Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

t0my

Original poster
Rookie
Oct 21, 2013
11
0
1
Καλημέρα στο Forum. Γράφω εδώ γιατί το θεωρώ βλάβη - πρόβλημα, αλλά αν οι admin θεωρούν ότι ανήκει αλλού ας κάνουν ότι πρέπει.

Χθες , μου έπεσαν τα κλειδιά του σπιτιού στο κενό που υπάρχει μεταξύ του χειρόφρενου και του τεμπέλη. Χάθηκαν μέσα στο μαυρο σκοτάδι, στα τάρταρα του Fiesta. Προσπαθούσα για περίπου μισή ώρα μήπως και τα ψαρέψω με τα δάχτυλα ή με ένα κατσαβίδι αλλά τίποτα. Τελικά κατέληξα μία ή ώρα το βράδυ, να ξεβιδώνω τις δύο torx βίδες στο πίσω (πλάγια) μέρος του τεμπέλη. Να ανασηκώνω με δυσκολία την κονσόλα και να τα τραβήξω έξω.
Το έχετε αντιμετωπίσει και εσείς αυτό; Μήπως υπάρχει κάποια λύση, εννοώ κάποιο εξάρτημα που έβγαλε η Ford για αυτό; Με μια σύντομη αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι. Επίσης ήθελα να ρωτήσω, υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως ξεμοντάρουμε την κεντρική κονσόλα και τον τεμπέλη;

Σας ευχαριστώ και πραγματικά σας εύχομαι να μην σας συμβεί.
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
Ακριβώς το ίδιο έχω πάθει και εγώ με το remote του garage, και αφού δεν μπορούσα να το πιάσω με μαγνήτη, έκανα αυτό που λες: έλυσα τις βάσεις της κεντρικής κονσόλας και την σήκωσα ολόκληρη.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Είναι γνωστό πρόβλημα στα mk7 facelift με εργοστασιακό τεμπέλη. Υπάρχουν πολλά videos στο youtube με howtos.
 

t0my

Original poster
Rookie
Oct 21, 2013
11
0
1
Θα το ψάξω περισσότερο το βράδυ από το σπίτι. Με γρήγορη αναζήτηση πάντως δεν βρήκα κάτι καλό, που να δείχνει τι ακριβώς κάνεις για να βγει το τεμπέλης και όλη η κονσόλα. Ευχαριστώ πάντως.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Εγώ πάντως που έχασα ένα δίευρο εκεί μέσα, δεν το βρήκα ποτέ. Τι κονσόλα σήκωσα, τι με το χέρι ψαχούλευα. Τίποτα. Δώρο στον νέο ιδιοκτήτη...
 

t0my

Original poster
Rookie
Oct 21, 2013
11
0
1
Η κονσόλα για να βγει θέλει να ξεβιδώσεις τις δύο torx και μετά μόνο τράβηγμα ή έχει και αλλού βίδες; Μήπως πρέπει να έχω βγάλει πρώτα άλλα μέρη της;
 

nexus

Vip Team
Pro Member
Jul 2, 2013
550
12
18
Αθήνα
Για να βγάλεις όλη την κεντρική κονσόλα μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ:

https://youtu.be/nCe_GJLI0rE

Επίσης μπορείς να αφαιρέσεις μόνο το κομμάτι του τεμπέλη όπως δείχνει εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=UmoE4BOv4Js

Λογικά θα έχεις πρόσβαση στο αντικείμενο που έχει πέσει.
 

t0my

Original poster
Rookie
Oct 21, 2013
11
0
1
Ευχαριστώ πολύ για τα βίντεο είναι πολύ κατατοπιστικά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread