Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Τους χαιρετισμούς μου σε όλους. Εχει κάποιος παρατηρήσει έναν θόρυβο μεταξύ 2.500 και 2.900 στροφών; το κάνει με την 1η τη 2η και 3η ταχύτητα, σε επιτάχυνση αλλά και σταματημένο εάν πατήσω το γκάζι σε αυτό το εύρος στροφών. είναι ανεπαίσθητος και ακούγεται μόνο με κλειστά παράθυρα αλλά δεν τον είχα ξανακούσει. το αυτοκίνητο έχει 5.500 χλμ.
 

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
mk1 Stelios said:
συνηθως απο τα προστατευτικα θερμοκρασιας(κατι αλουμινενια ) της εξατμισης συντονιζουν και περναν τον ηχο στην καμπινα
Σε ευχαριστώ πολύ.  Μακαρι να είναι αυτό γιατί πάντα στο χειρότερο  πάει το μυαλό
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Πράγματι είναι τα αλουμινενια προστατευτικά γύρω από την εξάτμιση. Το κάνει και σε μένα . Στο πρώτο service θα τους πω να το κοιτάξουν γιατί κάποιο τμήμα του αλουμινίου θέλει λίγο στράβωμα , σφίξιμο κτλ.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #6
Ερωτηση: εαν την αφαιρεσουμε τελειως αυτη την αλουμινενια προστασια τι συνεπειες θα εχουμε;
ειτε μιλαμε για τουρμπακι που ειναι ο ecoboost ειτε σε ατμοσφαιρα!!
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα γιατί αυτό μειώνει σημαντικά την θερμότητα που εκπέμπεται από την εξάτμιση προς το κάτω μέρος του αμαξώματος και ειδικά στο πίσω μέρος προς το ρεζερβουάρ.
 
nos7 said:
Ερωτηση: εαν την αφαιρεσουμε τελειως αυτη την αλουμινενια προστασια τι συνεπειες θα εχουμε;
ειτε μιλαμε για τουρμπακι που ειναι ο ecoboost ειτε σε ατμοσφαιρα!!
τον χειμώνα μια χαρα ειναι αν το βγαλεις, το καλοκαίρι δεν θα αποδίσει το aircondition.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #9
Γιατι;αποδιδει τωρα ;; :D εμεις Στελιο εχουμε και κατω απο το σασι...τουλαχιστον αφαιρουμε απο κατω απο το σασι μονο!!
 

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Τις έσφιξα αυτές τις βίδες αλλά και πάλι τον ακούω τον θόρυβο. Δεν το πήγα στο συνεργείο αλλά έχω αρχίσει να πιστεύω για κάποιο ρουλεμάν στην τουρμπίνα
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Εννοείς όλες τις βίδες που είναι κάτω από το αμάξωμα και κρατάνε την προστατευτική λαμαρίνα σε όλο το μήκος της εξάτμισης ; Αν δεν ανέβασες το αυτοκίνητο σε ράμπα θα ήταν δύσκολο. Το καλίτερο θα ήταν να έβαζες κάποιον να μαρσάρει γιά να εντοπίσεις σε ποιό σημείο συντονίζει. Γιά ρουλεμάν στην τουρμπίνα το βλέπω απίθανο.
 

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
ευχαριστώ πολύ. Το έκανα αυτό και χτύπαγε στο μπροστινό μέρος της εξάτμισης που ακούμπαγε το μέταλλο με ένα σκληρό πλαστικό προστατευτικό κάλυμμα.
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
καλησπέρα και από εμενα, τελευταία και εγώ ακούω κάποιον θόρυβο στο πίσω μέρος του αυτοκινητου όταν ξεκινάω , δηλαδή με το που βάλω 2η η 3η ταχύτητα και συνεχησω σταματάει.αλλα κάθε φορα που θα σταματήσω και θα προχωράω με χαμηλή ταχύτητα έως 10-15 km το ακούω σαν να ακούγεται ένα τακ τακ στο πίσω μέρος του αυτοκινητου. καμια ιδέα?
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Τα ίδια συμπτώματα έχω και εγώ. Σε λίγες μέρες θα πάω γιά service και θα το κοιτάξω. Σε μένα το κάνει μόνο όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο.
 

aleks

Member
Apr 20, 2013
197
3
18
2020
σαν να τριζει ελατηριο ειναι αλα δν νομιζω να ειναι απο τα αμορτισερ.
 

graf

Member
Mar 24, 2012
115
0
0
στο δικο μου κανει ενα θορυβο στο τιμονι γυρω απο τη θεση της ευθειας.ακουγεται  ψηλα κατω ακριβως απο το βολαν.το επα στο σερβις και θελουν μια μερα ολοκληρη να το τσεκαρουν.ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο.μονο 11.500χιλ. εχει.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Eγώ αντιθέντως πιστεύω ότι είναι από τα αμορτισερ. Δεν το έψαξα περαιτέρω γιατί αν ισχύουν οι φόβοι μου , στο service θα προσπαθήσω να μου τα αλλάξουν.
 

nsofi

Original poster
New member
Aug 14, 2014
66
0
6
Τελικά δεν ήταν αυτό που δημιουργούσε το πρόβλημα. Πήγα στο συνεργείο έσφιξαν τις βίδες, έλεγξαν κατά μήκος όλη την εξάτμιση και το μεταλλικό προστατευτικό αλλά πάλι κάνει αυτό το θόρυβο στην επιτάχυνση μετά τις 2.500 στροφές και μέχρι περίπου τις 2.900 με 3.000. Ο Θεός βοηθός.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread