Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

piccolo

Original poster
Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα θέμα που πρόκυψε με τον ιμάντα του δυναμό.

Χτες ενώ οδηγούσα στην Αττική οδό, ακούω ένα ιδιαίτερα ανησυχητικό θόρυβο από τη μηχανή σαν να χτυπάει κάτι κυκλικά και επαναλαμβανόμενα. Κάνω στην άκρη και με τα πολλά ανακαλύπτω ότι ο ήχος προερχόταν από τα «λινά» του ιμάντα του δυναμό που ενώ δούλευε η μηχανή χτυπούσαν στα διάφορα μέρη της. Από τον ιμάντα είχε μείνει το 1/3 μην πω και λιγότερο. Για να μη σας κουράζω δεν σας αναφέρω την ταλαιπωρία που πέρασα...!

Τον ιμάντα τον είχα αλλάξει προληπτικά ύστερα από παραίνεση του συμβούλου σε επίσημη αντιπροσωπία πριν 20 μέρες και το αυτοκίνητο έχει 60.000km.

Επειδή αύριο θα πάω στην αντιπροσωπία και για να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος, γνωρίζει μήπως κάποιος από τι μπορεί να έχει προκληθεί αυτό; Υπάρχει περίπτωση να έχει προκαλέσει ζημιά σε άλλα μέρη;
 

kostg

Staff member
Elite Member
Vip Team
May 9, 2010
9,458
11
0
20
www.fiestamaniacs.gr
Μάλλον από κακή (λάθος) τοποθέτηση. Ή αστοχία υλικού. Δεν εξηγείται αλλιώς. Θα πρέπει να σου τον αλλάξουν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Τώρα να χάλασε κάτι άλλο, δε νομίζω. Όλα είναι μεταλλικά μέρη σε εκείνο το σημείο.

Υ.Γ. Δύο ιμάντες έχει εκεί αν δεν απατώμαι. Και τους δύο σου άλλαξαν;
 

piccolo

Original poster
Rookie
Jan 28, 2011
44
0
6
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Χώρις να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω ότι δεν υπάρχει άλλος ιμάντας στο σημείο.
Από ότι είδα και από τα χρεωμένα ανταλλακτικά ένα ιμάντα έχουν χρεώσει.
 

yannis_s

Hero Member
May 10, 2010
1,397
5
38
39
νεα αγχιαλος
ο ιμαντας δυναμο-a/c-αντλια υδραυλικου στα ford ειναι ελαστικοι και δεν εχουν τεντωτηρα αν δεν τοποθετηθει σωστα και κανει σκισιμο απο περασμα ειναι καταδικασμενος να κοπει
 

georgevvds

New member
Apr 26, 2016
69
1
8
39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
καλημερα
εγω ακουω ενα σκουξιμο απο το δυναμο,εχει ρουλεμαν το mk6 ή παω για αλλαγη δυναμο?εχει αλλαξει κανεις να μου πει τι παιζει απο τιμη?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread