Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

HxcFiesta

Original poster
Newbie
Mar 2, 2015
9
0
0
Καλησπέρα,

Πρώτο πόστ από εμένα στο σάιτ λοιπόν δυστυχώς για βλαβούλα.

Στο θέμα μας,

γυρνάω κλειδί και η μίζα κάνει ένα συρτό ήχο σαν να μη γυρνάει,
ξέρω λίγα πράματα περί μηχανικών κτλ και υπέθεσα, και ελπίζω να θέλει μπουζί το αμάξι η στην χειρότερη γρανάζι μίζας και όχι ολόκληρο τον μηχανισμό.

Κανείς με παρόμοιο θέμα?

Το αμάξι έχει 69000χλμ κ' το αγόρασα πρίν κανα μήνα. (Fiesta trend 1.4L 2009)
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
φιλε μ ειναι μιζα δυστηχως και μαλλον το αυτοκινητο δεν εχει μονο αυτα τα χιλιομετρα που αναγραφει
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Με μπουζί θα έιχες αρχικά θέματα με το ρελαντί σου . Θα το έιχες καταλάβει. Και για μπουζί λίγα τα χιλιόμετρα σου Αλλά μίζα.
 

HxcFiesta

Original poster
Newbie
Mar 2, 2015
9
0
0
Ηλίας said:
Μήπως είναι μόνο θέμα μπαταρίας ;;

Μπαταρία είναι καινούργια.

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1429004359[/time]
yannis_s said:
φιλε μ ειναι μιζα δυστηχως και μαλλον το αυτοκινητο δεν εχει μονο αυτα τα χιλιομετρα που αναγραφει

Δύσκολο να μην έχει αυτά τα χιλιόμετρα διότι ο άνθρωπος που το πήρα συνεργαζόμαστε οικογενειακώς και με άλλα αυτοκίνητα ford εδώ και 10 χρόνια, (Ford Λιάπης είναι το αμάξι).

Επίσης, ξέχασα να αναφέρω ότι το αμάξι μετά απο 3 φορές και επιμονή στο κλειδί παίρνει μπρος.

Ευχαριστώ.

ΥΣ. Υπάρχει κανένας μηχανικός εδώ από το forum για να το πάω να μου και μία δεύτερη άποψη? 
 

Crazy

Hero Member
Vip Team
Jul 8, 2010
1,568
8
38
38
Οπου υπαρχει στροφη....
Αφού είστε φίλοι με τους Αφοι Λιαπη,γτ δν πας να στο δουν εκεί;

Τα ίδια ακριβώς έκανε κ μένα κ τη Μεγάλη Τέταρτη άλλαξα μίζα. Δν πιάνει το γρανάζι να γυρίσει.

Όταν στο ξανακάνει βάλε μια 4η ταχύτητα μέσα κ κουνατο μπρος πίσω κ μετά ξανά προσπάθησε να βάλεις.
 

HxcFiesta

Original poster
Newbie
Mar 2, 2015
9
0
0
Μόλις παρέδωσε πνεύμα η Μίζα. ΜΕΙΝΑΜΕΕΕΕΕ χαχαχαχαχαχαχααχαχχ
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Κατοχος Fiesta MK7 2009! Στο ξαφνικο εκει που εχω κανει σταση 5 λεπτα να παρει μπαταρια ενας φιλος παω να βαλω μπροστα και μου δεν περνει! Ακουγεται ενας ψηλος ηχος κοντα στο μοτερ (τσικ)! Με βοηθανε απο το μαγαζι με booster παλι δεν επερνε το αμαξι! Μετρανε την μπαταρια μου καινουργια ετσι κι αλλιως ολα κομπλε! Φιλε μιζα μου λενε ειναι! Περνω την οδικη βοηθεια το παω σε ηλεκτρολογο και με το που βαζω το κλειδι πανω και δεινω παιρνει κανονικα! Μπορει καποιος να μου πει τι ειναι ρε παιδια σας παρακαλω?
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
6 μηνες φιλαρακι! Δεν μου ρεταρει το αυτοκινητο καθολου!
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Άρα το πιο πιθανό είναι να είναι η μίζα, έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ. Γιατί αν ήταν μπαταρία θα το βλέπανε στις μετρήσεις, αλλά και θα το είχες καταλάβει μιας και θα είχες και άλλα σημάδια. Ενώ τα μπουζί είναι δύσκολο να φταίνε μιας και είναι καινούργια, αλλά και να φταίγανε θα το καταλάβαινες στις στροφές του κινητήρα και ειδικότερα στο ρελαντί. Ίσως να θέλει καινούργια καρβουνάκια η μίζα.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Αυτο σκεφτηκα και εγω αλλα σε 7 χρονων αμαξι να θελει καρβουνακια? Τι να πω? Για να μου κατεβασουν μονο την μιζα και να εντοπισουν το προβηλα μου ζητησαν 40-45 ευρω που πηγα σε 2 ηλεκτρολογια! Τωρα παιζει κανονικα παλι δεν εχω θεμα!
 

ilias710

Member
Oct 27, 2014
266
0
0
27
Περιστέρι
Όντως δεν είναι λογικό, εκτός βέβαια αν πρόκειται για αστοχία υλικού, αλλά και πάλι πολύ δύσκολο μου φαίνεται. Την ημέρα εκείνη έβρεχε; Μήπως πήγε νερό στην μίζα σκέφτομαι από κάποια λακούβα.
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Οχι δεν εβρεχε! Εχω παραγγειλει απο την Γερμανια γνησιο Start Engine(κουμπι) και θα το βαλω στον αναπτηρα μαλλον! Λες να την γλυτωσω ετσι η θα το επιβαρυνω?
 

The Ace

Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,311
182
63
50
Αθήνα
VaggPore said:
Οχι δεν εβρεχε! Εχω παραγγειλει απο την Γερμανια γνησιο Start Engine(κουμπι) και θα το βαλω στον αναπτηρα μαλλον! Λες να την γλυτωσω ετσι η θα το επιβαρυνω?

Θα την γλυτώσεις μόνο αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη καλωδίωση της κλειδαριάς, καθώς το start button απαιτεί αλλαγές στα καλώδια, και άρα θα δεις αν υπάρχει πρόβλημα. Αλλιώς δεν αλλάζει κάτι, αν η μίζα έχει αρχίσει να παραδίνει πνεύμα, αυτό που περιέγραψες θα συμβαίνει όλο και πιο συχνά, μέχρι που κάποια στιγμή θα κολλήσει εντελώς και δεν θα παίρνει μπροστά. Άρχισε να τσεκάρεις τιμές για rebuilt ή καινούρια μίζα (η μεταχειρισμένη μπορεί να σου βγάλει το ίδιο πρόβλημα).
 

VaggPore

Member
Aug 29, 2016
145
0
16
Τελικα ηταν το μπουτον τησ μιζας! Το αλλαξα με 70Ε και ολα καλα!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread