Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

thanos13

Original poster
Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλημέρα,την παρασκευή έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών και φίλτρου(15.000 χλμ) στο Fiesta μου σε αντιπροσωπεία της θεσσαλονίκης.Μου έβαλαν λάδι castrol 0w-30,στη διαδρόμη προς το σπίτι και τις επόμενες μέρες παρατήρησα μικρή αυξηση της κατανάλωσης και μια μικρή δυσκολία στο ανέβασμα των στροφών.
         





Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1561643483[/time]

Τράβηξα το δείκτη για να ελέγξω τα λάδια και η στάθμη ήταν οχι μόνο πάνω απο το max,αλλα πάνω απο το κίτρινο πλαστικό του δείκτη.Είδα την απόδειξη και μου είχαν χρεώσει 4,2 λίτρα ενώ το αυτοκόλλητο κάτω από το καπώ λέει χωρητικότητα 3,8 lt max με αλλαγή φίλτρου.Τράβηξα με ηλεκτρική αντλία μισό λίτρο και η στάθμη επανήρθε στα κανονικά επίπεδα.Η ζημιά όμως έγινε,σήμερα παρατήρησα οτι ο κινητήρας έχει βγάλει λάδια απο την κεφαλή στο σημείο που ενώνεται η κεφαλή με το κομματι του εκκεντροφόρου.Επίσης παρατήρησα κάτι μαυριλες σαν κάπνα ή λάδι γύρω απο το turbo.Ολα αυτά σε 300 χλ.
 

Kostaspilitsis

Hero Member
Rookie
Mar 16, 2018
20
0
0
Το πας κατευθείαν στην αντιπροσωπεία, τους λες την όλη ιστορία, αναφέρεις το γεγονός ότι έβγαλες λάδι, τους κάνεις καυγά, δεν αναγνωρίζεις κανένα λάθος δικό σου (για΄τι δεν υπάρχει άλλωστε), να ενημερωθείς για το μέγεθος της ζημιάς και αν μακροπρόθεσμα μπορεί να σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα κι αν όχι τότε απαιτείς να σου φτιάξουν ό,τι χρειάζεται και να στο περάσουν στην εγγύηση, αλλιώς.... δεν ξέρω.
στέλνεις e-mail παραπόνων στην Ford περιγράφοντας αναλυτικά τι έγινε με το αυτοκίνητό σου. σε συμβουλεύω να πας και σε άλλη αντιπροσωπία να πάρεις και μία δεύτερη και γιατί όχι και τρίτη γνώμη.
ευχομαι κι ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβαρό.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
Παντα στο πετρελαιο βαζουν λαδι κατω απο το max συνηθως λιγο πανω απο τα 2/3 γιατι με την αναγεννηση ανεβαινει η σταθμη του λαδιου, απο οτι ξερω ειχε δοθει οδηγια απο την ford, εαν ειχαν βαλει παραπανω και σου εκανε και αναγεννηση στα τιναξε ολα, φλατζα κεφαλης και ισως ζημια στο turbo.Kαλο ειναι να μην δεχθεις για επισκευη αλλα αντικατασταση. 
 

thanos13

Original poster
Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Καλησπέρα, πήγα πρωί πρωί για έλεγχο, δεν φαίνεται να έβγαλε λάδι απο κάπου αλλού και ο κινητήρας φαίνεται ok, θα το παρακολουθήσω μερικές μέρες και θα ξαναπάω. Μάλλον ήμουν τυχερός που το πήρα χαμπάρι γρήγορα και έβγαλα την επιπλέον ποσότητα πριν κάνει αναγέννηση. Καλού κακού όμως θα πάρω γνώμη και απο άλλο εξουσιοδοτημένο.
 

Chris_123

Rookie
Jun 21, 2018
13
0
1
39
Αθήνα
Έχω μπερδευτεί... Η αλλαγή λαδιών κλπ. Στο 1.5 πετρέλαιο δεν είναι στα 30.0000 ή στα 2 χρόνια; αν τα ξέρω καλά στο βιβλίο αυτό λεει ;!
 

Fiestaris

Hero Member
Mar 14, 2016
986
1
18
45
ΑΘΗΝΑ
Αυτο λέει. Βέβαια, εγώ θα το πάω στην αντιπροσωπεία στις 30.000 ή 2 χρόνια αλλά ενδιάμεσα θα έχω αλλάξει λάδια 2 φορές.
 

theoanag

Member
May 23, 2018
116
49
28
Εαν θες την αποψη μου πηγαινετο σε καποιο μηχανικο δικο σου να το δει εκτος αντιπροσωπειας, εαν σου ξερασε λαδι απο την φλατζα κεφαλης μακροπορθεσμα και με κανονικη σταθμη λαδιου θα στο ξανακανει, η αντιπροσωπεια κοιτα να την βγαλει καθαρη με το λιγοτερο κοστος. 
 

thanos13

Original poster
Member
Feb 27, 2013
200
42
28
Μοντέλο
MK8
Φυσικά και θα το ελέγξω και αλλού,δεν έχω σκοπό να το αφήσω έτσι.
 

geokats

Staff member
Member
Oct 23, 2019
199
154
43
39
ΛΑΜΙΑ
www.flickr.com
Μοντέλο
MK8
WEBSITE
https://www.youtube.com/user/sonataflower
LOCATION
Thessaloniki
Θάνο τι έγινε τελικά μετά; Έγινε κάποια επισκευή μετά από το θέμα που προκάλεσε η υπερβολική πλήρωση με λάδι;
Παιδιά προσοχή με αυτά τα θέματα. Μόλις στο πρώτο σέρβις μου έβαλαν πολύ παραπάνω λάδι από το κανονικό. Είχα κι εγώ τα αντίστοιχα συμπτώματα με το αυτοκίνητο να είναι πιο νωχελικό. Έβγαλα λάδι από μέσα και όλα καλά μετά.
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread