Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μοιραστώ ένα πρόβλημα που έχω. Είμαι κάτοχος fiesta 2005 τετράπορτο πιθανόν το mk6. Πήρα το αμάξι μεταχειρισμένο στα 100.000 χλμ και σε ανύποπτες φάσεις μου πεταρίζει στο καντράν το λαμπάκι για θερμοκρασία παραφλού. Να σημειώσω ότι δίπλα στο λαμπάκι που έχει ένδειξη θερμοκρασίας κινητήρα είναι κανονικά στο μέσο δηλαδή το αμάξι δεν ανεβάζει θερμοκρασία. Έχω αλλάξει θερμοστάτη και το ψυγείο είναι γεμάτο παραφλού και δεν χάνει. Από την FORD το βάλανε στον εγκέφαλο και μου είπαν είναι πρόβλημα του πίνακα οργάνων και θέλει αλλαγή περίπου 600 ευρώ. Επίσης να πω γίνεται την νύχτα κυρίως όταν ανάβω τον φωτισμό και φωτίζεται το ταμπλώ και σε ανύποπτες στιγμές πχ όταν είμαι σταματημένος. Είναι όντως βλάβη του πίνακα η πρέπει να ξεκινήσω να το ψάχνω? Στο συνεργείο μου έκαναν καθαρισμό ψυγείου-κυκλώματος και μου είπαν να το αγνοώ γιατι δεν έχει θέμα αλλά όσο να ναι είναι σπαστικό
 

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
εφοσον η σταθμη του ψυκτικού είναι σωστή και δεν ανεβάζει θερμοκρασία, μην ασχολείσαι..


Καλό θα ήτανε να μας ανέβαζες τον κωδικό της βλάβης που σου βγαζει και να σου πουμε μια δευτερη γνώμη.

μπορει να κάνει νούμερα και ο αισθητήρας σταθμης παραφλού, είναι το πρώτο που μου παει στο νου, αλλα πιστευω οτι θα ήταν και το πρώτο που πηγε στο νου στο μηχανικό που πήγες και το κοίταξε, οποτε αν ηταν αυτο θα στο είχε πει (Εκτός αν σου λεει ψεματα για να τσεπώσει το 600άρι δηθεν για να αλλάξει ταμπλό και αλλάξει απλώς έναν αισθητήρα.  Έχουν δει πολλά τα μάτια μου)
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Τον κωδικό δεν μου τον είπε της βλάβης απλά μου είπε ότι βγάζει βλάβη στο ταμπλώ οργάνων. Η μπαταρία είναι 2 μηνών καινούργια
 

kouv

Member
Oct 3, 2013
134
0
16
33
Καλαματα
Το λαμπάκι που είναι στο καντράν ανάμεσα στην θερμοκρασία και το δείκτη της βενζίνης. Είναι για το παραφλου; Πριν λίγο καιρό που είχα πρόβλημα με το παραφλου και κάποια στιγμή είχε χάσει όλο το νερό από το δοχείο δεν μου είχε ανάψει κάποιο λαμπάκι.
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
kouv said:
Το λαμπάκι που είναι στο καντράν ανάμεσα στην θερμοκρασία και το δείκτη της βενζίνης. Είναι για το παραφλου; Πριν λίγο καιρό που είχα πρόβλημα με το παραφλου και κάποια στιγμή είχε χάσει όλο το νερό από το δοχείο δεν μου είχε ανάψει κάποιο λαμπάκι.

Σου έχασε τα υγρά από το δοχείο, όχι και από τον κινητήρα ώστε να ανεβάσει θερμοκρασία. Το λαμπάκι που λες, δεν είναι της θερμοκρασίας. Έχει τέτοιο λαμπάκι το fiesta;
 

Johnster

Original poster
Member
Aug 17, 2015
140
2
18
Καλησπέρα και γω προς καμιά γείωση που να μην πατάει καλά προσανατολίζομαι. Παίζει να έχει σχέση με τον φωτισμό του καντράν γιάτί όταν ανάβω φώτα το κάνει πιο συχνά
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread