Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ωχ.. λετε για τα xenon να μου ανάβει που και που το λαμπάκι του δυναμό, αν και νομίζω πως δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο ( Μιχάλη την ξέρεις την περίπτωση μου). με ρώτησαν κάτι στην αντιπροσωπία για τα xenon για αυτό το αναφέρω.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Το λαμπάκι της μπαταρίας/δυναμό ανάβει όταν υπάρχει πρόβλημα με τα φώτα σου; Δε νομίζω, δεν είναι άλλο λαμπάκι (ή καθόλου λαμπάκι); Άλλωστε σου ανάβει μόνο τα βράδια (που χρειάζεσαι τα φώτα σου) ή και την ημέρα;
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Κώστα όποτε θέλει ανάβει... απλά κάτι με ρώτησαν στην αντιπροσωπεία που δεν μου φάνηκε λογικό, για αυτό και ρωτάω.
Έχει να ανάψει πολύ καιρό. Υπάρχει μια περίπτωση να το κάνει μόνο το καλοκαίρι λόγο υπερθέρμανσεις των καλωδίων.
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #5
Nικολα δεχομαι οτι υπερθερμαινονται τα καλωδια λογω θερμοκρασιων...και?
1)αποσο ξερω ηλεκτρολογια και να υπερθερμανθουν τα καλωδια δεν εχεις καποιο προβλημα εκτος οτι αυξανεται απειροελαχιστο η ομικη σου αντισταση
2)το αμαξι και τα καλωδια ειναι ''πιστευω'' μελετιμενα να αντεχουν σε τετοιες θερμοκρασιες...υπαρχοιυν και πιο θερμες χωρες που πανε τα φιεστα


Υ.Γ(ξερω οτι ακουγεται λιγο αποτομος ο τροπος που το διατυπωσα αλλα δεν ειναι ετσι...ειμαι ανοιχτος σε κουβεντα και ανταλαγη αποψεων απλα δεν μπορουσα να το διατυπωσω καλυτερα)
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Μια χαρά τα λες και συμφωνώ.. απλά αυτό που εννοούσα είναι ότι μπορεί κάπου να είναι πληγωμένο το καλώδιο του δυναμό η της πλεξούδας με αποτέλεσμα όταν ζεσταθεί( όπως πολύ σωστά το προανέφερες)και  αυξηθεί η ωμική αντίσταση τότε τι γίνετε?

@ Υπάρχει περίπτωση με την θερμοκρασία να αρχίσει να βραχυκυκλώνει για κάποιων λόγο?
 

Nos7

Administrator
Moderator
Elite Member
MK7
May 9, 2010
8,942
27
48
40
ΠΕΙΡΑΙΑΣ CITY-ΓΑΛΑΤΣΙ
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK7
    • Administrator
    • Moderator
  • #7
Νικολα οταν το καλωδιο ειναι πληγωμενο θα σου το κανει ειτε κρυο ειναι ειτε ζεστο...οταν αυξηθει η ομικη αντισταση ειναι τοσο απειροελαχιστο που δεν εχεις κανενα απολυτος προβλημα....το μονο που μπορω να σκεφτω εαν και ειναι ΠΟΛΥ απιθανο ειναι στο δυναμο σου τα τυλιγματα να ειναι καπου χτυπιμενα και με την θερμοκρασια να ''λιωνει''(αδυνατιζει) το βερνικι που εχει για μονοση στα τυλιγματα του και εχεις εκει καποιο βραχυκυκλωμα...αλλα σκεψου ποσο αδυνατο μπορει να ειναι αφου εχεις αλλαξει δυναμο!!!
 

StuparArt

Original poster
Hero Member
May 9, 2010
3,325
0
0
43
www.youtube.com
Ναι αυτό με το δυναμό το αποκλείω μιας και είναι αλλαγμένο και κάνει τα ίδια.

Τι να πω ρε φίλε…. μου θυμίζει κάτι περιπτώσεις άλλον αυτοκινήτων ακόμα και σε Ford έχει τύχει( μου το είπαν από την αντιπροσωπία) σε αστυνομικά τμήματα κάποια supermarket γραμμές τρένου  και κάτι άλλα τέτοια κουλά ότι τρελαινόταν ο εγκέφαλος και έκανε τα δικά του. Αλλού ρετάριζε, αλλού άδειαζε την μπαταρία σε μόνιμη βάσει, αλλού άναβαν λαμπάκια κλπ :eek:
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread