Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Μετά από πολλά χρόνια είπα να ασχοληθώ λίγο ξανά με το Fiesta σε θέματα βελτίωσης (γιατί κατά τα λοιπά, services, φρένα, λάστιχα κλπ γίνονται κανονικά και στην ώρα τους). Μιας και το αυτοκίνητο έκλεισε πλέον 8 χρόνια και δουλεύει για τα 5 από αυτά με remap, είπα να φρεσκάρω λίγο την εισαγωγή και να αλλάξω όλα τα κολλάρα με σιλικόνης. Από τη μια τα μαμά λαστιχένια δεν είναι και ότι καλύτερο, από την άλλη τα σιλικόνης είναι καινούρια, καλύτερα, πιο ανθεκτικά και -συζητήσιμο- πιο όμορφα.

Οπότε πήρα λοιπόν το συνολικό πακετάκι της Pumaspeed, σε μαύρο για να μην μας λένε και κάγκουρες :D

https://pumaspeed.co.uk/product-Ford-Fiesta-10-EcoBoost-Small-Bore-Secondary-Induction_16986.jsp
https://pumaspeed.co.uk/product-Ford-Fiesta-10-EcoBoost-Smooth-Silicon-Boost-Hose-Kit_16714.jsp
https://pumaspeed.co.uk/product-Ford-Fiesta-10-EcoBoost-Smooth-Silicon-Induction-Hose_16250.jsp

συν το R-sport Turbo Hardpipe (το οποίο θα ντύσω με exhaust wrap για να μην έχω heat-soak)

https://pumaspeed.co.uk/product-BF23-R-Sport-10-Ecoboost-Turbocharger-Hard-Pipe-Elbow_21406.jsp

Επ'ευκαιρίας πήρα και τα βελτιωμένα hangers της εξάτμισης, ώστε να μειωθεί το τρέμουλο και το τρίξιμο που κάνει με τα μαμά λαστιχένια.

https://pumaspeed.co.uk/product-R-Sport-Red-Uprated-Silicone-Exhaust-Mount-Set_18039.jsp

Μόλις παραλάβω και εγκαταστήσω, θα ποστάρω καμιά photo και μερικά σχόλια, κυρίως αν έχει υπάρξει κάποια βελτίωση.
 

potatorunner

Rookie
MK7.5
Σεπτ. 3, 2023
10
2
3
Μοντέλο
MK7.5
Καλησπέρα,

Με γεια και καλοφόρετα εύχομαι τα hoses.

Μια ερώτηση, σκέφτομαι να παραγγείλω και εγώ εδώ και καιρό από Pumaspeed. Υπάρχει τελωνείο;

Ευχαριστώ!
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Καλησπέρα,

Με γεια και καλοφόρετα εύχομαι τα hoses.

Μια ερώτηση, σκέφτομαι να παραγγείλω και εγώ εδώ και καιρό από Pumaspeed. Υπάρχει τελωνείο;

Ευχαριστώ!

Ότι έχω πάρει μέχρι τώρα όχι, απλά θέλει μια δήλωση από τον πωλητή ότι είναι για ιδιοχρήση εντός ορίων Ε.Ε. Τουλάχιστον έτσι έχει συμβεί σε μένα, θα δείξει τι θα γίνει με δαύτα....
 
  • Like
Αντιδράσεις: Κεραυνός

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Επειδή ρωτάτε αρκετοί, να ενημερώσω ότι οι αγορές από UK επιβαρύνονται με δασμούς, φόρους, εκτελωνισμό και ΦΠΑ. Οπότε αν αγοράζετε από UK, βεβαιωθείτε ότι αγοράζετε "excluding VAT" (δηλαδή δεν πληρώνετε ΦΠΑ στο UK), και να έχετε κατά νου ότι θα κληθείτε να πληρώσετε δασμούς + φόρους περίπου 5%, ΦΠΑ 24% επί της συνολικής αξίας (αξία + μεταφορικά), συν το κόστος εκτελωνισμού (που εξαρτάται από τη μέθοδο και τη μεταφορική, πχ εγώ σε DHL πλήρωσα 53€).
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Επιτέλους μετά από 1 μήνα αναμονής για να τα κατασκευάσουν (δεν είχαν μαύρα σε stock) και σχεδόν άλλες δύο βδομάδες για να έρθουν (που κυρίως οφείλεται στο ότι η DHL τον έπαιζε στον εκτελωνισμό), κατάφερα να ασχοληθώ λιγάκι με τα κολλάρα και να εγκαταστήσω τα πρώτα (εισαγωγή και i/c).

Στο πακέτο που μου έστειλαν περιλαμβάνονταν και σφιγκτήρες, τους οποίους έβαψα μαύρους για total stealth look :D αλλά χρειάζονται να έχετε 3-4 κολλάρα για 40-70χλστ

Η εγκατάσταση είναι αρκετά εύκολη, αρκεί να ξέρουμε που και πως ξεσφίγκουμε τα κολλάρα και πως να τα βάλουμε μετά. Η επιστροφή της PCV ήθελε λίγο πατέντα γιατί το κολλάρα της Puma είχε πιο χοντρή υποδοχή και δεν κούμπωνε εντελώς. Επίσης όπως είδα αν έχουμε προσθέσει το καπάκι κινητήρα, και οι δύο σωληνώσεις εισαγωγής ακουμπάνε πάνω του, αλλά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα. Γενικώς το ξεκούμπωμα θέλει δύναμη και αποφασιστικότητα, ενώ το κούμπωμα θέλει να βρούμε το κόλπο για να μπουν σωστά.

Επ'ευκαιρίας τσέκαρα και όλες τις ενώσεις και βίδες στο πάνω μέρος του κινητήρα και βρήκα ότι μία από τις βάσεις που κουμπώνει το καπάκι είχε ξεβιδωθεί εντελώς (!!) οπότε ίσως αυτό ήταν μια από τις πηγές θορύβου που άκουγα.

Αρχική stock μορφή του κινητήρα
20240113-112817.jpg


Όλα τα κολλάρα και οι θέσεις που πάνε
20240113-113100.jpg


Εγκατεστημένα τα κολλάρα εισαγωγής
20240113-134305.jpg


Δεν έχω ασχοληθεί με το πιο δύσκολο, που είναι το κολλάρο (και η μεταλλική γωνία) που ενώνει turbo και I/C, που φαίνονται στο κάτω μέρος στη μέση της photo. Επιπλέον πρέπει να ντύσω τη γωνία με exhaust wrap γιατί (α) δεν θέλω heat soak και (β) θα κουμπώνει καλύτερα με το κολλάρο (που είναι πιο μεγάλο και δεν θα σφίξει σωστά).
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and Κεραυνός

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Τελικά το έβαλα χωρίς να το σηκώσω, απλά ήθελε λίγο ψάξιμο στα τυφλα για το πως να ξεκουμπωσει και κουμπώσει το κολάρο κάτω στο IC. Δεν.μου πήρε πάνω από 20' αλλά αν ήταν σε γέφυρα θα το έκανα σε 5'.

Ντύνω το turbo elbow και ολοκληρώνεται η αναβάθμιση ;)
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and BloodMage

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Άντε και με πιο μεγάλη φτερωτή συμπιεστή άμα γίνει αυτή η τουρμπίνα λαδιερα...

Sent from my X19 using Tapatalk
 

The Ace

Original poster
Hero Member
Vip Team
Nov 20, 2015
1,309
182
63
50
Αθήνα
Λες ? Μπα, η γυναίκα μου δεν θέλει να της πειράζω το Fiesta, ότι και να βάλω/κάνω, ούτε καν που το καταλαβαίνει (εδώ πήρε 50 άλογα με το remap και δεν το έχει καταλάβει ακόμα :D )

Προχθές που έβαλα τα κολλάρα τσέκαρα φτερωτή και bov, για την ώρα δουλεύουν μια χαρά, δεν έχει καθόλου τζόγο και η w/g κλείνει κανονικά, άρα έχουμε ακόμα μέλλον....
 
  • Like
Αντιδράσεις: turbomaniac and BloodMage

turbomaniac

Hero Member
May 10, 2010
3,937
82
48
44
Ιωάννινα
Λες ? Μπα, η γυναίκα μου δεν θέλει να της πειράζω το Fiesta, ότι και να βάλω/κάνω, ούτε καν που το καταλαβαίνει (εδώ πήρε 50 άλογα με το remap και δεν το έχει καταλάβει ακόμα :D )

Προχθές που έβαλα τα κολλάρα τσέκαρα φτερωτή και bov, για την ώρα δουλεύουν μια χαρά, δεν έχει καθόλου τζόγο και η w/g κλείνει κανονικά, άρα έχουμε ακόμα μέλλον....
Γυναίκες.... Και g25 550 να βάλεις πάλι χαμπάρι δε θα πάρει...

Sent from my X19 using Tapatalk
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread