Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Καλημερα στα παιδια ,

Μετα απο ελεγχο χρειαζοταν συμπληρωση φρεον το αμαξι σε φυσιολογικα πλαισια , εγινε ελεγχος μετα απο ημερες για διαρροη διχως προβλημα οποτε δουλευουμε καλα σε αυτο το θεμα. Τωρα θελω να ρωτησω το εξης με αναμμενο τον κλιματισμο στο φαναρι και γενικοτερα στο ρελαντι εχετε παρατηρησει να ανοιγοκλεινει ο κομπρεσσορας με τον χαρακτηριστικο ηχο "κλακ , κλακ¨ που κανει ? Ετσι δουλευουν στα συγκεκριμενα αυτοκινητα ?
 

jdfiesta

Rookie
Jun 23, 2018
26
6
3
Μοντέλο
MK7 ST
Καλημέρα! Και εγώ είχα παρατηρήσει το ίδιο που λες, όχι μόνο στο MK7 αλλά και σε άλλα αυτοκίνητα χωρίς να υπάρχει κάποιο θέμα με την απόδοση οπότε θεωρώ πως είναι φυσιολογικό. Δεν έχω όμως ιδιαίτερες γνώσεις επί του θέματος.
 

Redgeo

Rookie
Aug 10, 2019
12
0
1
Εμενα στο mk6 δεν εχει σταθερη αποδοση! Ειναι φυσιολογικο?
Ο κομπρεσορας του air condition κάνει σαν σκασιματα αυτό το κλακ κλακ που αναφέρει ο φίλος.Τι εννοείς δεν έχει σταθερή απόδοση δεν βγάζει πάντα την ίδια δροσιά?
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Ο κομπρεσορας του air condition κάνει σαν σκασιματα αυτό το κλακ κλακ που αναφέρει ο φίλος.Τι εννοείς δεν έχει σταθερή απόδοση δεν βγάζει πάντα την ίδια δροσιά?
Ναι ετσι ακριβως! Και δεν εχει να κανει με τις στροφες του κινητηρα.. Δηλαδη μπορει να πηγαινω με 3000στρ σταθερα και να συνεχιζει να μην αποδιδει ικανοποιητικα και ξαφνικα καποια στιγμη ξαναβγαζει μπομπα! Και στο λεω γιατι ο αερας ερχεται πανω μου και βαζω πολλες φορες και το χερι κοντα στον αεραγωγο για να καταλαβαινω καλυτερα την διαφορα της αποδοσης..
 

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Ναι ετσι ακριβως! Και δεν εχει να κανει με τις στροφες του κινητηρα.. Δηλαδη μπορει να πηγαινω με 3000στρ σταθερα και να συνεχιζει να μην αποδιδει ικανοποιητικα και ξαφνικα καποια στιγμη ξαναβγαζει μπομπα! Και στο λεω γιατι ο αερας ερχεται πανω μου και βαζω πολλες φορες και το χερι κοντα στον αεραγωγο για να καταλαβαινω καλυτερα την διαφορα της αποδοσης..
Εσυ ομως εχει παρατηρησει να σου ανοιγοκλεινει ο κομπρεσσορας στο ρελαντι ?
 

Redgeo

Rookie
Aug 10, 2019
12
0
1
Μήπως χρειάζεται φρέον και σου χάνει σε απόδοση πότε έκανες τελευταία φορά services στο air condition? Επίσης σημασία έχουν και οι συνθήκες λειτουργίας αν το αμάξι το έχεις 5ώρες να το βαράει ο ήλιος θα κάνει κάποια ώρα έως να πιάσει δροσιά
 

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Μήπως χρειάζεται φρέον και σου χάνει σε απόδοση πότε έκανες τελευταία φορά services στο air condition? Επίσης σημασία έχουν και οι συνθήκες λειτουργίας αν το αμάξι το έχεις 5ώρες να το βαράει ο ήλιος θα κάνει κάποια ώρα έως να πιάσει δροσιά
Διαβασε το αρχικο post
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Μήπως χρειάζεται φρέον και σου χάνει σε απόδοση πότε έκανες τελευταία φορά services στο air condition? Επίσης σημασία έχουν και οι συνθήκες λειτουργίας αν το αμάξι το έχεις 5ώρες να το βαράει ο ήλιος θα κάνει κάποια ώρα έως να πιάσει δροσιά
Sorry το ετσι ακριβως που απανταω αφορα στο οτι δεν βγαζει την ιδια δροσια! Ακουω κλακ μονο στο on/off. Ναι χανει φρεον και μολις του εβαλα με φωσφορο για να βρουμε την διαρροη..! Το κανει ομως απο την ιδια μερα/στιγμη που μπηκε το φρεον! Δηλαδη δεν το παρατηρησα μετα απο καποιες μερες που προφανως θα ειχε χασει πιεση λογω της διαρροης..
Επισης εμπειρικα μπορειτε να μου πειτε απο που μπορει να χανει και ποσο μπορει να κοστισει???
 

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
Στα μκ7 συνηθως χανουν απο κατι ψιλα λαστιχακια που εχουν στις ενωσεις των σωλινωσεων τα εχω αλλαξει, η ολη φασαρια ειναι να βρει με φωσφορο που ειναι η διαρροη να τραβιξει το φρεον, να τα αλλαξει, και να ξαναβαλει . Μπορει να πας 2 φορες εαν ειναι πολυ μικρη η διαρροη για να δουλεψει και να δει που ειναι.
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Στα μκ7 συνηθως χανουν απο κατι ψιλα λαστιχακια που εχουν στις ενωσεις των σωλινωσεων τα εχω αλλαξει, η ολη φασαρια ειναι να βρει με φωσφορο που ειναι η διαρροη να τραβιξει το φρεον, να τα αλλαξει, και να ξαναβαλει . Μπορει να πας 2 φορες εαν ειναι πολυ μικρη η διαρροη για να δουλεψει και να δει που ειναι.
Thanks. Εγω ξεκιναω και βλεπω διαφορα στην αποδοση μετα τον 1 μηνα! Οντως ειναι φασαρια οταν σου λεει ο μαστορας θελω τις επομενες 10-15 μερες να δουλευεις το κλιματιστικο τουλαχιστον 1 ωρα την ημερα!!! Για τις πρωτες 3 μερες δουλεψε αρκετες ωρες.. Εφαγα και πιο γρηγορα το καυσιμο!!! Τουλαχιστον να βρεθει η διαρροη γιατι μετα τσαμπα κοπος και χρημα!!!
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Αύριο θα πάω να συμπληρώσω και εγώ γιατί αυτές τις μέρες που το δούλεψα λίγο δεν με ικανοποιουσε. Επίσης δεν μου κάνει κλακ - κλακ ο κομπρεσορας, μόνο όταν το ανοίγω ή το κλείνω, οπότε θέλει συμπλήρωμα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι από που βάζουν φρεον.Εχω δει η μπουκάλα ας πούμε που μπαίνει το φρεον είναι εμπρός δεξιά ανάμεσα σε θολο και προφυλακτηρα. Ξεκουμπωνουν τον θολο; Βγάζουν το δεξί φανάρι; Κόστος;
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Αύριο θα πάω να συμπληρώσω και εγώ γιατί αυτές τις μέρες που το δούλεψα λίγο δεν με ικανοποιουσε. Επίσης δεν μου κάνει κλακ - κλακ ο κομπρεσορας, μόνο όταν το ανοίγω ή το κλείνω, οπότε θέλει συμπλήρωμα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι από που βάζουν φρεον.Εχω δει η μπουκάλα ας πούμε που μπαίνει το φρεον είναι εμπρός δεξιά ανάμεσα σε θολο και προφυλακτηρα. Ξεκουμπωνουν τον θολο; Βγάζουν το δεξί φανάρι; Κόστος;
Βγαζουν το φαναρι αλλα δεν ειναι κατι δυσκολο.. Το συμπληρωμα δεν ειναι ο σωστος τροπος και οποιος παρει κανονικη τιμη ειναι απατεωνας!!! Το κανονικο ειναι μπαινει στο μηχανημα που αφαιρει φρεον και λαδι και σου γεμιζει με καινουργια στην σωστη ποσοτητα!!! Κοστος 35-70ευρω! Ελευθερη αγορα!!!
 
Oct 17, 2020
265
151
43
45
Μοντέλο
MK6
Ναι, έχεις δίκιο έτσι μου είπε, βγάζει το παλιό και γεμίζει με καινούργιο.
 

Panos_Titanium

Original poster
New member
MK7
Jan 16, 2021
93
29
18
Μοντέλο
MK7
Μου κανει εντυπωση παντως γιατι εμαθα οτι και στον ομιλο VAG υπαρχουν κομπρεσσορες που δεν εχουν μονιμη συμπλεξη οι κομπρεσσορες τους και δουλευουν ετσι. Παντως σημερα σε μια διαδρομη 25' δεν καταφερα να δροσιστω και το ειχα στην κλιμακα 3 σαν ενταση. Αυριο θα παω ξανα να το βαλουμε στα μανομετρα να δουμε αποδοσεις.
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Κατι ασχετο με το θεμα γιατι ποσταρα στο θεμα με τα λαστιχα και δεν απανταει κανεις.. Να το ξεκινησω ετσι.. Το mk6 εχει ευαισθητο abs???
 

johnkaf

Newbie
May 9, 2020
3
0
1
Ο κομπρεσορας του air condition κάνει σαν σκασιματα αυτό το κλακ κλακ που αναφέρει ο φίλος.Τι εννοείς δεν έχει σταθερή απόδοση δεν βγάζει πάντα την ίδια δροσιά?
Όντως στο ρελαντί και μένα δεν βγάζει πολύ δροσιά ...Στην πορεία έχει απόδοση...Είναι γενικά έτσι τα mk7?
 

SKYLINE

New member
Jun 3, 2020
98
15
8
Όντως στο ρελαντί και μένα δεν βγάζει πολύ δροσιά ...Στην πορεία έχει απόδοση...Είναι γενικά έτσι τα mk7?
Εισαι οκ! Ετσι δουλευει.. Ο συμπιεστης δινει αποδοση με τις στροφες του κινητηρα
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread