Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

johngoun

Original poster
Newbie
Oct 14, 2016
6
0
1
Γεια σας εχω ενα fiesta 1.4 mk6 με 185000 χλμ εδω και 1 μηνα μου αναβει λαμπακι check. Το σφαλμα ειναι p0171 απο τον map sensor που ειναι κατω απο την πεταλουδα του γκαζιου. Ο σενσορας ειναι μες το λαδι. Σβηνω την βλαβη , τον καθαριζω η οχι απο τα λαδια σε 200χλμ θα αναψει το check. Το λαδι προερχεται απο τις αναθυνιασεις του καρτερ που πεφτουν διπλα απο τον σενσορα. Η σταθμη λαδιου ειναι στην μεση.Τι γινεται;
Ευχαριστω.
 

KARBY

Pro Member
Feb 12, 2015
318
3
18
Φιλε μπορουν να συμβαινουν δυο πραγματα.
Η λαδιλα στον maf μπορει να προερχεται απο λαθος φιλτρο αερος που μπορει να εβαλες στο
φιλτροκουτι σου και καλα οτι ειναι ποιο ελευθερο.
Αν δεν συμβαινει αυτο τοτε ,οι αναθυμιασεις που πεφτουν παντα στην εισαγωγη ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΟΛΛΕς.Αρα το αμαξι σου εχει αναθυμιασεις.
Αν λοιπον συμαβαινει αυτο,τοτε το μοτερ σου ειναι προβληματικο και γυρναει αναθυμιασεις
πανω στην εισαγωγη.
Αν τωρα το μοτερ σου ειναι καλο και εχει σωστη συμπιεση ,οταν μετρηθει τοτε φταινε τα λαδια σου τα οποια μπορει να ειναι φθηνα και να εχουν πολλους ατμους-αναθυμιασεις που προερχονται  απο την επιστροφη στο καρτερ.
Ο MAF ΠΡΟΦΑΝΩς ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ γιαυτο και σου αναβει το λαμπακι του κινητηρα.
Αν τον καθαριζεις με σπρευ για καρμπυλατερ καλα κανεις αλλα θα πρεπει υποχρεωτικα να ειναι κρυος γιατι αλλοιως θα τον καταστρεψεις.
Αν τον καθαρισες με ακαταλληλο τροπο τοτε πιθανον να τον χαλασες .
Το που δουλευει λιγα χιλιομετρα χωρις να αναβει λαμπακι ειναι λογικο γιατι
η παραμετροποιηση απο τον εγκεφαλο γινεται περιπου καθε τοσο.
Οταν εσθ κανεις reset στον εγκεφαλο αυτο παει με εργοστασιακες ρυθμισεις για 200 χιλιομετρα
και μετα οταν ζηταει παραμετροποιηση οπως πρεπει να γινει βρισκει τον maf λαθος και ξαναναβει.
Με λιγα λογια εγω το πρωτο που εκανα θα αλλαζα λαδια σε ποιο ποιοτικα η σε καινουρια.
 

johngoun

Original poster
Newbie
Oct 14, 2016
6
0
1
KARBY ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου. Ξεχασα να αναφερω οτι το αμαξι ειναι υγραεριο εδω και 45000χλμ χωρις προβληματα. Τα λαδια τα εχω περιπου 10000χλμ ειναι αυτα που εβαζα παντα τηs ford formula 5w 30 απο αντιπροσωπεια και το φιλτρο του αερα. Πριν 1 βδομαδα εβγαλα καρτα καυσαεριων ολα καλα. Εβαλα και ενα map απο αλλο 1.4 φιλου μου και τον δικο μου στο δικο του χωρις κανενα προβλημα. Ο δικο του παλι μου εβγαλε check. Τα 200 χλμ δεν ειναι σταντραρ μπορει να αναψει και στα 100χμλ. Τον maf τον καθριζω κρυο με σπευ ηλεκτρονικων. Θα παω την Δευτερα αντιπρωσοπεια για να μετρησω συμπιεση και να μου αλαξουν τα λαδια. Και βλεπουμε.
 

fiesta77

Pro Member
May 9, 2014
331
9
18
Πειραιας
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ποιότητας λαδιών η φίλτρου αέρα. Τα χλμ που έχεις είναι πάρα πολλά και λογικό είναι λόγω των ανοχών που έχουν αυξηθεί να βγάζει ο κινητήρας πολλές αναθυμιάσεις. Μάλλον θα πρέπει να βάλεις ένα δοχείο αναθυμιάσεων ώστε να κρατάει τα πολλά λάδια.
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
kαλυτερα με σπρει καθαρισμου  map - maf και οχι καθαρισμου ηλεκρ επαφων η  φρενων, καποια απο αυτα περιεχουν λαδι.
Εγω εχω 130 με αεριο και μαμα λαδια σε ιδιο αμαξι.
 

johngoun

Original poster
Newbie
Oct 14, 2016
6
0
1
Τελικα εφταιγε η pcv valve( βαλβιδα αναθυνιασεων απο το καρτερ της μηχανης) ειχε κολλησει ανοικτη. Με λιγο σπευ ξεκολησε αλλα  την αλλαξα με καινουρια 19 euro γνησια απο ford. Σε μια αναζητηση που εκανα στο youtube στα αμερικανικα που ειναι πολλα κυβικα την αλλαζουν καθε 30000 με 50000 χλμ.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας
Καλα Χριστουγεννα.
 

johngoun

Original poster
Newbie
Oct 14, 2016
6
0
1
Βρισκεται ακριβος κατω απο την εισαγη θα δεις να φευγει ενα  λαστιχο απο την βαλδιβα και να καταληγει διπλα στον map. Ειναι σιδερενια. Θα ανεβασω φωτο αυριο.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread