Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
ANTPRI said:
καλησπερα!...να προσθεσω κι εγω ενα προβλημα μου στο θεμα κρεμαγιερα...!πηγα σημερα για ενα συντομο ελεγχο το αμαξι μου (Fiesta S '06 1.4cc) λογω διαρροης τον υγρων του τιμονιου....εκει στα πεταχτα που το ειδε ενας μηχανικος στη FORD μου πε πως μαλλον ειναι η κρεμαγιερα κι αν χρειαστει αλλαγη το κοστος ανερχεται στα 900ε περιπου...!!!!!...επαθα εγκεφαλικο....το αμαξι μου εχει 130000χλμ κι αναρρωτιεμαι....αξιζει να το φτιαξω?????....δεν εχω προβλημα να το φτιαξω αρκει να ξερω πως θα αντεξει ο fordαρος!...ποσα χλμ αντεχουν περιπου αυτοι οι κινητηρες ξερει κανενας?!!...
τα μοτερ αν τα προσέχεις σε προσέχουν και αυτά
τώρα όσο αφορά την διαρροή υγρού του τιμονιού,
πρώτα θα κοιτάξεις τις σωλήνες που πάνε πάνω στην αντλία του υδραυλικού τιμονιού,δες αυτά και μιλάμε πάλι
τα αμάξια μας δεν έχουν παθητικές κρεμαγιέρες,εκτός αν την έχεις χτυπήσει,όπως εγώ :(
 
Γιατί εσένα τι έχει? κ πως έχει χτυπηθεί για να έχει πρόβλημα?
Τα μπόσικα μπορεί κ να μαζεύονται αυτά που αναφέρεις σε πιο πάνω ποστ κ να μην έχουν σχέση με τρακάρισμα. Πρέπει να φτάσει σε σημείο να στραβώσουν τα ημίμπαρα για να ξεκινήσεις να λες ότι μπορεί να έχει πρόβλημα η κρεμαγιέρα! ...αλλά κ αν έχει φτάσει σε σημείο να έχουν στραβώσει τότε αλλάζεις προληπτικά την κρεμαγιέρα γιατί μηχανικά μέρη που έχουν χτυπηθεί από τρακάρισμα όπως άξονες , ψαλίδια ,κρεμαγιέρα ....κάποια στιγμή τα μέταλλα κάνουν κρακ απροειδοποίητα.
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Στέλιο εμένα μου παίζει το ημίμπαρο μέσα στην κρεμαγιέρα από το τρακάρισμα που είχα πριν 2 χρόνια
Το άλλαξα το ημίμπαρο αλλά δεν άλλαξε κάτι,απλά έχω μαζεύψει λίγο τα μπόσικα τώρα μέχρι να πάρω την απόφαση να την φτιάξω
 

ANTPRI

Rookie
May 22, 2012
22
0
1
Σημερα πηρα το αμαξι απο τη FORD....αλλαγη κρεμαγιερας (τα παντα ολα, ημιμπαρα κλπ) , βαση μηχανης με ζαπφορ, δοχειο διαστολης(ραγισμενο) κ φλαντζα εξατμισης στην προνομιακη τιμη των 1530 ευρω...!!!!...με τις υγειες μας!!!!
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Πολλα λεφτα ρε συ! Δεν την εψαξες καθολου τη δουλεια... Αλλα αν το χρειαζεσαι κιολας το αμαξι, ποσο να το καθυστερησεις;
 

ANTPRI

Rookie
May 22, 2012
22
0
1
Δεν μπορουσα να το καθυστερησω κ γενικα δεν ειχα χρονο να ασχοληθω με το ψαξιμο....και να φανταστειτε μου εκαναν κ 470 ευρω εκπτωση....!...μετα απο λιγη γκρινια φυσικα...!!!...αισθητη η διαφορα φυσικα στο τιμονι...αλλο αυτοκινητο...πουπουλο!
 

southern

Original poster
Maniac Member
May 9, 2010
4,897
3
0
παλιοτερα την κρεμαργιερα την ειχα επισκευασει με 500-600 ευρω, η καινουργια κανει οσο ειπες.

πολλα λεφτα,περαστικα!
 

mk6

Newbie
Aug 3, 2012
4
0
0
παιδια εχω ενα fiesta 2005 και μου εχει κανει κενα η μεσομπαρα..ξερει κανεις ποσο κοστιζει?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
mk6 said:
παιδια εχω ενα fiesta 2005 και μου εχει κανει κενα η μεσομπαρα..ξερει κανεις ποσο κοστιζει?

mk1 Stelios said:
Δεν είναι ακριβό το ημίμπαρο. Πάνω από 100 δεν πρόκειται να δώσεις μαζί με την εργασία!
ακριβώς,ότι σου είπε και ο Στέλιος,αναλυτικά στα λεφτά όπου ανέφερα να υπολογίζεις ότι θα πληρώσεις το ανταλλακτικό, την εργασία και την ευθυγράμμιση όπου θα θέλει
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
καλησπερα παιδια εχω ενα θεματακι αν μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας και για περι τινος προβλημα υπαρχει,οταν στριβω το τιμονι στα τελιωματα του δηλαδη, δεξια και αριστερα μου τρεμει το τιμονι και ακουω ενα ηχο απο της μπροστα ροδες ενα γρρρρ σαν να σπανε κατι μεσα,τι μπορει να ειναι ξερετε?ευχαριστω
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
θα παω σημερα να το δει ο μαστορας,αλλη μου λενε οτι ειναι πιθανον οι κρεμαγιερα

Συγχώνευση διπλών μηνυμάτων:[time]1424081797[/time]
τους μπιλιοφορους μπορει να το δει και να το καταλαβει με το ματι ο μαστορας αν υπαρχει προβλημα?
 

kalgefteas

New member
May 31, 2013
86
0
0
γυρισα απο τον μαστορα και μου ειπε δεν υπαρχε καμια περιπτωση να ειναι η κρεμαγιερα σου,η κρεμαγιερα λεει αν ηταν καθε τρεις και λιγο θα σου εκανε το γριλισμα,(ενω εμενα μου το εκανε μια φορα) μπορει λεει να ειναι καποιος ιμαντας
 

tsioy

Rookie
Oct 23, 2015
16
0
1
Καλό μήνα!
Γρήγορη ερώτηση: παρατήρησα ότι εν στάσει, όταν πάω να στρίψω το τιμόνι, ακούω ένα μικρό "κλάκ" από μπροστά. Σε λακούβες δεν ακουώ κάτι και το τιμόνι έχει ελάχιστα εώς κααθόλου μπόσικα.
Κρεμαγίερα ή κάτι άλλο; (να έχω μία ιδέα μέχρι να το δει ο μηχανικός)
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread