Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

John_V

Original poster
Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Καλησπέρα!!
Θέλω να κάνω μια ερώτηση για τους παρατηρητικούς.
Όταν βρέξει ή πλύνω το αυτοκίνητο, ανοίγοντας μετά το καπό απο την δεξιά πλευρά (όπως κοιτάμε τον κινητήρα) ανεβαίνει το σωληνάκι για τα πιτσιλιστήρια, κυλάει νερό το οποίο καταλήγει επάνω στο κουτί των ρελέ δίπλα στην μπαταρία και γεμίζει η πάνω βίδα του αμορτισέρ στο θόλο.
Μήπως έχει δεί κανείς αν συμβαίνει απο κατασκευής... ή κάτι δεν είναι σωστά εμένα τοποθετημένο?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Και εγώ το έχω παρατηρήσει.Δεν κάνω κάτι το ιδιαίτερο με την βροχή.Όταν το πλένω μόνος μου το φυσάω και τέλος
 

John_V

Original poster
Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Θα σου ήταν έυκολο φίλε Κώστα, κάποια στιγμή να βγάλεις μια φωτογραφία τοπικά, να δούμε?
Ισως κάτι φταίει με την εφαρμογή του μονωτικού.
Εσύ έχεις το ΜΚ7 που φαίνεται στην φωτο, ή ΜΚ6? Μπορεί να έχει διαφορά.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Έχω και mk6 s. Μπορείς να δεις στο προφίλ μου..
Εκεί που είναι το πλαστικό (νεροχύτης) που είναι και οι υαλοκαθαριστήρες, έχει ένα λάστιχο που πιάνει από τη μία πλευρά (δεξιά) μέχρι την άλλη (αριστερά) και ακουμπάει το καπό μόλις κλείσει. Αυτό μονώνει και δεν περνάνε τα νερά όταν βρέχει. Εσένα το έχει; 
Θα βγάλω και φωτογραφία αν είναι.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
αυτο τουλαχιστον στο δικο μου ειναι οριακο το μηκος του και ισα που φτανει απο ακρη σε ακρη
 

John_V

Original poster
Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Ναι το έχει και εμένα το λάστιχο. Είναι όντως οριακό και μένει στις άκρες γύρω στους τρείς με τέσσερις πόντους κενό.
 

John_V

Original poster
Member
Apr 25, 2016
114
0
16
43
Ηράκλειο
Σε ευχαριστώ πολύ!! Τις περίμενα.
Ακριβώς έτσι είναι και εμένα. Στην φωτογραφία που φαίνεται η μπαταρία, απο τη μεριά του οδηγού, βλέπω στο λάστιχο το ίδιο σημάδι που έχει και μένα απο το σωληνάκι των υαλοκαθαριστήρων, που σημαίνει οτι δεν φταίει αυτο που υποπτευόμουν.
 

yiannis

Rookie
May 9, 2014
14
0
1
38
κανε εναν ελεγχο στα πητσιλιστηρια αν κουνιουντε.αν κουνιουντε παει να πει πως το νερο κυλαει πανω στο καπο και περναει κατω απο αυτα κ μπενει στον χωρο της μηχανης...
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread