Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

tomasss

Original poster
New member
Jul 1, 2016
71
2
8
Για τις ανάγκες ενεργοποίησης του cruise control με το forscan , έχω ''souvenir'' το elm327 modified με το οποίο έχω και την επιλογή μόνιμης απενεργοποίησης του start stop. Να το απενεργοποιήσω ή άδικος ο φόβος μου για την μακροζωία μίζας, τούρμπο, μπαταρίας κλπ ; Αν γίνεται , παραθέστε απόψεις τεχνικά τεκμηριωμένες. 
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
για να το κνε ο κατασκευαστης δε πρεπει να υπαρχει θεμα με μιζα, κλπ. Και να το απενεργοποιησεις πάντως, κακό δε θα κανεις.
 

Souliotis

Rookie
Aug 27, 2019
37
4
8
Το έψαχνα και εγώ το θέμα πως μπορείς να ξεκινάς με το start-stop απενεργοποιημένο, όχι όμως μόνιμα όταν το θες να πατάς το κουμπί και να δουλεύει. Υπάρχουν διάφορες λύσεις αλλά καμία δεν είναι τέλεια.

Σε αυτό το video λέει το F150 το φορτηγάκι και για όλες τις μεθόδους που υπάρχουν. Λέει να μην το κάνεις με το forscan γιατί αλλάζει η διαχείριση φόρτισης της μπαταρίας. Αυτό που προτείνει αυτός ως τέλεια λύση έναν αντάπτωρα, έχει 100 δολάρια. Βάλτε και την αποστολή στην Ελλάδα μηλάμε για 130+€. Και δεν παίρνω καινούρια μπαταρία!

The Best Way To "Default Off" The Auto Start Stop on Ford F150 Trucks Without Eliminating Functions:
https://www.youtube.com/watch?v=Fn5OFJ5KLWw
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread