Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Gannicus

Original poster
Newbie
Feb 26, 2014
4
0
0
Καλησπέρα,

Έχω την έκδοση του 2013 diesel 1,6 και τις τελευταιες μέρες ξεκινάει το βεντιλατέρ σε διαδρομή των 7km περίπου.
Η θερμοκρασία δείχνει κανονίκά όπως και παλιότερα και δεν έχει ανάψει κάποια ένδειξη.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει? Θα το περάσω και μια βόλτα από την αντιπροσωπεία, λογικά δεν θα είναι κάτι το σοβαρό.Το αυτοκίνητο είναι καινούριο 3 μήνες το έχω.

Ευχαριστώ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δουλεύει μόνιμα το βεντιλατέρ, χωρίς να σταματάει; Μήπως ανοίγεις το A/C;
 

cRis

Member
Jun 16, 2013
260
0
16
Είναι γεγονός αυτό που λέει ο kostg, πάντα όταν έχεις ανοιχτό το ερκοντίσιον, ανάβει το βενιλατέρ.. Δεν γνωρίζω τον ακριβή λόγο βέβαια που συμβαίνει αυτό...

Αλλά είναι αλήθεια!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ο λόγος είναι για να ψύχει το ψυγείο του A/C (που είναι τοποθετημένο παράλληλα με το ψυγείο του κινητήρα) και να κάνει σωστή συμπύκνωση ο compressor του A/C.

Υ.Γ. Στο σπίτι όταν ανάβεις το A/C δε δουλεύει ο ανεμιστήρας στην εξωτερική μονάδα;  ;D
 

Gannicus

Original poster
Newbie
Feb 26, 2014
4
0
0
Oχι δεν έχω ανοιχτό το Α/C.
Δεν δουλεύει μόνιμα το βεντιλατέρ απλά δεν μου φαίνεται λογικό να ανόιγει μετά απο 5-10 λεπτά χαλαρής οδήγησης ενώ προηγουμένως δεν το έκανε ποτέ.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μπορεί να ζεσταίνεται περισσότερο λόγω ανόδου της θερμοκρασίας περιβάλλοντος τις τελευταίες μέρες, αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε, να δουλεύει για να ψύχει το κύκλωμα.
Η στάθμη του παραφλού είναι ΟΚ; Το έλεγξες;
 

Gannicus

Original poster
Newbie
Feb 26, 2014
4
0
0
Ναι το νερό είναι κομπλέ.Πιστεύω ο αισθητήρας του βεντιλατέρ θα χει κάποιο θέμα δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Κανονικά το βεντιλατερ πρεπει να ανοιγει πανω απο τους 87 βαθμούς, ή οταν είναι ανοιχτο το aircondition

απ' οσο ξερω είναι διαφορετικός ο αισθητηρας θερμοκρασίας του θερμοσταστη απο αυτον που δειχνει την θερμοκρασια μεσα στην καμπίνα, πρεπει να δοκιμαστεί ο αισθητηρας του θερμοσταστη.

οπως και να χει πρακτικά δεν σε ενοχλει που ανοιγει οποτε, όταν πας για προγραμματισμένο σερβις, απλα ανεφερε το.
 

Gannicus

Original poster
Newbie
Feb 26, 2014
4
0
0
Ok ευχαριστώ για την απάντηση θα περάσω μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία να δω αν όντως ειναι ο αισθητήρας για να τον αλλάξω.
 

captain556

Rookie
Nov 6, 2013
16
0
1
Εχω ακριβως την ιδια έκδοση με σένα 1.6 diesel 2013.
Μου το κάνει και μένα αυτο.Βεβαια μόλις διάβασα που γράφουν
ποιο πανω αν ειναι ανοιχτό το aircodition δουλεύει και το βεντιλατερ,κατι που δεν ήξερα.
Και συμπερανα πως λογικα εμενα μου το κάνει γιαυτο το λόγο.
Διότι το aircodition ανάβει αυτόματα οταν βάζουμε τον αέρα να ξεθωλονει το παμπριζ.
Κοίταξε το ισως ειναι αυτο ,να ανάβει το aircodition και να μην το εχεις καταλάβει.
 

dim197

Newbie
Jan 26, 2014
1
0
0
Καλησπέρα και από μένα.
Έχω και εγώ την ίδια έκδοση και μου παρουσιάζει το ίδιο με κλειστό το A/C.
Οι ενδείξεις στο καντράν είναι όλες οκ.
Πήγα στην αντιπροσωπεία το βάλαμε στον εγκέφαλο και δεν έβγαλε βλάβη.
Το έχω από τον Ιανουάριο και μου το έχει κάνει 3-4 φορές μέχρι τώρα.
Επίσης όταν δουλεύει το βεντιλατέρ δεν λειτουργεί το σύστημα start & stop.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Αυτό το τελευταίο που έγραψες (δεν λειτουργεί το start&stop) μαζί με το προηγούμενο (δουλεύει το βεντιλατέρ στο άσχετο) μου λένε ότι έχεις πρόβλημα με τη μπαταρία σου. Απορώ που δε σου το είπαν στην αντιπροσωπεία (μάλλον δεν ήθελαν να σου αλλάξουν μπαταρία ακόμη).
 

gaaragr

Member
Mar 27, 2013
121
0
16
Όταν δουλευει το βεντιλατερ το start and stop απενεργοποιηται.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
dim197 said:
Καλησπέρα και από μένα.
Έχω και εγώ την ίδια έκδοση και μου παρουσιάζει το ίδιο με κλειστό το A/C.
Οι ενδείξεις στο καντράν είναι όλες οκ.
Πήγα στην αντιπροσωπεία το βάλαμε στον εγκέφαλο και δεν έβγαλε βλάβη.
Το έχω από τον Ιανουάριο και μου το έχει κάνει 3-4 φορές μέχρι τώρα.
Επίσης όταν δουλεύει το βεντιλατέρ δεν λειτουργεί το σύστημα start & stop.


Μήπως παθαίνει καμια φρίκη ο θερμοστατης; Και δίνει λάθος εντολές;
 

StuparArt

Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Σε κινητήρα πετρελαίου μετά από 7km η γενικά τόσο γρήγορα να ανάβει το βεντιλατέρ δεν είναι καθόλου φυσιολογικό. Εάν άνοιγε λόγο A/C λογικά με το που άνοιγες το A/C θα άνοιγε και το βεντιλατέρ όχι μετά από λίγο. Το fiesta diesel έχει ένα βεντιλατέρ στο ψυγείο η δυο?

Οι κινητήρες πετρελαίου αργούν πολύ να ζεσταθούν και ιδικά οι καινούργιοι που δουλεύουν και με μικρότερη συμπίεση σε σχέση με τους παλαιότερους πετρελαιοκινητήρες + το ότι οι κινητήρες πετρελαίου είναι μαντεμένιοι και όχι αλουμινίου για να πεις ότι θα ζεσταινόταν πιο γρήγορα.

Δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό αυτό που περιγράφουν τα παιδιά με τα diesel.
 

dimwhoo

Member
Dec 7, 2013
234
0
16
Αν μπεις στο κρυφό μενού δεν θα λέει την θερμοκρασία που διαβάζει ο αισθητήρας;

Να το έβλεπες απο εκει ποσο δείχνει
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread