Καλώς ήλθατε στο φόρουμ των Fiestamaniacs
Για να μπορέσετε να δείτε όλα τα θέματα και να συμμετάσχετε, παρακαλώ συνδεθείτε ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό.
Σύνδεση

Aggelos Mpa

Original poster
Member
May 10, 2010
182
2
0
40
Σκασαν και εμενα τα κολαρα του καλοριφερ τιμη για γνησια μου ειπαν 45ευρο. τα εχει αλλαξει καποιος μονος του; εγω σκεφτομαι να κατσω να τα αλλαξω σημερα στο μονο που προβληματιζομαι ειναι η εξαερωση, εχει καποια βαλβιδα η με τον κλασικο τροπο γεμισμα παγουρι αναμα κινητηρα με ανοιχτη ταπα δοχειου;
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Δεν νομίζω να σου πάρουν πολλά για τοποθέτηση. Γιατί δεν το πας να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Ρώτα κανένα μάστορα γιατί μπορεί η τιμή που θα σου πεί με τοποθέτηση να αξίζει ....
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
Αποτι διαβαζω σκανε σε ολους τα κολλαρα  μηπως πρεπει να τα αλλαξω και εγω προληπτικα? παιζουν ρολο τα χιλ. που εχει το αμαξι η εχουν καποιο χρονο οπως οι ιμαντες.
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Εμένα δεν είχε αλλαχθεί απο μαμά απο ότι κατάλαβα απο το servise book και τον άλλαξα στα 116.000 χμ.
Μικρή τρύπα πρέπει να είχα 2 εβδομάδες πριν γιατί είχα καταλάβει διαφορά στη ροπή και κάτι μύριζε καμένο όταν ανέβαινε λίγο η θερμοκρασία. (Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο βέβαια  απλά τα έκανε πριν και τώρα όχι)
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
pt1986 said:
Αποτι διαβαζω σκανε σε ολους τα κολλαρα  μηπως πρεπει να τα αλλαξω και εγω προληπτικα? παιζουν ρολο τα χιλ. που εχει το αμαξι η εχουν καποιο χρονο οπως οι ιμαντες.
Τι μοντέλο είσαι και πόσα χιλιόμετρα έχεις?
 

manos.m

Administrator
Hero Member
Mar 22, 2015
1,281
47
48
33
Νέο Ηράκλειο
www.fiestamaniacs.gr
Μοντέλο
MK6.5
Παραφλού έχει,της ford 7 το λίτρο ? Σωστά?
Και για να γεμίσει θέλει 4 λίτρα απο άδειο + το παγούρι + σωληνάκια ψυγεία κτλ
 

pt1986

Pro Member
Jul 5, 2013
446
3
18
37
manos.m said:
Παραφλού έχει,της ford 7 το λίτρο ? Σωστά?
Και για να γεμίσει θέλει 4 λίτρα απο άδειο + το παγούρι + σωληνάκια ψυγεία κτλ
το παραφλου κανει 5 ευρω της ford παιρνει 2,5 λιτρα παραφλου 2,5 νερο το παγουρι ειναι καινουριο
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
Αν τα θυμαμαι καλα εχουν ενα μεταλλικο κλιπ ασφαλεια που κουμπωνουν δεν ξερω αν χρειαζεται κανα μυτοτσιμπιδο η κατι παρομοιο για να τα βγαλεις οποτε τσεκαρε πριν ξεκινησεις μην μεινεις στην μεση.Εγω 42-44ε  τα ειχα παρει απο φραντζη γνησια ειχα ρωτησει και στον Βασιλακη αλλα δεν τα ειχε,το παραφλου εχει 5ε
 

Ximiki Veltiosi

Pro Member
May 30, 2014
483
1
0
44
Αθηνα
pt1986 said:
Αποτι διαβαζω σκανε σε ολους τα κολλαρα  μηπως πρεπει να τα αλλαξω και εγω προληπτικα? παιζουν ρολο τα χιλ. που εχει το αμαξι η εχουν καποιο χρονο οπως οι ιμαντες.

αν εισαι πανω απο 80Κ χιλιομετρα και σε παιρνει αλλαξε τα.
 

JimClark

Pro Member
Jul 7, 2011
446
3
18
44
Πατρατσέλλα
cartalk.gr
Μοντέλο
MK6 ST
Θα έλεγα οτι παίζει λίγο πιο σημαντικό ρόλο και ο χρόνος ζωής τους από τα χιλιόμετρα (π.χ. εγώ τα άλλαξα στα 300.000 / 10 χρόνια και το ένα το πρόλαβα οριακά, δάκρυζε στην άκρη λιγάκι). Καλό είναι από την 8ετία κ πάνω να τα δεις σε τι κατάσταση είναι και να προχωρήσεις σε αλλαγή.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Έχω το αμάξι 11χρόνια και αυτήν την στιγμή έχει κάτι λιγότερο από 59000χλμ, λέτε πρέπει να τα αλλάξω?Γενικά δεν χρησιμοποιώ ούτε καλοριφέρ ούτε a/c!!Πόσο κοστίζουν?
 

scorpion

Staff member
Elite Member
Vip Team
Ιδρυτής (θα σέβεστε :P)
May 9, 2010
13,982
8
23
38
Πειραιάς
www.fiestamaniacs.gr
Nikol@r@s said:
Έχω το αμάξι 11χρόνια και αυτήν την στιγμή έχει κάτι λιγότερο από 59000χλμ, λέτε πρέπει να τα αλλάξω?Γενικά δεν χρησιμοποιώ ούτε καλοριφέρ ούτε a/c!!Πόσο κοστίζουν?
Δεν έχει να κάνει αν δουλεύεις καλοριφερ ή όχι
Σωλήνες είναι που περνάει το νερό.Το λάστιχο με τις θερμοκρασίες συστέλλεται και διαστέλλεται.Τα κολλάρα δεν έχουν πάνω από 30e όλα μαζί και υπολόγιζε και παραφλου
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Με την πρώτη ευκαιρία θα το πάω να τα ελέγξουν τότε, πάντως στο μεγάλο Service του Ιανουαρίου δεν μου είπαν κάτι για τα κολλάρα!!
 

stathis M

Member
Dec 5, 2012
224
1
18
εγω ειχα αλλαξει βαλβολινες και δεν μου ειπαν οτι ειχαν σπασει οι ντιζες του επιλογεα σε εξουσιοδ.
 

Nikol@r@s

Administrator
Staff member
Moderator
Mar 28, 2012
773
46
28
19
Αθήνα
Σήμερα πήγε για έλεγχο το αυτοκίνητο, όλα τα κολλάρα ήταν σε άριστη κατάσταση!Άρα έχουμε ακόμη για αλλαγή, και αύριο φεύγουμε για ένα ακόμη ταξιδάκι :)
 

yiannis

Rookie
May 9, 2014
14
0
1
38
παιδια γεια σας κ απο μενα.Σημερα ειχα επικοινωνια με εξοσιοδοτιμενο συνεργειο της ford για να μου δοσουν μια τιμη για τα κολλαρα του καλοριφερ και το ανω κολλαρο του ψυγειου...για το κοντο κολλαρο του καλοριφερ κ το ανω κολλαρο του ψυγειου μαζι με την εργασεια μου ζητησε 140ε...τι κανω?
 

Κάντε σύνδεση ή δημιουργήστε έναν λογαριασμό για να μπορέσετε να απαντήσετε.

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε μια απάντηση.

Δημιουργία λογαριασμού

Ανοίξτε έναν δωρεάν λογαριασμό. Είναι αρκετά απλό !

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Κάντε σύνδεση

Users who are viewing this thread