Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Πανος

Original poster
Rookie
Dec 31, 2013
34
0
6
Γεια σας παιδιά ως καινούργιο μέλος αποφάσισα να γράψω την απορία μου...ίσως λίγο χαζή αλλά δεν παύει να είναι!Αγόρασα μεταχειρισμένο το mk7 1.6 sport και μου άναψε το λαμπάκι βενζίνης στο 1/4 του ντεπόζιτου! Είναι φυσιολογικό αυτό; Το trip computer δείχνει αυτονομία 80 χλμ ακόμα! Παίζει να έχε. Λιγότερο βενζίνη από το 1/4 του ντεπόζιτου; Ααα και τι ντεπόζιτο έχει γτ δεν πρόλαβα να το fullαρω ακόμα :-/
 

walkman7

New member
Jul 22, 2011
84
0
0
Στο 1/4 κ να έχει βενζίνη μόνο για 80 χλμ ακόμα..λίγακι χλωμό μου ακούγεται.Μήπως το πατάς λιγάκι παραπάνω AR15firing  ;D το ντεπόζιτο αν θυμάμαι καλά ειναι 45αρι...αν κάνω λάθος διορθώστε με.
 

Jimmy

New member
Apr 21, 2012
90
0
0
43
ilion attikis
Το ντεποζιτο ειναι 45αρι αν δεν κανω
λαθος και οσο για το λαμπακι της
βενζινης αναβει στα 80 χλμ αυτονομια
αλλα ισως ησουν λιγο πιο κατω απο το 1/4
κοντα στο κοκκινο δηλαδη.
 

PanosWhite

Hero Member
May 11, 2011
2,373
0
36
Μήπως πριν το δώσει ο προηγούμενος το πήγαινε τάπα και έχει κρατήσει πολύ μεγάλη κατανάλωση και γιαυτο του ανάβει από το 1/4 ?
Τι κατανάλωση σου γραφει ανά 100 χιλιόμετρα ?
 

Πανος

Original poster
Rookie
Dec 31, 2013
34
0
6
Το αμάξι δείχνει 9.5/100χλμ... Αλλά είναι συνέχεια οδήγηση στη πόλη με πρώτη/δευτερα...οπότε μάλλον είναι λογικό! Όταν πάω Καλαμάτα θα πέσει :) ! Δεν έχει προλάβει να κάνει ούτε 100 χλμ στα χέρια μου!
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
Φιλε Πανο ακριβως την ιδια ερωτηση ηθελα να κανω κι εγω!

Κι εγω μεταχειρισμενο το πηρα και αποτι φαινεται οι προηγουμενοι ιδιοκτητες το πατουσαν για τα καλα το γκαζι!


Και μενα στο 1/4 οπως λες κι εσυ μου αναβει το λαμπακι και επειδη δεν μπορω να το βλεπω με αναγκαζει και γεμιζω!!
 

Swordman

MK7
Member
Nov 7, 2011
234
0
16
44
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΚΡΗΤΗΣ
Μοντέλο
MK7
walkman7 said:
Στο 1/4 κ να έχει βενζίνη μόνο για 80 χλμ ακόμα..λίγακι χλωμό μου ακούγεται.Μήπως το πατάς λιγάκι παραπάνω AR15firing  ;D το ντεπόζιτο αν θυμάμαι καλά ειναι 45αρι...αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Το ντεπόζιτο των βενζινοκινητήρων είναι 42 λίτρα ενώ των πετρελαιοκινητήρων 40. Το αναφέρει καθαρά το manual καθώς και το διαφημιστικό φυλλάδιο. Οπότε τα 45άρια ξεχάστε τα.
Πάντως και στο δικό μου ανάβει το λαμπάκι στα "80 χιλιόμετρα ακόμα" πάνω κάτω (άλλοτε στα 77, 76 κλπ ανάλογα το "πάτημα"), αλλά ο δείκτης του καυσίμου όταν ανάβει λαμπάκι, είναι λίγο πάνω από τη κόκκινη γραμμή του άδειου. Ίσα ίσα να μην την ακουμπάει και λένε συνήθως ότι από εκεί και μετά έχει γύρω στα 5 λίτρα μέσα και κάνεις γύρω στα 30 χιλίομετρα...
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Δεν ειναι λογικο να αναβει το λαμπακι στο 1/4 της ενδειξης βενζινης. Κατι δεν παει καλα. Μηπως στα αυτοκινητα σας εχουν αλλαξει τρομπα βενζινης και δεν τοποθετηθηκε μετα καλα το φλοτερ;
Αν υποθετικα η αυτονομια μετα απο γεμισμα ειναι 580 χιλιομετρα, καθε 1/4 της ενδειξης αντιστοιχει με 145 χιλιομετρα, αρα τα 80 χιλιομετρα (λαμπακι) πρεπει να ειναι λιγο πιο πανω απο το 1/8 της ενδειξης (κοντα στο κοκκινο δηλαδη). Τουλαχιστον ετσι δουλευει σε οσα αυτοκινητα εχω δει.
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Ασχετος απο το ποσο βενζινη εχει μεσα το αμαξι,το λαμπακι θα αναψει μολις ο υπολογιστης δειξει αυτονομια 80χλμ.Οποτε στα ποσα λιτρα θα αναψει απλα παιζει ρολο απο το ποσο μεση καταναλωση εχει το αμαξι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Ναι, αλλα 80 χιλιομετρα στο 1/4 σημαινει καταναλωση τουλαχιστον 14 λιτρα/100χιλ. Ειναι εφικτο τετοιο νουμερο σε fiesta;
 

pitbull

Maniac Member
May 13, 2010
6,950
1
0
40
παντού και πουθενά
Eμενα που την καταπινει,μερικες φορες οταν αναψει το λαμπακι ειναι περιπου στα 10-11 λιτρα,μολις αρχιζει το κοκκινο η λιγο πιο κατω απο αυτο.Κλεβει κι'ολας,το εχει για να σε φοβιζει και καμια φορα παιζει και λιγο ο δεικτης.

Το 1/4 που λενε ειναι κοντα στο κοκκινο,με μεση καταναλωση 9.5 που εχει γραφτει λογικο ειναι να αναψει το λαμπακι.Ετσι το εχουν φτιαξει.
 

Πανος

Original poster
Rookie
Dec 31, 2013
34
0
6
εμενα ισως ειχε κολλησει ο δεικτης...μετα απο κανα 10 χλμ κατεβηκε και ηρθε σε λογικα πλαισια οπως λετε κοντα στο 1/8!
 

tzimo

New member
Nov 11, 2013
85
0
0
38
Αθήνα
παντως εμενα οταν αναβει στο 1/4 γραφει 80 χλμ ακομα αυτονομια οποτε σωστα το γραφει απλα εχει γραμμενη υψηλη μεση καταναλωση στη μνημη του αποτι φαινεται..
 

elli

Member
Oct 20, 2010
196
0
0
38
νομιζω κρατας πατημενο το κουμπι κ μηδενιζει
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
Σωστα τα λεει η Ελλη...πατωντας το αριστερο κουμπακι πρως την κατευθηνση του τιμονιου αλλαζει και παει στα χλμ που εχεις κανει,ποσα χλμ σου απομενουν με την βενζινη που εχεις κτλ. μολις πας εκει που σου λεει την καταναλωση π.χ 7,5 λιτρα/100 χλμ μετα το πατας και δεν το αφηνεις για 3-4 δευτερολεπτα και μηδενιζει...
 

elli

Member
Oct 20, 2010
196
0
0
38
μα ποσα ξερω????????χαχχαχχαχα θα το κανω κ εγω αυτη την εβδομαδα γτ ειναι λιγο τσιμπημενη η καταναλωση μου κ θελω να δω τι παιζει!
 

elli

Member
Oct 20, 2010
196
0
0
38
ειναι λιγο βαρυ....η αληθεια ειναι θα το μειωσω λιγο να δω τι παιζει με την καταναλωση!
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread