 500άρικο για τις επισκευές και χτύπα το. Α, υπόψην, τα fiesta αυτά από το εργοστάσιο είναι 100hp και όχι 105 που γράφει η αγγελία.
 

ath7

Original poster
Rookie
Jul 10, 2011
32
0
0
turbomaniac said:
Δεν κερδιζεις απολύτως τίποτα αμα αλλαξεις μπεκιερα και δεν ξερω αν ταιριαζει το χταποδι απο το 206RC στο 206 1600
Για την μπεκιερα την βαζουνε αν και δεν ξερω τι κερδιζουν!!!οχι το χταποδι του RC χταποδι για να ερθει ο καταλυτης απο κατω
turbomaniac said:
Για εμενα να παρεις αυτο που θα βρεις σε καλύτερη κατασταση και θα είναι πιο φτηνό.
Αυτο εχω αποφασησει!!!οποιο βρω σε καλυτερη κατασταση ;) ;)

kostg said:
Α, υπόψην, τα fiesta αυτά από το εργοστάσιο είναι 100hp και όχι 105 που γράφει η αγγελία.
εε καλα για 5 αλογα :p
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
mpokwsths said:
Όσον αφορά την οδική συμπεριφορά/κράτημα μιλάς συγκεκριμένα για το S ή γενικότερα για το Fiesta mk6?

για το μκ6 γενικα. Ενταξει το S νομίζω είναι ακόμα πιο σκληρό
ath7 said:
το χταποδι του RC χταποδι για να ερθει ο καταλυτης απο κατω

Αυτο κανεις και με το χταποδι απο το 106 ραλι/gti 16V. Και σίγουρα θα βρεις πολύ φτηνότερο μεταχείρω και ευκολότερα, παρα απο RC που ναι πολυ πιο σπάνιο αμάξι
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread