Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
Εγώ που θέλω να κοντύνω όλες τις σχέσεις τι προτείνετε δηλαδή να κάνω? :/
Δεν το πολύ κατάλαβα.....από το 1,25-1,6 είναι πιο κοντή μόνο η 5η η όλες οι σχέσεις? :/
Γιατί όταν δούλευα στη ford και τα έβγαζα δοκιμή δεν καταλάβαινα και καμιά διαφορά στις σχέσεις.... :/
Άμα είναι πιο κοντό θα κουμπώσω το σασμάν όπως είναι....σιγά να μην κάτσω να αλλάξω κορώνα-πηνίο ή γρανάζια....(δεν θέλω να μπλέξω με πλανήτες-κομπλαδόρους και τα σχετικά.....) :p
 

Simeonidhs RT

Member
Oct 7, 2010
258
0
0
Thessalonikh
kostg said:
1.6 S Γιώργο, το 1.6 το απλό έχει το σασμάν του 1.4 απ' όσο γνωρίζω...
Δηλαδή το 1,6 το S είναι πιο κοντό γενικά η μόνο η 5η.. :)
Το διευκρινίζω γιατί το έχω στα υπόψιν μου να το βάλω εάν είναι πιο κοντό γενικά....άμα είναι μόνο η 5η...δεν μου κάνει.... :/
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Προχθές που χάζευα λίγο στο site της mountune, ανακάλυψα το εξής:

http://www.mountunestore.com/Product/Billet--Short-Shift--arm

Γράφει ότι μειώνει τη διαδρομή του λεβιέ ταχυτήτων (short shift) κατά 20% και ταιριάζει σε όλα τα fiesta με το 5-speed IB5 gearbox (mk6, mk7, mk6 ST). Tοποθετείται πάνω στο σασμάν, εκεί που κουμπώνουν οι ντίζες και ουσιαστικά αντικαθιστά το εργοστασιακό κομμάτι του κιβωτίου.

Τι λέτε; Αξίζει; Τι πλεονεκτήματα-μειονεκτήματα μπορεί να έχει (πέραν από το άδειασμα της τσέπης μας);
 

lefteris

Pro Member
Oct 15, 2011
406
0
0
41
Αθήνα
Αλλάζει κατα πολύ (προς το καλύτερο) την αίσθηση στο κούμπωμα,ειδικά αν πετάξεις πάνω και έναν "βαρύ" λεβιέ,κατα προτίμηση Blox ή Skunk2.Αν έχεις και arm rest-τεμπέλη...ακόμα καλύτερα.

Θέλοντας όμως να γίνω όσο ποιο αντικειμενικός γίνεται και έχοντας εμπειρία απο το προηγούμενο αμάξι που είχα βάλει,η ουσιαστική διαφορά έγκειται στο οτι πλέον θα πετάς σχέσεις με ένα απλό σπάσιμο του καρπού,με μεγαλύτερη σιγουριά στις γρήγορες αλλαγές (οτι δέν θα κλωτσήσει).Και όλα αυτά χωρίς κάν να κουνήσεις το χέρι σου απο τον τεμπέλη (αν υπάρχει).Ειδικά σε περιπτώσεις με χοντρή κίνηση στον δρόμο με βόλεψε πάρα πολύ...
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Εμένα τα link δεν του τα ανοίγει :'( :'(
Aλλά από πιο παλιές κουβέντες που έχουμε κάνει είναι ακριβό
Για σένα Κώστα πιστεύω ότι δεν αξίζει γιατί δεν είσαι από αυτούς που το κυνηγάς το αμάξι σε τακτά χρονικά διαστήματα και αυτή είναι η πιο σωστή χρήση αυτού του προϊόντους ;)
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν κυνηγάω τις κόντρες (προφανώς αυτό εννοείς), είμαι καλό παιδί  redface  αλλά θα ήθελα να καλυτερέψω την αίσθηση του λεβιέ και του κιβωτίου γενικότερα με αυτό τον τρόπο. Αν και κατά τη γνώμη μου το fiesta έχει μακράν καλύτερο κιβώτιο ταχυτήτων από οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο έχω οδηγήσει (ακόμα και από mercedes c class πολλαπλάσιας αξίας αγοράς).
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
γνωριζει καποιος η που θα βρω τις τελικες σχεσεις μεταδοσης του
fiesta 1,4s-1,4
1,6s-1,6
1,25
και τις διαφορες με του fusion 1,4-1,6 που λογικα ταιρειαζουν μιας και εχουν το ιδιο πλαισιο και μηχανικα μερη.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Κάπου εδώ μέσα υπάρχουν κάτι πίνακες σε κάτι παλιότερα θέματα που έχουμε αναφέρει. Ίσως ο Μπάμπης που έχει μνήμη ελέφαντα μπορεί να θυμάται που είναι και να σου τα παραθέσει. giggle

Το θέμα είναι ότι δεν θα βρες αναλυτικά (ανά μοντέλο όπως τα έθεσες) τις διαφορές που ζητάς.
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Αχαχαχαχ είσαι απίστευτος…. ταχύτατος ομολογώ σαν τον μελλοντικό σου κουραμπιεδακι giggle
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread